PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେଡିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା : ପୁଣି ରାଜ୍ୟସଭା ଯିବେ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର, ୩ ନୂଆ ମୁହଁଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କେରଳ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||
  • ନେପାଳରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ତାରା ଏୟାର ୯ NAET ର ମିଳୁନି ପତ୍ତା , ୪ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ ୧୯ ଯାତ୍ରୀ ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ବେଳାଭୂମିରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଛାତ୍ର ମୃତ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ଖେଳା ଯିବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଫାଇନାଲ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

ମାଙ୍କଡ଼ ଦେହରେ ଚୀନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରତିରୋପଣ କଲେ ମଣିଷ ମସ୍ତିଷ୍କର ଜିନ୍, ବଦଳିଲା ଏହି ଆଦତ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ…

ନୂଆଦିଳ୍ଲୀ ୧୬।୪; ଚୀନ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏକ ମାଙ୍ଗଡ଼ ଦେହରେ ମଣିଷ ମସ୍ତିଷ୍କର ଜିନ୍ ଲଗାଇବାରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ମାସ ଆଗରୁ ବେଜିଂର ଏକ ନ୍ୟାସନାଲ ରିଭ୍ୟୁ ମାଗାଜିନରେ ଛପା ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ଅନୁସାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମସ୍ତିଷ୍କର ବିକାଶ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ମଣିଷ ଜିନ୍-ଏମସିପିଏଚ୍ଆଇ କୁ ଏକ ଭାଇରସ୍ ଜରିଆରେ ମାଙ୍କଡ଼ର ଭ୍ରୁଣରେ ପୂରାଇ ଦେଇଥିଲେ।

ଚୀନ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି ରହିଛି ଯେ, ୧୧ଟି ମାଙ୍କଡ଼ ଦେହରେ ଏଜସିପିଏଚ୍-୧ ଜିନ୍ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କରି ତାକୁ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ପ୍ରୟୋଗ କରି ସାରିବା ପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦେଖିଲେ କି, ମଣିଷ ଭଳି ମାଙ୍କଡ଼ର ମସ୍ତିଷ୍କ ବିକସିତ ହେବା​‌ରେ ବି ସମୟ ଲାଗୁଛି। ଏହି ମାଙ୍କଡ଼ର ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଏବେ ମଣିଷ ଭଳି କୁହାଯାଉଛି। ଯଦି ସତରେ ଏମିତି ହୁଏ ତେବେ ଚୀନ ପାଇଁ ଏହା ବଡ଼ ସଫଳତା ହେବ। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ଜଣାପଡ଼ିଛି କି, ଏହି ମାଙ୍କଡ଼ମାନେ ସର୍ଟ ଟର୍ମ ମେମୋରୀରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ମାଙ୍କଡ଼ ଜଙ୍ଗଲୀ ମାଙ୍କଡ଼ଙ୍କ ତୁଳନାରେ କୈାଣସି କଥାରେ ନିଜ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବାରେ ଦ୍ରୃତ ଅଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଏମାନଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କର ଆକାର ଏବେ ବି ବଢ଼ି ନାହିଁ।