PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରଉତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

୨ ଲୋକସଭା, ୯ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨ା୪(ବ୍ୟୁରୋ): ରାତି ଅଧିଆ କଂଗ୍ରେସ ଜାରି କରିଛି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା । ୨ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ସହ ୯ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି । ବଡ଼ ଖବର ହେଲା, ରାଜନୀତି ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜାନକୀବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପୁଅ ପୃଥ୍ୱୀବଲ୍ଲଭ । ସେ ଲଢ଼ିବେ ବୋଲଗଡ଼-ବେଗୁନିଆ ଆସନରୁ । କଟକ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଭେଟେରାନ୍‌ ପଞ୍ଚାନନ କାନୁନ୍‌ଗୋଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଯାଜପୁର ଲୋକସଭା ମଇଦାନରେ ମାନସ ଜେନାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି କଂଗେସ୍ର ।
ଆଜି ଘୋଷିତ ବିଧାନସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ କଂଗ୍ରେସ ୪ଟି ଜାଗାରେ ଗତ ଥରର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ରପିଟି୍‌ କରିଛି । ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ପାରାଦୀପ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ଅରିନ୍ଦମ (ବାପି) ସଖେର୍ଲଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ବାପି ଏବେ ଦାମ ରାଉତଙ୍କ ପୁଅ ତଥା ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ସମ୍ବିତ ରାଉତରାୟଙ୍କୁ ମୁକାବିଲା କରିବେ । ଗତ ଥର ସେ ପାରାଦୀପରୁ ଦାମଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢିଥି଼ଲେ । ପିପିଲି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ଯୁଧିଷ୍ଠିର ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କ ଉପରେ ପୁଣି ଭରସା କରିଛି କଂଗ୍ରେସ ।

ବହୁ ଛକାପଞ୍ଝା ସତ୍ତ୍ୱେ ଯୁଧିଷ୍ଠିର ପିପିଲି ଟିକେଟ ହାତେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଆସନରୁ ଟିକେଟ ଆଶାୟୀ ଥିବା ଯୁବ ନେତା ନିଶିକାନ୍ତ ମିଶ୍ର ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି । ଯାଜପୁରରୁ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ନନ୍ଦ ଆଉ ଥରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି କାମାକ୍ଷାନଗରରୁ ଭବାନୀଶଙ୍କର ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଦଳ ପୁଣି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି । ବାଲେଶ୍ୱର ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ନୂଆ ମୁହଁ ଭାବେ ମାନସ ଦାସ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିଛି । ସେହିପରି ଧର୍ମଶାଳା ଟିକେଟ ହାତେଇଛନ୍ତି ସ୍ମୃତିରେଖା ପହି । ହିନ୍ଦୋଳରୁ ତ୍ରିନାଥ ବେହେରାଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟ ମିଳିଛି । ବଡ଼ମ୍ବାରେ ଦଳ ନବାଗତ ବବି ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ।

ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍‌ ହେବାକୁ ଥିବା ଗୋଟିଏ ଲୋକସଭା ଆସନ ସମେତ ୮ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା ଲଟକି ରହିଛି । ସମ୍ବଲପୁର ଲୋକସଭା ଆସନ ସମେତ କଟକ ଚୌଦ୍ୱାର, ମଧ୍ୟ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଉତ୍ତର ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜୟଦେବ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଚିଲିକା, ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ଓ ଘସିପୁରା ଆସନରେ ଏଯାବତ୍‌ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିନି । ଏହି ସବୁ ଆସନରେ ଆସନ୍ତା ୪ ତାରିଖ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲର ଶେଷ ଦିନ । ତେବେ ଘସିପୁରା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସେଠାରୁ ନାମାଙ୍କନ ଭରିଛନ୍ତି ।

ଆଜି ସୁଦ୍ଧା କଂଗ୍ରେସ ୧୭ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ଓ ୧୨୦ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି । ୩ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ଓ ୭ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ପାଇଁ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଦଳ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ଅର୍ଥାତ୍‌ ଏବେ ବି ଗୋଟିଏ ଲୋକସଭା ଆସନ ଓ ୨୦ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା ବାକି ରହିଛି । ତେବେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍‌ ହେବାକୁ ଥିବା କଟକ ସଦର ବିଧାନସଭା ଆସନର ପ୍ରାର୍ଥୀ ରତ୍ନାକର ବେହେରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ କାରଣରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌ । ଏହି ଆସନରେ ବି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବଦଳିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର