ଲଦାଖରେ ଚାଇନାର ହେଲିକପ୍ଟର, ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଲେ ବାୟୁସେନା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୫ : ନିକଟରେ ଉତ୍ତର ସିକ୍କିମରେ ଚୀନ୍‌ର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନାର ହେଲିକପ୍ଟର ଲଦାଖର ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଉପରେ ଉଡୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପାଇଁ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସମାନ ସମୟରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ସିକ୍କିମ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଏକ ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଜଣାପଡ଼ିଛି, ‘ଚାଇନାର ସାମରିକ ହେଲିକପ୍ଟର ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ନିକଟରେ ଖୁବ୍ ଉଡୁଥିଲା। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସେମାନଙ୍କ ବିମାନ ଗତିବିଧି ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରିଥିଲା।

ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଚାଇନାର ହେଲିକପ୍ଟରଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରି ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଅନେକ ସମୟରେ ଲଦାଖର ଲେହ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଏହାର ସୁଖୋଇ ୩୦ ଏମକେଆଇ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିମାନ ସହିତ ଉଡ଼ିଥାଏ ।

ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଦୁଇଟି ଏୟାରବେସ୍ ଅଛି, ଯେପରିକି ଲେହ ଏବଂ ଥୋଏସ୍ ଏୟାରବେସ୍, ଯେଉଁଠାରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇନଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ ଏକ ଦଳ ବର୍ଷସାରା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରହିଥାଏ। ଅତୀତରେ ଚୀନ୍ ସାମରିକ ହେଲିକପ୍ଟରଗୁଡ଼ିକ ଲଦାଖ ସେକ୍ଟରରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି।

ଭାରତୀୟ ସେନା ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ମେ ୫ ଓ ୬ ରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସେକ୍ଟରରେ ମେ ୧୦ ରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାବେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ଉତ୍ତର ସିକ୍କିମର ନାକୁଲା ସେକ୍ଟରରେ ଘଟିଥିଲା।

ସୂଚଚନାନୁସାରେ, ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହାତାହାତି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କୌଣସି ସଡକ ପରିବହନ ସୁବିଧା ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ହେଲିକପ୍ଟର ସେବା ମାଧ୍ୟମରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରାଯାଏ । ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ନିୟମିତ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବେଳେ ଏହି ହାତାହାତି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରରେ ଏହାର ସମାଧାନ କରାଯାଇଥିଲା।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ମାନସିକ ଅବସାଦ ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ପାଗଳାମି, ଅପରାଧ ପାଇଁ ମିଳିବ ଦଣ୍ଡ

ରାଉରକେଲା ସ୍କର୍ପିଓ ପୋଡି ଘଟଣା; ଗୋମାଂସ ଚାଲାଣ ସନ୍ଦେହରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଜାଳିଥିଲେ ଗାଡି, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୪ ଗିରଫ

କଟକ ସହର ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା : ସ୍କିପ୍ସ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ପ୍ରଥମ ଗ୍ରୀଡ୍ ଲୋକାର୍ପିତ

ଲଭ ଜିହାଦକାରୀଙ୍କୁ ଯୋଗୀ ରୋକଠୋକ୍‌ ଶୁଣାଇଲେ ରାମ ନାମ ସତ୍ୟ ହୈ…ସୁଧୁରି ନଗଲେ ହୋଇଯିବ ଶେଷ

ଭାରତୀୟ ସେନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ସ୍ୱଦେଶୀ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍‌ ମେସେଜିଂ ଆପ୍‌ ‘ସାଇ’

ହଲିଉଡର ଭେଟରାନ ଅଭିନେତା ସିନ୍‌ କନେରିଙ୍କ ପରଲୋକ, ୭ଟି ଫିଲ୍ମରେ ଜେମ୍ସ ବଣ୍ଡ ଭୂମିକାରେ କରିଥିଲେ ଅଭିନୟ