ଶାଳପତ୍ର ଉପରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୟାଲ୍‌ଟି ଛାଡ଼

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧ ।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଶାଳପତ୍ର ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଦାୟ କରୁଥିବା ଶାଳପତ୍ର ଉପରୁ ରୟାଲଟିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଛାଡ଼ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟର ୨୫ ଲକ୍ଷ ଶାଳପତ୍ର ସଂଗ୍ରହକାରୀ ଲାଭବାନ ହେବେ । ଏବେ ଶାଳପତ୍ର ଉପରେ ପ୍ରତି କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୮୬ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ରୟାଲଟି ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି । ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଶାଳପତ୍ର ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏ ରୟାଲଟି ବାବଦ ଅର୍ଥ ଏବେ ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କ ପାଖକୁ ଯିବ । ଶାଳପତ୍ର ଏକ ଲଘୁ ବନଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଜନଜାତି ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ଶାଳପତ୍ର ସଂଗ୍ରହ କରି ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରିଥାନ୍ତି ।
ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ଜନଜାତି ସଂପ୍ରଦାୟର ବିକାଶକୁ ଆଖିରେ ରଖି ବହୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା ବେଳେ ଶାଳପତ୍ର ଉପରୁ ରୟାଲଟି ଛାଡ଼ କରିବା ଏବେ ଜନଜାତିକୁ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ଦେବ । ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ଅଧିକାରରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୩୩ ହଜାର ଜନଜାତି ପରିବାର ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ପଟ୍ଟା ପାଇଥିଲା ବେଳେ ୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ଗଠନ ହୋଇଛି । ଓଟିଏଲଇପିରେ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଆଦିବାସୀ ପରିବାରକୁ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଜୀବିକା ଯୋଗାଇବା ସହ ସଶକ୍ତ କରାଯାଉଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ ହେଲା ରେଳ ଇଞ୍ଜିନ-୪୦ ମିଟର୍‌ ଘୁଷୁଡ଼ିଲା, ୪ ଘଣ୍ଟା ନୟାନ୍ତ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ୨ ଡ୍ରାଇଭର୍‌ ଓ ଜଣେ ଗାର୍ଡ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଫୁଙ୍ଗୁଳା – ମାଳ ମାଳ ପୁଲିସ ଦ୍ୱାର ମୁହଁରେ ଜଗି ବସିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନକାରୀ ସରକାରୀ କଟକଣାକୁ ବେଖାତିର କରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛନ୍ତି

ପ୍ରେମ କରି ଫସିଗଲେ ବିବାହିତା ମହିଳା, ସୁନା ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଲା ଲମ୍ପଟ ପ୍ରେମିକ, ଥାନାରେ ଏତଲା

ଡ୍ରାଗନକୁ ଚାରିଆଡୁ ଘେରାଉ ଯୋଜନା, ଭାରତ ସହ ଏହି ସବୁ ଦେଶ କରିବେ ସମରାଭ୍ୟାସ

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ଅଙ୍କିତାଙ୍କ ଭିଡିଓ, ରାଗରେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଫ୍ୟାନ୍ କହିଲେ- ୭ ବର୍ଷର…

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିବେ କି ସେହି ତାରିଖ, କେବେ ଚୀନକୁ ଭାରତ ମାଟିରୁ ହଟାଇବେ ? ରାହୁଲଙ୍କ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ