PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରେ ଚୀନ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୪।୩: ଆମେରିକା ପରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଦିଗରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଚୀନ ଏବେ ଏହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟକୁ ବଢାଇ ପାରେ। ଏହା ସହ ଚୀନ  ପରୋକ୍ଷରେ କହିଛି ତା’ର ଏହି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଦ୍ବାରା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶ ପାଇଁ ବିପଦ ନାହିଁ । ଚୀନ ଗତ ବର୍ଷ ନିଜର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟରେ ୮.୧ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ତା’ର ବ୍ୟୟ ବଢି ୧୭୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର  ହୋଇଯାଇଛି। ଯାହାକି ଭାରତ ତୁଳନାରେ ୩ ଗୁଣ ଅଧିକ।

ଚୀନ ନିଜର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟରେ କେତେ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ଆଶା କରାଯାଉଛି ଚୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲି କ୍ବିଙ୍ଗ ଆସନ୍ତାକାଲି ନ୍ୟାସନାଲ ପିପୁଲ୍ସ କଂଗ୍ରେସ(ଏନପିସି)ର ବାର୍ଷିକ ଅଧିବେଶନରେ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି। ଯଦିଓ ଏନସିପିର ମୁଖପାତ୍ର ଝ୍ୟାଙ୍ଗ ୟେସୁଇ ସୋମବାର ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରି ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ଜାରି ରହିବ।  ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟୟ ଅନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶ ଗୁଡିକ ତୁଳନାରେ କମ୍ ରହିଚି। କୌଣସି ଦେଶ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶର ସେନା ପାଇଁ ବିପଦ ହେବ ନାହିଁ। ଏହାର ଆକଳନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ବୃଦ୍ଧିରେ ନୁହେଁ ବଂର ଏହାର ବୈଦେଶିକ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ନୀତି ଆଧାରରେ କରାଯିବା ଦରକାର।