PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ – ଯଶବନ୍ତ ଜେଠୱା ହେଲେ ନୂଆ ଭିଜିଲାନ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ , ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରା ପରିବହନ କମିଶନର
  • ||
  • ସରିଲା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ , ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଚାଲିଥିଲା ବୈଠକ , ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ୧୪ ନେତା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଓମ୍‌ଫେଡ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୋଭିଡ ସହାୟତା, ଉପକୃତ ହେବେ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷୀ
  • ||
  • କଟକ: ନକଲି ମେଡ଼ିସିନ ଜବତ ଘଟଣା, କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତରେ ହାଜର ହେଲା ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶିବ ପ୍ରସାଦ ଜେନା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଗଜାନନ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦା ଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଟାଙ୍ଗୀ ଟୋଲ ଗେଟ୍ ନିକଟରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ, ଚାଲାଣ କାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଜୟପୁର ୩୨୬ ନମ୍ୱର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାଙ୍ଗାମ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିପିଡ଼ିଲା କାର,୫ ଆହତ,୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ, ୨ଟି ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଫଳ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ବାରିପଦାରେ ପବିତ୍ର ଦେବସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କଲେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୬୫୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ବି ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଛେରା ପହଁରା କରିବେ ନାହିଁ ଗଜପତି ମହାରାଜ, ନୀତି ସମ୍ପାଦନ କରିବେ ମୁଦିରସ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦାରେ ଅପୂର୍ବ ଗଜାନନ ବେଶ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୭ ଯାଏଁ ନିୟମିତ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||

କଲମ୍ବିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଘୋଷଣା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀ ଭାରତର ଅବଦାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,12।1(ଏଜେନ୍ସି): ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତରେ ଜ୍ଞାନବିଜ୍ଞାନ ବେଶ୍ ଉନ୍ନତି ଲାଭ କରିଥିଲା। ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ ହେଉ କି ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନ, ଗାଣିତିକ ଶାସ୍ତଂ୍ ହେଉ ଅଥବା ଦର୍ଶନ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ବିଦ୍ବାନମାନେ ନିଜର ଛାପ ଛାଡ଼ିଯାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ଏଭଳି କିଛି ତତ୍ତ୍ବ ଅଥବା ଜ୍ଞାନକୌଶଳର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଉଛି ଯାହା ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ତଳେ ଭାରତରେ ପ୍ରଚଳିତ ଥିଲା। ଏଭଳି ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅନେକ ଏହାକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରନ୍ତି ଏବଂ ତା’ର ପ୍ରମାଣ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଦାବି କରନ୍ତି। ଅନେକ ସମୟରେ ଏଭଳି ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶ।ଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସୀ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ମୌଳବାଦୀ ଆଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ। ହେଲେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତର ଅବଦାନକୁ ସ୍ବୀକାର କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏବେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି ଯେଉଥିରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀ ମାନବ ସଭ୍ୟତାକୁ ଭାରତର ଅବଦାନ ଭାବେ ସ୍ବୀକାର କରାଯାଇଛି। ଆମେରିକାର ନୁୟୟର୍କ ସହର ସ୍ଥିତ କଲମ୍ବିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛି। ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ବେବ୍ସାଇଟରେ ମଧ୍ୟ ଏସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଲେଖାସ୍ତମ୍ଭ ଅପଲୋଡ୍ କରାଯାଇଛି।
ଏଥିରେ ଦର୍ଶ।ଯାଇଛି କି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ସ ର୍ଜରୀକୁ ଅନେକ ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ଏକ ଆବିଷ୍କାର ବୋଲି ଅନେକ ମନେ କରନ୍ତି। ଏପରି ଭ୍ରମରେ ପଡ଼ିବାର କାରଣ ହେଉଛି ଏଥିରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିବା ‘ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ’ ଶଦ୍ଦ।
ଏହି ଶଦ୍ଦ ଯୋଗୁ ସମସ୍ତେ ଏହାକୁ ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନର ଚମ+।ରିତା ବୋଲି ମନେ କରନ୍ତି। ହେଲେ ସତ କଥା ହେଉଛି ଯେ ‘ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀ’ରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ‘ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍’ ଶଦ୍ଦର ଅର୍ଥ କୃତ୍ରିମ ଉପାୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବା ଏକ ପଦାର୍ଥ ନୁହଁେ ଏହାର ଉତ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରୀକ୍ ଶଦ୍ଦ ‘ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକୋସ୍’ରୁ ହୋଇଛି ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ନୂତନ ରୂପ ଦେବା। ସମସ୍ତେ ଜାଣିଲେ ଆହୁରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହା ଆଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନର ଅବଦାନ ନୁହଁେ କାରଣ ଗତ 2500 ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଉପାୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଆସୁଛି। ଭାରତରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 600 ବେଳକୁ ଆୟୁର୍ବଦେ ତଥା ଅସ୍ତ୍ୋଂପଚାରର ଜନକ କୁହାଯାଉଥିବା ଋଷି ଶୁଶ୍ରୁତ ନିଜ ରଚିତ ଗ୍ରନ୍ଥ ‘ଶୁଶ୍ରୁତ ସଂହିତା’ରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀର ଅନେକ ପଦ୍ଧତି ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ସେ ସେଥିରେ ପ୍ରାୟ 1100ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ସହ ଅସ୍ତ୍ୋଂପଚାର ଏବଂ ଚର୍ମ ପ୍ରତିରୋପଣ ତଥା ନାକର ପୁନଃନିର୍ମ।ଣ କରାଯିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅନେକ ଉପାୟର ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।
ଶୁଶ୍ରୁତ ସଂହିତାରେ ଚର୍ମ ପ୍ରତିରୋପଣର ତିନୋଟି ଉପାୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଗୋଟିଏ ଉପାୟ ହେଲା- କପାଳରୁ ଚର୍ମ କାଢ଼ି ନେଇ ନାକର ପୁନଃନିର୍ମ।ଣ କରିବା କିମ୍ବା ନାକକୁ ପୁଣି ଥରେ ମୂଳ ରୂପ ଦେବା। ସେତେବେଳେ ଅବୈଧ ସମ୍ପର୍କ ଅଥବା ଚୋରି ଭଳି ଅପରାଧରେ ସଂପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାକ କାଟି ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଏଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାକର ପୁନର୍ଗଠନ ପାଇଁ ଏହି ପଦ୍ଧତିର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି କି ଏବେ ବି ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହି ପଦ୍ଧତିରେ ଚର୍ମ ପ୍ରତିରୋପଣ କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଏବେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ କିମ୍ବା ଦୁର୍ଘଟଣା କିମ୍ବା ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ କୌଣସି ଅଙ୍ଗରେ ଥିବା ଚର୍ମ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ ଦେହର ଅନ୍ୟ ଭାଗରୁ ଚର୍ମକୁ କାଢ଼ି ନେଇ ସେଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ କରାଯାଉଛି। ହେଲେ ଏହି ପଦ୍ଧତି 2500 ବର୍ଷ ତଳେ ରଚିତ ଶୁଶ୍ରୁତ ସଂହିତାରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ବୋଲି କଲମ୍ବିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର