PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ମୁହାଁ ଓଡ଼ିଶା, ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲେ ଟେଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ : ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ତଳକୁ ଖସିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ :ଢେଙ୍କାନାଳ ସିଭିଲ କୋର୍ଟକୁ ସିଲ , ୧୦ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଘୋଷଣା କଲା ପୌରପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଦଶମ ଓ ଦ୍ଵାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଗାଡି, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାଟଣା: ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ପରିବାର ଭିତରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ବଡ଼ ଭାଇ ମୁଣ୍ଡରେ ପଥର ଛେଚିଦେଲେ ସାନ ଭାଇର ପରିବାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ହେଉଛି ଫୁଲଡ୍ରେସ୍ ରିହର୍ସଲ, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ସଂକ୍ରମଣ ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ପରିବା ବୋଝେଇ ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ୧୨ ଫୁଟର ଅହିରାଜ, ଢ଼େଲାମାଡ଼ରେ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ପିଞ୍ଜରା ହାଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଦୁଇ ଦିନ ଭିଜିବ ଓଡ଼ିଶା, ଉପକୂଳ ସମେତ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||

କଲମ୍ବିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଘୋଷଣା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀ ଭାରତର ଅବଦାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,12।1(ଏଜେନ୍ସି): ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତରେ ଜ୍ଞାନବିଜ୍ଞାନ ବେଶ୍ ଉନ୍ନତି ଲାଭ କରିଥିଲା। ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ ହେଉ କି ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନ, ଗାଣିତିକ ଶାସ୍ତଂ୍ ହେଉ ଅଥବା ଦର୍ଶନ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ବିଦ୍ବାନମାନେ ନିଜର ଛାପ ଛାଡ଼ିଯାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ଏଭଳି କିଛି ତତ୍ତ୍ବ ଅଥବା ଜ୍ଞାନକୌଶଳର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଉଛି ଯାହା ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ତଳେ ଭାରତରେ ପ୍ରଚଳିତ ଥିଲା। ଏଭଳି ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅନେକ ଏହାକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରନ୍ତି ଏବଂ ତା’ର ପ୍ରମାଣ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଦାବି କରନ୍ତି। ଅନେକ ସମୟରେ ଏଭଳି ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶ।ଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସୀ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ମୌଳବାଦୀ ଆଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ। ହେଲେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତର ଅବଦାନକୁ ସ୍ବୀକାର କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏବେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି ଯେଉଥିରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀ ମାନବ ସଭ୍ୟତାକୁ ଭାରତର ଅବଦାନ ଭାବେ ସ୍ବୀକାର କରାଯାଇଛି। ଆମେରିକାର ନୁୟୟର୍କ ସହର ସ୍ଥିତ କଲମ୍ବିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛି। ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ବେବ୍ସାଇଟରେ ମଧ୍ୟ ଏସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଲେଖାସ୍ତମ୍ଭ ଅପଲୋଡ୍ କରାଯାଇଛି।
ଏଥିରେ ଦର୍ଶ।ଯାଇଛି କି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ସ ର୍ଜରୀକୁ ଅନେକ ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ଏକ ଆବିଷ୍କାର ବୋଲି ଅନେକ ମନେ କରନ୍ତି। ଏପରି ଭ୍ରମରେ ପଡ଼ିବାର କାରଣ ହେଉଛି ଏଥିରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିବା ‘ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ’ ଶଦ୍ଦ।
ଏହି ଶଦ୍ଦ ଯୋଗୁ ସମସ୍ତେ ଏହାକୁ ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନର ଚମ+।ରିତା ବୋଲି ମନେ କରନ୍ତି। ହେଲେ ସତ କଥା ହେଉଛି ଯେ ‘ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀ’ରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ‘ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍’ ଶଦ୍ଦର ଅର୍ଥ କୃତ୍ରିମ ଉପାୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବା ଏକ ପଦାର୍ଥ ନୁହଁେ ଏହାର ଉତ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରୀକ୍ ଶଦ୍ଦ ‘ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକୋସ୍’ରୁ ହୋଇଛି ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ନୂତନ ରୂପ ଦେବା। ସମସ୍ତେ ଜାଣିଲେ ଆହୁରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହା ଆଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନର ଅବଦାନ ନୁହଁେ କାରଣ ଗତ 2500 ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଉପାୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଆସୁଛି। ଭାରତରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 600 ବେଳକୁ ଆୟୁର୍ବଦେ ତଥା ଅସ୍ତ୍ୋଂପଚାରର ଜନକ କୁହାଯାଉଥିବା ଋଷି ଶୁଶ୍ରୁତ ନିଜ ରଚିତ ଗ୍ରନ୍ଥ ‘ଶୁଶ୍ରୁତ ସଂହିତା’ରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀର ଅନେକ ପଦ୍ଧତି ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ସେ ସେଥିରେ ପ୍ରାୟ 1100ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ସହ ଅସ୍ତ୍ୋଂପଚାର ଏବଂ ଚର୍ମ ପ୍ରତିରୋପଣ ତଥା ନାକର ପୁନଃନିର୍ମ।ଣ କରାଯିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅନେକ ଉପାୟର ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।
ଶୁଶ୍ରୁତ ସଂହିତାରେ ଚର୍ମ ପ୍ରତିରୋପଣର ତିନୋଟି ଉପାୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଗୋଟିଏ ଉପାୟ ହେଲା- କପାଳରୁ ଚର୍ମ କାଢ଼ି ନେଇ ନାକର ପୁନଃନିର୍ମ।ଣ କରିବା କିମ୍ବା ନାକକୁ ପୁଣି ଥରେ ମୂଳ ରୂପ ଦେବା। ସେତେବେଳେ ଅବୈଧ ସମ୍ପର୍କ ଅଥବା ଚୋରି ଭଳି ଅପରାଧରେ ସଂପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାକ କାଟି ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଏଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାକର ପୁନର୍ଗଠନ ପାଇଁ ଏହି ପଦ୍ଧତିର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି କି ଏବେ ବି ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହି ପଦ୍ଧତିରେ ଚର୍ମ ପ୍ରତିରୋପଣ କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଏବେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ କିମ୍ବା ଦୁର୍ଘଟଣା କିମ୍ବା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ କୌଣସି ଅଙ୍ଗରେ ଥିବା ଚର୍ମ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ ଦେହର ଅନ୍ୟ ଭାଗରୁ ଚର୍ମକୁ କାଢ଼ି ନେଇ ସେଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ କରାଯାଉଛି। ହେଲେ ଏହି ପଦ୍ଧତି 2500 ବର୍ଷ ତଳେ ରଚିତ ଶୁଶ୍ରୁତ ସଂହିତାରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ବୋଲି କଲମ୍ବିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର