PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ: ୧୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ଦାମୀ କାର ଜବତ, ୨ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଦୁଇ ଦିନିଆ କେନ୍ଦୁଝର ଗସ୍ତରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର କଲେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା: ପ୍ରେମିକର ବିବାହ ଖବର ଶୁଣି ଥାନାରେ ବିଷ ପିଇଦେଲେ ପ୍ରେମିକା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ମାଡ଼ପିଟ ଘଟଣାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଯୁବକ, ଶବ ରଖି ରାଉରକେଲା ଝିରପାଣି ଥାନା ଘେରାଉ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଓ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଉଠିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ସ୍କୁଟର, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟରେ ବଢିଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଫଳରେ ବଢ଼ିଲା ସର୍ଟଡାଉନ ନିୟମ ସୀମା, ପିସିବ୍ରିଜ ଛକ ଠାରୁ ଫାଣ୍ଡି ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟକଣା ନେଇ ବୁର୍ଲା ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ନିକଟ ବରଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନାଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ତାତିଲେ ଅଞ୍ଚଳ ବାସୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ, ଇସ୍ରୋ ସଫଳତାର ସହ ଲଞ୍ଚ କଲା ଆମାଜୋନିଆ-୧, ମହାକାଶକୁ ଗଲା ମୋଦି ଓ ଭଗବତ ଗୀତାର ଫଟୋ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଗତିରାଉତପାଟଣା ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜଣେ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: କରଡ଼ାଗାଡିଆ ସ୍ଥିତ ଏକ ଠିକା କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଗାଡ଼ି ଡୋରରେ ଚାପି ହୋଇ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ଆଜି ଆମାଜୋନିଆ-୧ର ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରିବ ଇସ୍ରୋ, ୧୮ଟି ଛୋଟ ଉପଗ୍ରହକୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯିବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: ସାତକୋଶିଆ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା କଟେଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ସର୍ଟସର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟ୍‌ ଏବେ କରୋନା ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ୧୧ ଛାତ୍ରାବାସ
  • ||

ୟୁପିଏସସି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ କୋଚିଂ ଦେଉଛନ୍ତି ୧୩ ବର୍ଷର ବାଳକ

source:yourstory.com

ଆଜିକାଲି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଅନେକ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି । ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଏମିତି ଅନେକ ଚ୍ୟାନେଲ୍ସ ମିଳିଯିବ ଯେଉଁଠି ଅଲଗା ଅଲଗା ବିଷୟ ଉପରେ ଅଧ୍ୟାପକମାନଙ୍କ ଲେକ୍ଚର ମିଳିଯାଉଛି । ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ସେ ମାତ୍ର ୧୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୟୁପିଏସସି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କୁ କୋଚିଂ ଦେଉଛନ୍ତି ।

ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଏକ ଛୋଟ ବସ୍ତିରେ ରହୁଥିବା ଅମର ସାତ୍ତ୍ୱିକ୍ ତୋଗିଟ୍ଟି ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଲର୍ଣ୍ଣ ୱିଥ୍ ଅମର  (Learn with Amar) ନାମକ ଏକ ଚ୍ୟାନେଲ ଚଲାନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାରେ ସେ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ଏକ୍ସାମ କୋଚି ଦେଇଥାନ୍ତି । ୧୩ ବର୍ଷର ଅମର ଆଜକୁ ୩ ବର୍ଷ ତଳେ ୨୦୧୬ରେ ଏହି ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଆଜି ତାଙ୍କ ଚ୍ୟାନେଲରେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସବସ୍କ୍ରାଇବର ଅଛନ୍ତି ।

ଅମରଙ୍କ ପିତା ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ସେ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ପଢାନ୍ତି । ୯ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ଅମର ନିଜ ପିତାଙ୍କଠୁ ଏହି ସବୁ ଟ୍ରିକ୍ ଶିଖିଛନ୍ତି ।ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ସହିତ ସାକ୍ଷାତ ସମୟରେ ଅମର କହିଥିଲେ, ‘ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ୫ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଥିଲି ସେବେଠାରୁ ମୋତେ ଆଟଲାସର ଖେଳିବାକୁ ମଜା ଲାଗୁଥିଲା । ପାପା ମୋ ଆଗ୍ରହ ଦେଖି ମୋତେ ଭୂଗୋଳ ପଢାଇବା ଆରମ୍ବ କରିଦେଲେ । ଥରେ ମୁଁ ଭୂଗୋଳ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲି ଏବଂ ମୋ ମା ସେହି ସମୟରେ ଏକ ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡ କରି ତାକୁ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଅପଲୋଡ କରିଦେଲେ । ସେହି ଭିଡିଓକୁ ଭଲ ରେସପନ୍ସ ମିଳିଥିଲା । ବାସ୍ ତା ପରଠାରୁ ଆମେ ଲଗାତାର ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଆରମ୍ବ କରିଦେଲୁ ।’

ଅମର ଭୂଗୋଳ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଦେଶ, ନଦୀ ଓ ପାହାଡର ନାଁ ସବୁ ମନେ ରଖିବା ପାଇଁ ଟ୍ରିକ୍ ବୁଝାଉଥିଲେ । ଏବେ ସେ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ର ଓ ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନ ଭଳି ବିଷୟ ଉପରେ ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । ଅମର କହୁନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଜିନିଷକୁ ବୁଝିବା ଓ ତା ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିବାପାଇଁ ୨ ସପ୍ତାହ ଲାଗିଯାଏ ଏବଂ ଏହାପରେ ପ୍ରାକ୍ଟିସ୍ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ସୁଟ୍ କରନ୍ତି । ଅମର ଆଗକୁ ୟୁପିଏସସିର ପରୀକ୍ଷାରେ ପାସ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଦେଶକୁ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର