PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପରମୁହାଁ ହେଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୬୨୮ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୭୧ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୧୮ରୁ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଉତ୍ତର ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ବିଧାୟକ ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର ଅସୁସ୍ଥ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତିି
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ବାମନ ଜନ୍ମ ଓ ସୁନିଆଁ ପର୍ବ ପାଳନ, ଜଗା ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଦେବଶିଳ୍ପୀ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ପୂଜା, ଓଡ଼ିଶାର ପୁରପଲ୍ଲୀ ଚଳଚଞ୍ଚଳ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ଡାକବଙ୍ଗଳା ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଛି ଭାଲୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗାଧୋଇ ଯିବା ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଗାଡ଼ି, ୨ ମହିଳା ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସହର ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ, ୪ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ବନ୍ଦ ଡ଼କରା ଦେଇଛି ଟ୍ରକ୍ ମାଲିକ ସଙ୍ଘ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା, ଜଳମଗ୍ନ ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦାଉ ସାଧିଲା ଲଗାଣ ବର୍ଷା, ବନ୍ଧ ଭାଙ୍ଗି ବାଲି ଚରିଗଲା ଏକର ଏକର ଚାଷ ଜମି
  • ||

ସିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଜୋର୍‌ ଧରିଲା ପଲିଥିନ୍‌ ଚଢ଼ଉ: ଜବତ ହେଲା ୨ ଟ୍ରାକ୍ଟର୍‌ ଥର୍ମୋକୁଲ୍‌, ପଲିଥିନ୍‌

କଟକ ୨୦/୮ : ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପଲିଥିନ୍‌ ଆଉ ଥର୍ମୋକୁଲ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇଲେ ସରକାର । ସହରରେ ଏହାର ବିକ୍ରି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ରୋକ୍‌ ଲଗାଗଲା । ନିୟମ ଉଲଂଘନ କଲେ ସିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଲା । ତେବେ ସିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ନାମକୁ ମାତ୍ର ଚଢଉ କରାଯାଉଥିବାରୁ ସହରରେ ବେଧଡ଼କ ଭାବେ ଏ ସବୁ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ଚାଲିଛି । ଆଜି ସିଏମ୍‌ସିର ଚେତା ପଶିବା ପରେ ପଲିଥିନ୍‌ ଚଢ଼ଉ ଜୋର୍‌ ଧରିଛି ।

ସିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଦୋକାନରେ ଚଢଉ କରାଯାଇ ୨ଟ୍ରାକ୍ଟର୍‌ ତଥା ପାଖାପାଖି ୨କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ୍‌ ପଲିଥିନ୍‌ ଓ ଥର୍ମୋକୁଲ୍‌ ଜବତ କରାଯାଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଖରୁ ପାଖାପାଖି ୩୩ ହଜାର ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ନ କରିବା ପାଇଁ ତାଗିଦ୍‌ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଏହି ଚଢଉ କେବଳ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ଥିବା ବେଳେ ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନ ଉପରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇନାହିଁ ।

ସହରର ପରିମଳ ଦିନକୁ ଦିନ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏମିତିକି ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷାରେ ମଧ୍ୟ ଜଳବନ୍ଦୀ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜୁଛି । ଏହି ସମସ୍ତ ମୂଳକାରଣ ହେଉଛି ପଲିଥିନ୍‌ ଓ ଥର୍ମୋକୁଲ୍‌ର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର । ଦୈନିକ ବାହାରୁଥିବା ଟନ୍‌ ଟନ୍‌ ଆବର୍ଜନା ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ହେଉଛି ପଲିଥିନ୍‌୍‌ ସାମଗ୍ରୀ । ଯାହା ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ କରୁଛି । ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ପଡି ପାଣି ନିଷ୍କାସନରେ ବାଧା ଉପୁଜୁଛି । ପଲିଥିନ୍‌ ବିକ୍ରି ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଯିବା ପରେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ସିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ରି ନ କରିବାକୁ ତାଗିଦ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ସେମିତି ଆଖିଦୃଷ୍ଟିଆ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ନ ଥିଲା ।

ଏମିତିକି ସହରରୁ ଜବତ ପଲିଥିନ୍‌ ସିମେଣ୍ଟ୍‌ କମ୍ପାନୀ ପଠାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ସିଏମ୍‌ସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନ ହେବାରୁ ଜବତ ପଲିଥିନ୍‌ ଓ ଥର୍ମୋକୁଲ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ରଖିବାରେ ଜାଗାର ଅଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ସିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଚଢଉ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକାରର ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।ମାତ୍ର ସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ ହେବାରୁ ଆଜି ଡେପୁଟି କମିସନର ଅବିନାଶ ରାଉତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଟିମ୍‌ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢଉ କରିଥିଲେ । ଚୌଧୁରୀ ବଜାରରୁ ନନ୍ଦି ସାହି, କେଉଟ ସାହି, ପିଠାପୁର, ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ, ବଜ୍ରକବାଟୀ ରୋଡ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଦୋକାନରେ ଚଢଉ କରାଯାଇଥିଲା । ଦୋକାନରୁ ପ୍ରାୟ ୨କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ୍‌ର ଥର୍ମୋକୁଲ ଥାଳି, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଗ୍ଲାସ୍‌, ପଲିଥିନ୍‌ ଆଦି ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଯେଉଁ ଦୋକାନରୁ ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ ହୋଇଥିଲା ସଂପୃକ୍ତ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଠାରୁ ୩୩ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ସିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ କେବଳ ଦୋକାନରେ ଚଢଉ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ବେଧଡକ ଭାବେ ପଲିଥିନ୍‌ ତିଆରି ଚାଲିଛି । ସିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥରୁଟିଏ ବି ଏହି କମ୍ପାନି ଉପରେ ଚଢଉ କରାଯାଇନାହିଁ । ଏ ନେଇ ଡେପୁଟି କମିସନର ଅବିନାଶ ରାଉତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚଢଉ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଜାରି ରହିବ । ଜବତ ହୋଇଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଓ ପଲିଥିନ୍‌କୁ ସରକାରୀ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ରି ସାଇକ୍ଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ୍‌କୁ ପଠାଯିିବ ।

ସେହିପରି ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନରେ ମଧ୍ୟ ଚଢଉ କରାଯିବ । ଆଜିର ଏହି ଚଢଉରେ ଏନ୍‌ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ୍‌ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଭାକର ସାହୁ, ଆର୍‌ଆଇ ବଂଶୀଧର ସାହୁ, ଅମିନ ନିରଞ୍ଜନ ବ୍ରହ୍ମା, ରବୀନ୍ଦ୍ର ବାରିକଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଅଧିକାରୀ ଓ ପୁଲିସ୍‌ କର୍ମଚାରୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ।