PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁମୁଡିବନ୍ଧ: ଗାଈକୁ ବଞ୍ଚାଇଲା, ଛେଳି ପଲ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ମାଲ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଓଲଟିବାରୁ କ୍ୟାବିନ୍‌ରେ ପଶିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର ଓ ହେଲ୍ପର୍
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ପାଞ୍ଚ ପରିବାରର ୫ ବଖରା ଘର, ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଜେଇଇର ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍, ବିଡ଼ିଏସ୍ କାଉନସେଲିଂ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭାରେ ୩ କୃଷି ଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ବିଲ୍ ପାରିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: କାନଝରୀ ଡ୍ୟାମରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗତକାଲି ଗାଧୋଇଲା ବେଳେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ…
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼: ନିୟମଗିରି ପାହାଡର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବ୍ୟାନର ଓ ପୋଷ୍ଟର, ଡିସେମ୍ବର ୨ ରୁ ୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଏଲଜିଏ ସପ୍ତାହ ପାଳନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ସପ୍ତାହେ ହେଲା ଶାଶୂ ଘର ଆଗରେ ତପସ୍ୱିନୀ: ସ୍ୱାମୀ ଘରକୁ ଯିବେ କି ନାହିଁ ଆଜି କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୪/୫ରେ ଆନ୍ଧ୍ର କିମ୍ବା ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ଛୁଇଁପାରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା, ୩ରୁ ପଡ଼ିବ ପ୍ରଭାବ,
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଏକକାଳୀନ ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍‌, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କ ପଇତାଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ମନା
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବାବା ଚନ୍ଦନେଶ୍ଵରଙ୍କ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ଟି ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||

ଚୀନରେ ବଢୁଛି ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ ବିକାଶ ହାର

ବେଜିଂ,୧୯।୨: ନିଜର ମାନବ ସମ୍ଭଳକୁ ନେଇ ଦୁଇଗୁଣା ଗତିରେ ଆଗକୁ ବଢୁଥିବା ଚୀନ ପାଇଁ ଆଗକୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଚୀନର  ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଳାଗିଛି। ଯାହାକି ଏହାର ବିକାଶ ପଥରେ ବଡ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜିବ। କାରଣ ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଯାହାଫଳରେ ଚୀନର ରାଜକୋଷ ଉପରେ ପେନଶନର ଭାର  ବଢିଯିବ। ଚାଇନିଜ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସର ସଦ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଆଗାମୀ ୩୦ ବର୍ଷରେ ଚୀନର ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ୬୫ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତା ଠାରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ ଅଂଶୀଦାରୀ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ପହଞ୍ଚିଯିବ।

source: https://www.jagran.com

 ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଯଦି ବର୍ତ୍ତମାନ ଜନ୍ମହାର ୧.୬ ଶିଶୁ ପ୍ରତି ମହିଳାରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ନହୁଏ ତେବେ ୨୦୨୭ ପରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବ। ୨୦୬୫ରେ ଏହା ହ୍ରାସ ପାଇ ୧.୨ ବିଲିୟନରୁ ମଧ୍ୟ କମ୍ ହୋଇଯିବ। ଚୀନର ଏହି ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୯୯୦ରେ ଥିଲା। ବୋଧହୁଏ ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ ୨୦୧୫ରେ ଗୋଟିଏ ଶିଶୁ ନୀତିକୁ ବନ୍ଦ କରିଥିଲା।ସିଏଏସ୍ଏସ୍ ଦ୍ବାରା ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ  ଗ୍ରୀନ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ପପୁଲେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ଲେବର ଅନୁସାରେ ୨୦୨୯ରେ ଚୀନର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧.୪୪ ବିଲିୟନ ରହିବ। ଏହାପରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ। ୨୦୬୫ ରେ ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇ ୧.୨ ବିଲିୟନ ହୋଇଯିବ। ଯାହାକି ୧୯୯୬ର ଜନସଂଖ୍ୟା ସହିତ ସମାନ ହେବ। ନାନକଇ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ପପୁଲେସନ୍ ଷ୍ଟଡିଜର ପ୍ରଫେସର ୟୁଆନ ଶିନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ବୟସ୍କଙ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟା ତୁଳନାରେ ୧୫ ରୁ ୫୯ ବର୍ଷର କର୍ମଜୀବି ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇ ୭୦ କୋଟିରେ ପହଁଞ୍ଚିପାରେ। ଯାହାକି ଏବେ ୮୯.୭୩ କୋଟି ରହିଛି। ଆଗାମୀ ୩୦ ବର୍ଷରେ କର୍ମଜୀବି ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୨ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସିଆସିବ। ଯଦିଓ ଶିନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଲୋକଙ୍କ ଅବସର ବୟସ ୬୦ ରୁ ୬୫ କରି କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିହେବ। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦ୍ବାରା କର୍ମଜୀବିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ୧୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ