ମାଙ୍କଡ଼ ଦେହରେ ଚୀନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରତିରୋପଣ କଲେ ମଣିଷ ମସ୍ତିଷ୍କର ଜିନ୍, ବଦଳିଲା ଏହି ଆଦତ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ…

ନୂଆଦିଳ୍ଲୀ ୧୬।୪; ଚୀନ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏକ ମାଙ୍ଗଡ଼ ଦେହରେ ମଣିଷ ମସ୍ତିଷ୍କର ଜିନ୍ ଲଗାଇବାରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ମାସ ଆଗରୁ ବେଜିଂର ଏକ ନ୍ୟାସନାଲ ରିଭ୍ୟୁ ମାଗାଜିନରେ ଛପା ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ଅନୁସାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମସ୍ତିଷ୍କର ବିକାଶ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ମଣିଷ ଜିନ୍-ଏମସିପିଏଚ୍ଆଇ କୁ ଏକ ଭାଇରସ୍ ଜରିଆରେ ମାଙ୍କଡ଼ର ଭ୍ରୁଣରେ ପୂରାଇ ଦେଇଥିଲେ।

ଚୀନ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି ରହିଛି ଯେ, ୧୧ଟି ମାଙ୍କଡ଼ ଦେହରେ ଏଜସିପିଏଚ୍-୧ ଜିନ୍ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କରି ତାକୁ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ପ୍ରୟୋଗ କରି ସାରିବା ପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦେଖିଲେ କି, ମଣିଷ ଭଳି ମାଙ୍କଡ଼ର ମସ୍ତିଷ୍କ ବିକସିତ ହେବା​‌ରେ ବି ସମୟ ଲାଗୁଛି। ଏହି ମାଙ୍କଡ଼ର ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଏବେ ମଣିଷ ଭଳି କୁହାଯାଉଛି। ଯଦି ସତରେ ଏମିତି ହୁଏ ତେବେ ଚୀନ ପାଇଁ ଏହା ବଡ଼ ସଫଳତା ହେବ। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ଜଣାପଡ଼ିଛି କି, ଏହି ମାଙ୍କଡ଼ମାନେ ସର୍ଟ ଟର୍ମ ମେମୋରୀରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ମାଙ୍କଡ଼ ଜଙ୍ଗଲୀ ମାଙ୍କଡ଼ଙ୍କ ତୁଳନାରେ କୈାଣସି କଥାରେ ନିଜ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବାରେ ଦ୍ରୃତ ଅଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଏମାନଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କର ଆକାର ଏବେ ବି ବଢ଼ି ନାହିଁ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଏବେ ବାହନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବେଳେ ନୋମିନିଙ୍କ ନାଁ ଦେବାକୁ ପଡିବ, କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଓ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ପ୍ରସ୍ତାବ

PNB ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ସୂଚନା : ୧ ଡିସେମ୍ୱରରୁ ବଦଳିବ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାର ନିୟମ

ଚୀନ୍‌ର ଚୋରପଣ- କହିଲା ଭାରତରୁ ବ୍ୟାପିଛି କରୋନା ଭାଇରସ୍‌

ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କୁ ଜିନପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର: ମୃତ୍ୟୁକୁ ଭୟ ନକରି ଯୁଦ୍ଧ ଜିତିବାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କର

ବ୍ଲାକହୋଲ୍‌ର ଖୁବ୍ ନିକଟରେ ପୃଥିବୀ, ଜାଣନ୍ତୁ ଗବେଷକଙ୍କ ମତ କ’ଣ?

ପୁଣି ସ୍ଥଳଭାଗ ମୁହାଁଇପାରେ ଆଉ ଏକ ବାତ୍ୟା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି