PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ- ଭାରତ ୧୪୫ ରନ୍‌ରେ ଅଲ୍‌ ଆଉଟ୍‌
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର- ପରକିୟାପ୍ରୀତି ମହଙ୍ଗା , ପ୍ରେମିକ ସହ ବିବାହିତ ମହିଳା ଫେରାର ହୋଇ ଧରାପଡିବା ପରେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବାନ୍ଧି ନିର୍ଧୁମ ଛେଚା ଖାଇଲେ ।
  • ||
  • ପାରାଦୀପ- ପାରଦୀପ ବନ୍ଦର ପକ୍ଷରୁ ୨୭ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ୨୭ ଟି ବିଭିନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ଓଡ଼ପଡ଼ାରେ ୮ ବଖରା ଘର ଭାଙ୍ଗିଲେ ହାତୀ ପଲ
  • ||
  • ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସମିତିସଭ୍ୟ ଉପନିର୍ବାଚନ । କୁକୁଡ଼ାମୁଣ୍ଡାରେ ପୁଷ୍ପିତା ଓ ବୁଚକୁପଡା ରେ ବସନ୍ତଙ୍କ ବିଜୟ । ଦୁଇଟିରେ ବିଜେଡି ସମର୍ଥିତ ପାର୍ଥୀଙ୍କ ବାଜିମାତ।
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା – ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଜୋନ୍ ୨ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ବିଜେଡ଼ି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅବନୀ ରଞ୍ଜନ ଯୋଶୀ ୧୦୬୨୪ ଭୋଟରେ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ କରି ବିଫଳ ହେବା ପରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏସିଡ ମାଡ଼ ଘଟଣା, ୨୦ବର୍ଷ ପରେ ଗିରଫ ହେଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ସୁବାସ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ ମାମଲା, ୫ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ଏଡିଜେମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି: ଓଡ଼ିଆ ପଥର କାରିଗରଙ୍କ କମାଲ୍, ରାଜସ୍ଥାନରେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଓ ତାର ସୁଧାର ପାଇଁ ଗାଇଲେ ଗୀତ,
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ନାଗାବଳି ନଦୀରୁ ଅଜଣା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କଟକ: ବୀରମିତ୍ରପୁର ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଗର୍ଭପାତ କରାଇଥିବା ଡାକ୍ତର ଦେବାଶିଷ ଘୋଷଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: NTPC CISF ଯବାନଙ୍କ ଏକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟ ଘଟଣା, ସାଇବର ଲୁଟେରାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଗିରଫ କଲା ପୁଲିସ୍
  • ||
  • ତାଳଚେର ଥର୍ମାଲ ବନ୍ଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଆଜି ଠାରୁ ପ୍ରତୀକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଓଡ଼ିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମା ବିଦାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବୈଠକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚୋରା ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗ, ଗିରଫ ପୋଲିସ କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ
  • ||
  • କଟକ: ନାଖରା ସ୍ଥିତ ରିଲାଏନ୍ସ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ, ନିଆଁକୁ ଆୟତରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା: ସରକାରୀ ଜମିରୁ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ବିରୋଧ, ଜମି- ଘର ଦିଅ ନହେଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ସାମ୍ନାରେ ସାମୁହିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବୁ
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା: ଦଶାହ ଭୋଜି ଖାଇ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର , କୋମନା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୮୯ ଜଣ ନୂଆ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ପୁଣି ଆଖିବୁଜିଲେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କଂଗ୍ରେସ ଭବନରେ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଗୋଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଜେଡି ସହ ହାତ ମିଳାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||

ଭାରତ ପ୍ରତି ମାଡ଼ିଆସୁଛି ବିପଦ: ସୀମାରେ ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଉଛି ଚୀନ

source:nationalinterest.org

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ଭାରତ ସଂଲଗ୍ନ ସୀମାରେ ଚୀନ୍‌ ନିଜର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ନିକଟରେ ଭାରତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଚୀନ୍‌ ତିକ୍ରତରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବିମାନଘାଟି ନିର୍ମାଣ କରିବା ସହିତ ମିସାଇଲ ବେସ୍‌ ବି ସ୍ଥାପନ କରିଛି ।
ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍‌ ତିକ୍ରତର ଗୋଙ୍ଗା ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ବେସାମରିକ ବିମାନଘାଟିର ଆଧୁନିକୀକରଣ କରୁଛି । ଚୀନ୍‌ର ସେନା ନିଜେ ଏହି ଆଧୁନିକୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଗୋଙ୍ଗା ଭାରତର ସୀମା ନିକଟରେ ଥିବାରୁ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ମନେ କରାଯାଉଛି । ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ ତିକ୍ରତର ବୁରାଙ୍ଗ, ଲୁଜନେ ଏବଂ ଟିଙ୍ଗରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଉ ତିନୋଟି ବିମାନଘାଟି ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି । ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ‘ ଥ୍ରୀ ପ୍ଲସ ୱାନ’ ଅଧୀନରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିବା ଏହି ବିମାନଘାଟିଗୁଡିକ ୨୦୨୧ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ । ଚୀନ୍‌ ଏଥିପାଇଁ ୨.୬ ବିଲିୟନ ଡଲାର ବ୍ୟୟ କରିବ ।
ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସଂଲଗ୍ନ ସୀମାରେ ନୂଆ ସେନା କ୍ୟାମ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରିବା ସହିତ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଠାରୁ ୯୦୦ କିମି ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ୟୁକ୍ସିରେ ଏକ ଗାଇଡେଡ୍‌ ମିସାଇଲ ୟୁନିଟ ସ୍ଥାପନ କରିଛି । ଚୀନ୍‌ ଏଠାରେ ନିଜ ରକେଟ ଫୋର୍ସର ୬୨୨ତମ ବ୍ରିଗେଡକୁ ମୁତୟନ କରିଛି । ଏହି ବ୍ରିଗେଡ ଗାଇଡେଡ୍‌ ମିସାଇଲ ପରିଚାଳନା କରିଥାଏ । ଚୀନ୍‌ ୟୁକ୍ସିରେ ମଧ୍ୟମ- ଦୂରଗାମୀ ମିସାଇଲ ମୁତୟନ କରିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି ।
ଭାରତ ସଂଲଗ୍ନ ସୀମା ଚୀନ୍‌ ସେନାର ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଥିଏଟର କମାଣ୍ଡ ଅଧୀନରେ ଆସୁଛି । ଚୀନ୍‌ ଭାରତକୁ ଟକ୍କର ଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏହି କମାଣ୍ଡର ବ୍ୟାପକ ଆଧୁନିକୀକରଣ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଭାରତ ସଂଲଗ୍ନ ସୀମାରେ ଚୀନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ମିସାଇଲ ବେସ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାର ପ୍ରକୃତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିନାହିଁ । ଭାରତର ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।
ସେହିପରି ଆଉ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍‌ ସେନା ଭାରତର ଲଦାଖ ସଂଲଗ୍ନ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ଟିସୋ ହ୍ରଦରେ ମଧ୍ୟ ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଯାଇପାରୁଥିବା ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବୋଟ ମୁତୟନ କରିଛି । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ ସେନାର ନିଜର ଏକ ସ୍ପେଶାଲ ୱାଟର ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନ ‘ଝୋଙ୍ଗ ଡୁଇ’କୁ ମୁତୟନ କରିଛି । ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରି ଗୁଇନ୍ଦା ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ଏବଂ ପଇଂତରା ମାରିବାରେ ଏହା ସକ୍ଷମ ଅଟେ । ତା’ଛଡା ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ ନିଜର ଏହି ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଅତି କମ ସମୟରେ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରେରଣ କରିପାରେ ।
ଏସବୁ ଘଟଣା ଉପରେ ମତ ଦେଇ ଭାରତର ଜଣେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି କି ଭାରତ ଏ ସମସ୍ତ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛି । ଭାରତର ସେନା ଚୀନ୍‌ର ହରକତ ଉପରେ ପୂରା ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର