ଯଦି ମୁଣ୍ଡରେ ଘୁରିବୁଲୁଛି ଏହି ୮ଟି କଥା ତେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୦/୯: ମୃତ୍ଯୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ । ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ କହିଥିଲେ ସଂସାରରେ ୩ଟି ଜିନିଷ ଚିରନ୍ତନ ସତ୍ଯ – ଚନ୍ଦ୍ର, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ମୃତ୍ଯୁ । ବିଜ୍ଞାନ ବହୁତ ଆଗେଇ ସାରିଲାଣି । ଆଜି ଚାହିଁଲେ ଜନ୍ମକୁ ରୋକାଯାଇ ହେବ କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ଯୁକୁ ନୁହେଁ । ମୃତ୍ୟୁ ସବୁକିଛି ନେଇଯାଏ । ସୁଖ, ଦୁଃଖ, ଚିନ୍ତା, ନେମ୍, ଫେମ୍ ସବୁକିଛି । ଏପରିକି ଅସ୍ଥିତ୍ୱକୁ ମଧ୍ଯ । ଥରେ ଶରୀରରୁ ପ୍ରାଣ ଚାଲିଗଲେ ସବୁକିଛି ଶେଷ ହୋଇଯାଏ । ଆଉ କେବେ ବି ଫେରି ଆସେନି । ନିକଟରେ ଜଣେ ଯୁବକ ୧୯ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ବିଲ୍ଡିଂରୁ ଡେଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ଯା କରିଦେଲା । ମୃତ୍ଯୁ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଏକ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରିଥିଲା । ସେହି ଭିଡିଓ ଦେଖି ଜଣାପଡୁଥିଲା ଯେ ସେ ଯେମିତି ମୃତ୍ୟୁକୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଜଣଙ୍କ ମନରେ କଣ ଥାଏ ? ସେ କଣ ଚିନ୍ତା କରେ ?

ଯେତେବେଳେ ମନୁଷ୍ଯ ମରିବା ପାଇଁ ଠାଣି ନିଏ ତା ବ୍ରେନ୍ ଭିତରେ ଏକ ପାରାଲାଲ୍ ୟୁନିଭର୍ସ ଜନ୍ମ ନେଇଥାଏ । ଆଉ ଏକ ଦୁନିଆ । ଯେଉଁଠି କେବଳ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ଜଡିତ ଜିନିଷ ଏବଂ ଦୃଶ୍ଯ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ମୃତ୍ୟୁ ବ୍ୟତୀତ ସେ ଆଉ କିଛି ଭାବେନି । ତେବେ ନିମ୍ନରେ ଏମିତି କିଛି କଥା କୁହାଯାଇଛି ଯାହା ମୃତ୍ୟୁର ରାସ୍ତା ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଚାଲୁଛି ତେବେ ଆପଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିପାରନ୍ତି । ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ….

୧. ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଏକ ଅଜବ ପ୍ରକାର ଥ୍ରିଲ୍ସ ପଶିଆସେ । ଦୁନିଆକୁ ଦେଖିବାର ଢଙ୍ଗ ବଦଳିଯାଏ । ଆଖପାଖରେ ଯାହା ହୁଏ ସବୁକିଛି ନିରର୍ଥକ ଲାଗେ । ଚାରିପଟେ ଦେଖିଥିବା ଜିନିଷ ଅତି ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ଲାଗେ ।

୨. ମରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଲୋକ, ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ବାଉଳା ହେଉଥିବା ଏହି ଦୁନିଆକୁ ମୁର୍ଖ ବୋଲି ଭାବେ । ତାକୁ ଲାଗେ ଯେ ଏମାନେ ସବୁ ପାଗଳ, ମୁର୍ଖ । ଏହି ଫାଲତୁ ଜୀବନ ମୋହରେ ପଡିଛନ୍ତି । ତା ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ସେ ଗର୍ବ କରେ ।

୩. ଜୀବନ ଦେବାପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସବୁବେଳେ ତର୍କରେ ଏହାକୁ ଜଷ୍ଟିଫାଏ ବୋଲି କହେ । ଏମିତି ଶବ୍ଦ ଖୋଜେ ଯାହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହା ଉପରେ ମୋହର ମାରିହେବ ଯେ ଏହା ହିଁ ଉତ୍ତମ ଉପାୟ ।

୪ . ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଏନେଇ ଯୁକ୍ତି ତର୍କ ମଧ୍ୟ କରେ ଯେ ଜୀବନ ଦେବା ବାହାଦୁରୀ କାମ, ଡରକୁଳା କାମ ନୁହେଁ ।

୫. ଥରେ ମରିବା ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ କରିସାରିବା ପରେ ସେ ଉପାୟ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ବିଷ, ଫାଶୀ, ବିଲ୍ଡିଂରୁ ଡେଇଁବା, ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ବିକଳ୍ପ ସମ୍ପର୍କରେ ଚିନ୍ତାକରେ ।

୬. ସବୁଠାରୁ ଖାସ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହେଉଛି ସେହି ସମ୍ଭାବିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଭାବିବା । ଯେଉଁମାନେ ତାର ମୃତ୍ୟୁର ଖବର ଶୁଣି ଆସିବେ, ପ୍ରଥମେ ତାର ବନ୍ଧୁମାନେ ଆସିବେ । ଏମିତି ଅନେକ ଅନେକ ଚିନ୍ତାକରେ । କିଏ କଣ କହିବେ । କିଏ କେମିତି ମନଦୁଃଖ କରିବେ । ଏସବୁ ସେ କଳ୍ପନା କରେ ।

୭. ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଲା ଦାୟିତ୍ୱ, ଯାହା ତା କାନ୍ଧରେ ରହିଛି । ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ମୁହଁ ମୋଡିବା ଏକ ବଡ କାମ ହୋଇ ଠିଆ ହୁଏ । ତା ଫ୍ୟାମିଲି, ପିଲାଛୁଆ ଆଦିଙ୍କର ତା ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କଣ ହେବ । ଏହି ସମସ୍ୟା ତାକୁ ବିଚଳିତ କରେ । ସେ ସେହି ସମସ୍ୟା ସବୁକୁ ଏକ ଦୃଶ୍ଯ ଭଳି ଦେଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ । ପତ୍ନୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ, ପିଲାଙ୍କ ସ୍କୁଲ ଯିବା ଆଦି କଳ୍ପନା କରେ ।

୮. ସବୁଠାରୁ ଖାସ୍ ହେଉଛି ସୁସାଇଡ୍ ନୋଟକୁ ଆକର୍ଷକ କରିବାର । ସେହିଭଳି ଶବ୍ଦ, ବାକ୍ଯ ଆଦି ଖୋଜିବାରେ ଲାଗିପଡେ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ଦୁନିଆକୁ ନିଜ ଶେଷ ସମ୍ବାଦ ଦେଇପାରିବ । ନିଜ ଚିଠିକୁ ଆକର୍ଷକ କରିବା ସହ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ଦିଏ ଯେ ଏହି ଦୁନିଆ କାହିଁକି ତାକୁ ନିରର୍ଥକ ଲାଗୁଛି । ସେ ଚାହେଁନାହିଁ ଯେ କେହି ତାରୁ ସେ ମରିଗଲା ପରେ ମୁର୍ଖ କହୁ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବାନ୍ତି ହେଉଛି କି ? ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର , ତୁରନ୍ତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ

ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ନଥିଲେ ଆଧାରକାର୍ଡରେ ହୋଇପାରିବନି କିଛି ବି ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଏମିତି ସହଜରେ କରନ୍ତୁ ଅପଡେଟ୍

ସପିଂ ମଲ୍‌ର ଟ୍ରାଏଲ୍ ରୁମ୍‌ରେ ଏମିତି ବି ହୁଏ ! ପରିସ୍ରା ଗନ୍ଧ ବାହାରିବା ସହ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ବାହାରେ…

କ୍ରିଷ୍ଟାଲ୍ ବଦଳାଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ସଠିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର

ଆଜିଠୁ ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରି ଆରମ୍ଭ, ଏହି ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ କରନ୍ତୁ ଘଟ ସ୍ଥାପନା

ମାତ୍ର ୩୦୦ ଟଙ୍କାରେ କାରକୁ ରଖନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷିତ