PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କ୍ରୁଜ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ପାର୍ଟି ମାମଲା –ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ଜେଲରେ ରହିବେ ଆର୍ୟନ ଖାନ୍ , ଆର୍ୟନଙ୍କ ହାଜତ ମିଆଦ ବୃଦ୍ଧ କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏନ୍ସିବି କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନଵମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତିରେ ପରିଵର୍ତ୍ତନ : ଵର୍ଷକୁ ୪ଟି ଫରମେଟିଭ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ହେଵ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା – କେ ଗାଁ ଥାନା ଆଇଆଇସି ଡମୁ ପରଜା ନିଲମ୍ୱିତ , କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଏସ୍‌ପି
  • ||
  • ୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା, ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ
  • ||
  • ପାଡ଼ୁଆ: ଜଙ୍ଗଲରୁ ପାଡ଼ୁଆ: ୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାଡୁଆ ଥାନା ପୋଲିସ, ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମମିତା ମେହେର ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରି, ଅଟକ ଜେସିବି ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ କରିପାରେ ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼​‌: ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ଟ୍ରିପଲ ମର୍ଡର ଘଟଣା, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲେ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ ଅଦାଲତ
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ମମିତା ମେହର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉ : ସ୍ମୃତିରାଣୀ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଲାସରୁମ ପାଠପଢ଼ା, ନଭେମ୍ୱର ପହିଲାରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜିଠୁ ସେବାୟତଙ୍କ ଡ୍ରେସ୍‌କୋଡ୍, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାରମ୍ପରିକ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି ପ୍ରବେଶ କରିବେ ସେବକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆଜି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ୍ଦ ପାଳନ, ସକାଳ ୬ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଯୁକ୍ତ ୩ ସ୍ପଟ୍‌ ନାମଲେଖା ଆବେଦନ କପି ଦାଖଲ ଶେଷ, ୨୭ରୁ ନାମଲେଖା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଶୁଖିଲା ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||

ସିଡ୍‌ ଅଫ୍‌ ଟେରର୍‌: ବିହନ ପାର୍ସଲରେ ଭୂତାଣୁ ପଠାଉଛି ଚୀନ, କୃଷି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ହେଲା ହାଇ ଆଲର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୯/୦୮: ନିଜର ବିକୃତ ତଥା ଖଳ ମନୋବୃତ୍ତିରୁ ଚୀନ୍‌ କେବେ ଓହରିବ, ତାହାକୁ ନେଇ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ। କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଜରିଆରେ ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଛାର୍‌ଖାର୍‌ କରିସାରିଲାଣି । ଏତିକିରେ ମନ ଭରୁନି ଯେ ଆଉ ଏକ ମହାମାରୀ ବିସ୍ତାର କରିବାର ମାଧ୍ୟମ ଖୋଜି ସାରିଲାଣି ଡ୍ରାଗନ୍‌ । ଏବେ ବିହନ ପାର୍ସଲ ଜରିଆରେ ଭୂତାଣୁ ପଠାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲାଣି ଚୀନ୍‌ । ଏଭଳି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଚାଇନିଜ୍‌ ବିହନ ପାର୍ସଲ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକୁ ହାଇ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି ।

ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପ ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଏପରି ପାର୍ସଲ୍‌ଗୁଡିକ ପହଞ୍ଚିଥିବା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଏହି ପାର୍ସଲ ଜରିଆରେ ଚୀନ୍‌ ଆଉ ଏକ ମହାମାରୀକୁ ଛାଡୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଏଥିସହ ଏହା ଜୈବିକ ଯୁଦ୍ଧର ଆରମ୍ଭ କରୁଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ, ଆମେ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆସିଥିବା କୋଭିଡ୍‌୧୯ର ମୁକାବିଲା କରି ଥକି ଗଲୁଣି । ଯଦି ଏବେ ବିହନ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଉ କିଛି ମହାମାରୀ ଆସେ, ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଆମ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହୋଇଯିବ । ଆମକୁ ଅଧିକ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଏ ନେଇ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ, କୃଷି ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବିହନ ସଂଘ, ପ୍ରମାଣନ ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ଭାରତୀୟ କୃଷି ଗବେଷଣା ପରିଷଦ(ଆଇସିଏଆର୍‌)କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିବା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ବିହନ ସଂଘ(ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଏ ନେଇ ପ୍ରଥମେ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା । ଚାଇନିଜ୍‌ ସିଡ୍‌ ବା ଚୀନ୍‌ରୁ ଆସୁଥିବା ବିହନକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ତଥା ବିହନ ସଂଗ୍ରହ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକୁ ହାଇ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିବା ପାଇଁ ସଂଘ କହିଥିଲା । ଏହା ପରେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଭାରତର ଜୈବ ବିବିଧତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଭଳି ବିହନ ବିପଦ ସାଜିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଏସବୁ ପାର୍ସଲରେ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ଲେବେଲ୍‌ ଲାଗିଛି । କେଉଁ ସୂତ୍ରରୁ ଏହା ଆସୁଛି ତାହା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଉନାହିଁ ।

ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରେ ଏଭଳି ପାର୍ସଲ ପହଞ୍ଚିଥିବା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିହନ ପରୀକ୍ଷଣ ସଂଘ ସତର୍କ କରାଇବା ପରେ ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏଆଇ ଏ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଅବଗତ କରିଥିଲା। ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏଆଇର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ(ପଲିସି ଏବଂ ଆଉଟ୍‌ରିଚ୍‌) ଇନ୍ଦ୍ର ଶେଖର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାର ଜାରି କରିଥିବା ସ୍ମାରକପତ୍ରକୁ ଆମେ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ। ଏଭଳି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌କୁ ସାମ୍ନା କରିବା ପାଇଁ ଆମର ବିହନ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର