PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରିଆଣାରେ ୨୪ମଇ ଯାଏ ବଢ଼ିଲା ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ , ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଖଟ୍ଟର କହିଲେ –ଜନତାଙ୍କ ଦାବି ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଜାଡେଜାଙ୍କ କରୋନାରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଫିଲ୍ମ କିମ୍ଵା ସିରିୟଲ ସୁଟିଂ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ସମସ୍ତ ଇନଡୋର ଓ ଆଉଟଡୋର ସୁଟିଂ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ: ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ଅବପାତ ରୂପ ନେବା ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ଅନୁକୂଳ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୭୩୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୯ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୧୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ସଇଁତଳା : ଜମିବାଡ଼ି କଳହକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଙ୍ଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଅଟକ
  • ||
  • ପାଟଣାଗଡ଼ : କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ କୈଳାଶ ସାହୁ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଓଲଟିଲା କାଠ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସ୍ୱର୍ଗତ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ଅନ୍‌ଲାନ୍‌ରେ ମିଳିବ ମଦ, ସକାଳ ୭ଟାରୁ ସଂଧ୍ୟା ୫ଟା ଯାଏଁ ଦେଇ ପାରିବେ ଅର୍ଡର, ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ମଦ କିଣିଲେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଡେଲିଭାରୀ ଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପାରା ଧରିବାକୁ ଯାଇ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଳିଗଲା ନାବାଳକ, ଗୁରୁତର ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସ ଶେଷକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ ପିକ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବ, ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ କମିପାରେ
  • ||
  • କଟକ : ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ !
  • ||

ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ: ଚୀନ୍‌ ରୋକିଥିଲା ଜାତିସଂଘ ନିନ୍ଦା ପ୍ରସ୍ତାବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାର ଏକ ସପ୍ତାହ ପରେ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ (ୟୁଏନ୍‌ଏସସି) କଡା ଶବ୍ଦରେ ଏହାକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛି । ଗତକାଲି ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ୟୁଏନ୍‌ଏସସି ଏକ ବୟାନ ଜାରି କରିଛି । କିନ୍ତୁ ୟୁଏନ୍‌ଏସସିର ଏହି ବୟାନକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ଚୀନ୍‌ ପୁରାଦମ୍‌ରେ ଲାଗିପଡିଥିଲା । କେବଳ ଚୀନ୍‌ର ବିରୋଧ ଯୋଗୁ ୧୫ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ୟୁଏନ୍‌ଏସସି ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ନିନ୍ଦା ବୟାନ ଜାରି କରିବା ଲାଗି ଏକ ସପ୍ତାହ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ୟୁଏନ୍‌ଏସସି ବୟାନର ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ଚୀନ୍‌ ଦୁର୍ବଳ କରିବାକୁ ଲାଗିଥିଲା ବେଳେ ଏହା ଯେଭଳି ଜାରି କରାଯାଇ ନପାରି ସେଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ସବୁ ବଳ ଖଟାଇ ଲାଗିପଡିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାର ପ୍ରବଳ ଚାପ ଯୋଗୁ ସବୁ ସଦସ୍ୟ ନିନ୍ଦା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ଗତକାଲି ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣକୁ ୟୁଏନ୍‌ଏସସି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜଘନ୍ୟ ଓ କାପୁରୁଷର କାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲା । ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନ ଜୈସ୍‌-ଇ-ମହମ୍ମଦ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ସହ ୟୁଏନ୍‌ଏସସି ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସବୁ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଆଇନ ପରିସରଭୁକ୍ତ କରି କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦେବାକୁ କହିଥିଲା । ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତକୁ ସବୁ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ୟୁଏନ୍‌ଏସସି କହିଛି । ଏହାକୁ ଉଭୟ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଚୀନ୍‌ ପାଇଁ ଶକ୍ତ ଝଟ୍‌କା ଓ ଭାରତ ପାଇଁ କୂଟନୈତିକ ବିଜୟ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । କାରଣ ଭାରତର ଭାଷାରେ ହିଁ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛି । ଯାହାକି ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ କରି ଏଭଳି ଘଟିଛି । ବୟାନ ଜାରି କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଜାତିସଂଘରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ପାକିସ୍ତାନର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧି ମଲିହା ଲୋଧି ୟୁଏନ୍‌ଏସସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇପାରି ନଥିଲା ।

ୟୁଏନ୍‌ଏସସିରେ ୧୫ ସ୍ଥାୟୀ ଓ ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଜାତିସଂଘରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ସପ୍ତାହ ହେଲା ବାଦ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା । ୧୪ ତାରିଖରେ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ପରେ ୟୁଏନ୍‌ଏସସି ପକ୍ଷରୁ ନିନ୍ଦା ବୟାନ ଗତ ୧୫ ତାରିଖରେ ଜାରି ହେବାର ଥିଲା । ସେହିଦିନ ଚୀନ୍‌କୁ ବାଦ୍‌ ଦେଇ ଅନ୍ୟ ୧୪ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ବୟାନ ଜାରି କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଥିଲା । ମାତ୍ର ଚୀନ ଦିନ ଗଡାଇବା ସହ ୧୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ମାଗିଥିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେଥିରେ ଦୁଇଥର ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା । ତା’ଛଡା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର ନକରିବାକୁ କହିଥିଲା । ଏହି ବୟାନକୁ ଟାଳିବା ଥିଲା ଚୀନ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ସେ ସଫଳ ହୋଇପାରି ନଥିଲା । ସେହି କାରଣରୁ ୟୁଏନ୍‌ଏସସି ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରିବା ପରେ ଚୀନ୍‌ ଏବେ ନୂଆ ତରିକା ଅବଲମ୍ବନ କରିଛି । ଆଜି ଚୀନ୍‌ ଏହାକୁ ହାଲ୍‌କା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି । କହିଛି ୟୁଏନ୍‌ଏସସିର ଏହି ନିନ୍ଦା ହେଉଛି ଏକ ସାଧାରଣ ବୟାନ । ଏହା କୌଣସି ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନୁହେଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର