PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ଚୀନରେ ବଢୁଛି ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ ବିକାଶ ହାର

ବେଜିଂ,୧୯।୨: ନିଜର ମାନବ ସମ୍ଭଳକୁ ନେଇ ଦୁଇଗୁଣା ଗତିରେ ଆଗକୁ ବଢୁଥିବା ଚୀନ ପାଇଁ ଆଗକୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଚୀନର  ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଳାଗିଛି। ଯାହାକି ଏହାର ବିକାଶ ପଥରେ ବଡ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜିବ। କାରଣ ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଯାହାଫଳରେ ଚୀନର ରାଜକୋଷ ଉପରେ ପେନଶନର ଭାର  ବଢିଯିବ। ଚାଇନିଜ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସର ସଦ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଆଗାମୀ ୩୦ ବର୍ଷରେ ଚୀନର ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ୬୫ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତା ଠାରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ ଅଂଶୀଦାରୀ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ପହଞ୍ଚିଯିବ।

source: https://www.jagran.com

 ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଯଦି ବର୍ତ୍ତମାନ ଜନ୍ମହାର ୧.୬ ଶିଶୁ ପ୍ରତି ମହିଳାରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ନହୁଏ ତେବେ ୨୦୨୭ ପରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବ। ୨୦୬୫ରେ ଏହା ହ୍ରାସ ପାଇ ୧.୨ ବିଲିୟନରୁ ମଧ୍ୟ କମ୍ ହୋଇଯିବ। ଚୀନର ଏହି ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୯୯୦ରେ ଥିଲା। ବୋଧହୁଏ ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ ୨୦୧୫ରେ ଗୋଟିଏ ଶିଶୁ ନୀତିକୁ ବନ୍ଦ କରିଥିଲା।ସିଏଏସ୍ଏସ୍ ଦ୍ବାରା ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ  ଗ୍ରୀନ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ପପୁଲେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ଲେବର ଅନୁସାରେ ୨୦୨୯ରେ ଚୀନର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧.୪୪ ବିଲିୟନ ରହିବ। ଏହାପରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ। ୨୦୬୫ ରେ ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇ ୧.୨ ବିଲିୟନ ହୋଇଯିବ। ଯାହାକି ୧୯୯୬ର ଜନସଂଖ୍ୟା ସହିତ ସମାନ ହେବ। ନାନକଇ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ପପୁଲେସନ୍ ଷ୍ଟଡିଜର ପ୍ରଫେସର ୟୁଆନ ଶିନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ବୟସ୍କଙ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟା ତୁଳନାରେ ୧୫ ରୁ ୫୯ ବର୍ଷର କର୍ମଜୀବି ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇ ୭୦ କୋଟିରେ ପହଁଞ୍ଚିପାରେ। ଯାହାକି ଏବେ ୮୯.୭୩ କୋଟି ରହିଛି। ଆଗାମୀ ୩୦ ବର୍ଷରେ କର୍ମଜୀବି ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୨ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସିଆସିବ। ଯଦିଓ ଶିନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଲୋକଙ୍କ ଅବସର ବୟସ ୬୦ ରୁ ୬୫ କରି କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିହେବ। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦ୍ବାରା କର୍ମଜୀବିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ୧୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ