PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୈନିକ ସକାଳେ ମିଳୁଥିବା ମହଲତ କମିଲା ଏଣିକି ଦୈନିକ ୬ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪ ଘଣ୍ଟାକୁ ଖସିଲା କୋହଳ
  • ||
  • ବାହାଘରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବଢିଲା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଜୁନ ୧ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଯଶିପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କମଳାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସଇଁତଳା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୩୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମ୍‌ ସହଯୋଗରେ ପୁରୀରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ୧୯ରୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ, ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନ, ଆହୁରି ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୋଲିଲା ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଧାମ, ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁରେ ହେଲା ଦ୍ଵାର ଫିଟା ନୀତି
  • ||

ଭାରତ ପ୍ରତି ମାଡ଼ିଆସୁଛି ବିପଦ: ସୀମାରେ ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଉଛି ଚୀନ

source:nationalinterest.org

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ଭାରତ ସଂଲଗ୍ନ ସୀମାରେ ଚୀନ୍‌ ନିଜର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ନିକଟରେ ଭାରତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଚୀନ୍‌ ତିକ୍ରତରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବିମାନଘାଟି ନିର୍ମାଣ କରିବା ସହିତ ମିସାଇଲ ବେସ୍‌ ବି ସ୍ଥାପନ କରିଛି ।
ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍‌ ତିକ୍ରତର ଗୋଙ୍ଗା ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ବେସାମରିକ ବିମାନଘାଟିର ଆଧୁନିକୀକରଣ କରୁଛି । ଚୀନ୍‌ର ସେନା ନିଜେ ଏହି ଆଧୁନିକୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଗୋଙ୍ଗା ଭାରତର ସୀମା ନିକଟରେ ଥିବାରୁ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ମନେ କରାଯାଉଛି । ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ ତିକ୍ରତର ବୁରାଙ୍ଗ, ଲୁଜନେ ଏବଂ ଟିଙ୍ଗରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଉ ତିନୋଟି ବିମାନଘାଟି ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି । ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ‘ ଥ୍ରୀ ପ୍ଲସ ୱାନ’ ଅଧୀନରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିବା ଏହି ବିମାନଘାଟିଗୁଡିକ ୨୦୨୧ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ । ଚୀନ୍‌ ଏଥିପାଇଁ ୨.୬ ବିଲିୟନ ଡଲାର ବ୍ୟୟ କରିବ ।
ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସଂଲଗ୍ନ ସୀମାରେ ନୂଆ ସେନା କ୍ୟାମ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରିବା ସହିତ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଠାରୁ ୯୦୦ କିମି ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ୟୁକ୍ସିରେ ଏକ ଗାଇଡେଡ୍‌ ମିସାଇଲ ୟୁନିଟ ସ୍ଥାପନ କରିଛି । ଚୀନ୍‌ ଏଠାରେ ନିଜ ରକେଟ ଫୋର୍ସର ୬୨୨ତମ ବ୍ରିଗେଡକୁ ମୁତୟନ କରିଛି । ଏହି ବ୍ରିଗେଡ ଗାଇଡେଡ୍‌ ମିସାଇଲ ପରିଚାଳନା କରିଥାଏ । ଚୀନ୍‌ ୟୁକ୍ସିରେ ମଧ୍ୟମ- ଦୂରଗାମୀ ମିସାଇଲ ମୁତୟନ କରିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି ।
ଭାରତ ସଂଲଗ୍ନ ସୀମା ଚୀନ୍‌ ସେନାର ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଥିଏଟର କମାଣ୍ଡ ଅଧୀନରେ ଆସୁଛି । ଚୀନ୍‌ ଭାରତକୁ ଟକ୍କର ଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏହି କମାଣ୍ଡର ବ୍ୟାପକ ଆଧୁନିକୀକରଣ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଭାରତ ସଂଲଗ୍ନ ସୀମାରେ ଚୀନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ମିସାଇଲ ବେସ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାର ପ୍ରକୃତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିନାହିଁ । ଭାରତର ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।
ସେହିପରି ଆଉ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍‌ ସେନା ଭାରତର ଲଦାଖ ସଂଲଗ୍ନ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ଟିସୋ ହ୍ରଦରେ ମଧ୍ୟ ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଯାଇପାରୁଥିବା ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବୋଟ ମୁତୟନ କରିଛି । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ ସେନାର ନିଜର ଏକ ସ୍ପେଶାଲ ୱାଟର ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନ ‘ଝୋଙ୍ଗ ଡୁଇ’କୁ ମୁତୟନ କରିଛି । ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରି ଗୁଇନ୍ଦା ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ଏବଂ ପଇଂତରା ମାରିବାରେ ଏହା ସକ୍ଷମ ଅଟେ । ତା’ଛଡା ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ ନିଜର ଏହି ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଅତି କମ ସମୟରେ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରେରଣ କରିପାରେ ।
ଏସବୁ ଘଟଣା ଉପରେ ମତ ଦେଇ ଭାରତର ଜଣେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି କି ଭାରତ ଏ ସମସ୍ତ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛି । ଭାରତର ସେନା ଚୀନ୍‌ର ହରକତ ଉପରେ ପୂରା ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର