ଚୀନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ମହାବିନାଶକ ସୁଇସାଇଡ୍‌ ଡ୍ରୋନ୍‌ – ହେଲିକପ୍ଟର ଓ ଟ୍ରକ୍‌ରୁ କରିପାରିବ ଆକ୍ରମଣ

ବେଜିଂ – ପୁଣି ଦୁନିଆକୁ ଚୀନ୍‌ ଦେଖେଇଲା ନିଜର କରିସ୍ମା । ପୁରା ଦୁନିଆକୁ ନାଲି ଆଖି ଦେଖେଇବାକୁ ପ୍ରାଣପଣେ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଥିବା ଚୀନ୍‌ ଏବେ ଆଉ ଏକ କାମ କରିଛି । ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ମହାବିନାଶକ ଆତ୍ମଘାତୀ  ଡ୍ରୋନ୍‌ । ନିକଟରେ ଚୀନ୍‌ ଏହି ଡ୍ରୋନ୍‌ ବିମାନର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି । ମେନ୍‌ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ରିପୋର୍ଟରୁ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

china conducts test of massive suicide drone ch 901swarm like israeli kamikaze drones

ଏହି ଆତ୍ମଘାତୀ ଡ୍ରୋନ୍‌ କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ , ଏହାର ଉଦାହରଣ ଆର୍ମିନିଆରେ ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି , ଯେଉଁଠି ଇସ୍ରାଇଲ୍‌ ଆତ୍ମଘାତୀ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଅଜରବୈଜାନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ବିନାଶର ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ଆମେରିକା , ଭାରତ , ତାଇୱାନ , ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶ ଗୁଡ଼ିକ ସହ ଯୁଦ୍ଧର ପର୍ବ ପାଳୁଥିବା ଚୀନ୍‌ ବଡ଼ ବିସ୍ଫୋରଣ ଜନିତ ଆତ୍ମଘାତୀ ଡ୍ରୋନ୍‌ ବିମାନକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଏହି ଡ୍ରୋନ୍‌ ସେନା  ଏକ ଟ୍ୟୁବଲର ଲଞ୍ଚର ଭିତରେ ଥାଏ । ଯାହା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଇବା କ୍ଷଣି ନିଜର ଶତ୍ରୁଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ । ଏହି ଲଞ୍ଚରକୁ ଏକ ହାଲକା ବାହନ (ଟ୍ରକ୍‌ ଆଦି) ଓ ହେଲିକପ୍ଟର ଉପରେ ରଖା ଯାଇପାରିବ । ଚୀନ୍‌ର ଡ୍ରୋନ୍‌ ସେନା ସାମନାକୁ ପରେ  ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱର ସେନାଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ଯୁଦ୍ଧକୁ ନେଇ ବିପଦ ବଢ଼ିଯାଇଛି ।

-48-

ଚୀନ୍‌ର ଇଲେକ୍ଟ୍ରନିକ୍‌ ଏକାଡେମୀ ଏହି ଡ୍ରୋନ୍ ବିମାନକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଏବଂ ଗତ ମାସରେ ଏହାର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ ୨୦୧୭ମସିହାରେ ୧୨୦ ଟି ଛୋଟ ଛୋଟ ଡ୍ରୋନ୍‌କୁ ଏକ ସମୟରେ ଉଡ଼ାଇ ବଡ଼ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲା । ପରେ ଚୀନ୍‌ ୨୦୦ଟି ଡ୍ରୋନ୍‌କୁ ଏକା ସାଥିରେ ଉଡ଼ାଇ ବଡ଼ କାରନାମ କରି ଦେଖାଇଛି।

ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଆତଘାତୀ ଡ୍ରୋନ୍‌ର ନାମ  ସିଏଚ୍‌-୯୦୧ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଡ୍ରୋନ୍‌ର ଆଗରେ ଓ ପଛରେ  ଡେଣା ଲାଗିଛି ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ସେନ୍ସର ମଧ୍ୟ ଲାଗିଛି । ଯାହାକୁ ଶ୍ତରୁକୁ ଠାବ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଇପାରିବ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଫେସବୁକ୍ ଲଞ୍ଚ୍ କଲା ନୂଆ ସେବା, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ କରନ୍ତୁ ଚେକ୍

ଚିନ୍ତାର କଥା ! ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ କରୋନା ଟିକାରେ ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ…

ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଲଗେଜ୍ ଚିନ୍ତା ଗଲା, ଏଣିକି ଘରେ ପହଞ୍ଚିବ ସାମଗ୍ରୀ

କରୋନାରୁ ରକ୍ଷା କରିବ ଏହି ‘ଛତୁ’–ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍‌ କମ୍ପାନୀ ତିଆରି କଲେ ଇମ୍ୟୁନିଟି ବୁଷ୍ଟର

ଝିଟିପିଟିର ଦାମ୍‌ ୫୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା – ଚୋରୀ ହୋଇଯାଇଥିବା ଏହି ଜୀବକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ପୁଲିସ୍‌ , ୨ଚୋର ଗିରଫ

କରୋନା ଭୟରେ ଏହି ଦେଶରେ ବନ୍ଦ ହେଲା ମାଛ ମାର୍କେଟ୍, ଲାଗିଲା କର୍ଫ୍ୟୁ