ଭାରତର ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ଭିତରକୁ ଚୀନ୍‌ ସେନାର ଅନୁପ୍ରବେଶ..ତିଆରି କରିଛି କାଠପୋଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ପୁଣି ଚୀନ, ସେନା ପିପୁଲସ୍‌ ଲିବରେସନ୍‌ ଆର୍ମି ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ଏକ ବେଆଇନ ନିର୍ମାଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏହା ଏକ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଘଟଣା । ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ୧୦ କିଲୋମିଟର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସହ ଏକ ବେଆଇନ କାଠପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସୀମାକୁ ନେଇ ଚୀନ୍‌ ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ରହିଛି । ଚୀନ୍‌ ବାରମ୍ବାର ଏହା ଉପରେ ନିଜର ଅଧିକାର ଥିବା କଥା  କହୁଥିବା ବେଳେ ଭାରତର ଏହା ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ।

ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଜେପି ସଭାପତି ତାପିର ଗାଓ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଲୋକ ଲୋଚନକୁ ଆଣିଛନ୍ତି ।  ଚୀନ୍‌ ସେନା ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ଭିତରକୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଥିବା କଥା ସେ କହିଛନ୍ତି । ଭାରତ ଓ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରବେଶକୁ ନେଇ ବିବାଦ ରହିଛି। ଚୀନ୍‌ ଏହାକୁ ତିବ୍ଦତର ଅଂଶ କହୁଥିବା ବେଳେ ଏହା ଭାରତର ଅଭିନ୍ନ ଅଂଶ । ଚୀନ୍‌ ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାର ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟକୁ ଚୀନ୍‌ର ସୈନିକ ମାନେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି । ତାପିର ଗାଓ ଏହାର ଫଟୋକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ।

ଅରୁଣାଚଳ ପୂର୍ର ସାସଂଦଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଚୀନ୍‌ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଭାରତ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଏକ  ଛୋଟ ନଦୀ ଉପରେ କାଠପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଅଞ୍ଜାଓ ଜ୍ଲିଲ ଛାଗଲାମ୍ ରେ ଥିବା ଡୋଇମ୍ରୁ  ନାଳ ଉପରେ ଏହି କାଠପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ଭିଡିଓ ବିଜେପିର ଜଣେ କର୍ମୀ ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବା ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଶିକାର କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେ ଚୀନ୍‌ ସେନାର ଏହି ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଦେଖିବା ପରେ ନିଜ ମୋବାଇଲ୍‌ରେ ଉତ୍ତୋଳନମକରିଥିଲେ । ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍‌ ଏପରି ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

ଗାଓଙ୍କର ଏହି ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଥିବା କଥା କୁହାଯାଇଛି । ଚୀନ୍‌ ସେନା ବା  ପିପୁଲସ୍‌ ଲିବେରସନ୍‌ ଆର୍ମିର ଏକ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପାର୍ଟି ଏପରି କରିଥାଇ ପାରନ୍ତି ବୋଲି ସେନା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଚୀନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ବର୍ଷ ସେଠାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରାଯିବା ସହ ଏକ ବେଆଇନ ଶିବିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍

ବିହାରର ସେହି ଦିନକୁ ମନେପକାଅ, ଯେତେବେଳେ ଡ଼ରୁଥିଲେ ମାଆମାନେ : ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଆତଙ୍କ ଭିତରେ ଆସିଲା ଭଲ ଖବର —ଅଧ୍ୟୟନରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଲା ଏହି ତଥ୍ୟ

କରୋନା ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ କେବେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ? ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ର ସିଇଓ କହିଲେ ….

ଜାଣନ୍ତୁ ଆମ ଦେଶର କେଉଁ ରାଜ୍ୟର ମହିଳା ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ତମାଖୁ ସେବନରେ ଆଗୁଆ

ସାଂସଦଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପାଇଁ ୨ କୋଟିର ସୁପାରି! ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ନାଁ ଆସିଲା