PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାହାକୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ , ନୂଆ ଆଡଭାଇଜରୀ ଜାରି କଲେ ସରକାର , ହୋଟେଲ ଓ ସିନେମା ହଲ୍ ପରି ସଂସ୍ଥାକୁ ଆଧାର କପି ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ
  • ||
  • ୪ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେଡିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା : ପୁଣି ରାଜ୍ୟସଭା ଯିବେ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର, ୩ ନୂଆ ମୁହଁଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କେରଳ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||
  • ନେପାଳରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ତାରା ଏୟାର ୯ NAET ର ମିଳୁନି ପତ୍ତା , ୪ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ ୧୯ ଯାତ୍ରୀ ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ବେଳାଭୂମିରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଛାତ୍ର ମୃତ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ଖେଳା ଯିବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଫାଇନାଲ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

୩-୩ ଥର ବଦଳିଛି କଂଗ୍ରେସ-ବିଜେପି ଦଳୀୟ ଚିହ୍ନ

source:aajtak.intoday.in

ଦେଶର ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ଦଳ ରୂପେ ପରିଚିତ ବିଜେପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ଦଳୀୟ ଚିହ୍ନର କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମନୋରମ । ଖୁବ୍‌ କମ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ଜଣା ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନସୁଦ୍ଧା ଉଭୟ ଦଳ ନିଜର ଦଳୀୟ ଚିହ୍ନକୁ ୩-୩ ଥର ବଦାଳାଇ ସାରିଲେଣି । ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ପୁରୁଣା ରାଜନୈତିକ ଦଳ ରୂପେ ପରିଚିତ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଥମେ ଚିହ୍ନ ଥିଲା ‘ହଳେ ବଳଦ’ । ୧୯୫୨ରୁ ୧୯୬୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୧୭ ବର୍ଷ ଧରି କଂଗ୍ରେସର ଏହି ଚିହ୍ନ ବଳବତ୍ତର ରହିଥିଲା । ପରେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଚିହ୍ନକୁ ବଦଳାଇ ‘ଗାଈ ବାଛୁରୀ’ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଚିହ୍ନ ବେଶି ଦିନ ତିଷ୍ଠି ପାରିନଥିଲା । ୧୯୭୧ରୁ ୧୯୭୭ ମସିହା ଯାଏଁ ମାତ୍ର ୬ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହା କଂଗ୍ରେସର ଦଳୀୟ ଚିହ୍ନ ରୂପେ ପରିଚୟ ପାଇ ପାରିଲା ।

ପରେ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ୧୯୭୭ ମସିହାରେ ଏହି ଚିହ୍ନକୁ ହଟାଇ ‘ହାତ ଚିହ୍ନ’କୁ କଂଗ୍ରେସର ଦଳୀୟ ଚିହ୍ନ ରୂପେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାତଚିହ୍ନ କଂଗ୍ରେସର ଦଳୀୟ ଚିହ୍ନ ରୂପେ ପରିଚୟ ପାଇ ପାରିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିଜେପି ଦଳରେ ମଧ୍ୟ ପଦ୍ମଫୁଲ ଆରମ୍ଭରୁ ଦଳୀୟ ଚିହ୍ନ ରୂପେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉନଥିଲା । ବିଜେପିର ଜନ୍ମ ଶ୍ୟାମାପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ଜନସଂଘ ଦଳରୁ ହୋଇଥିଲା । ୧୯୫୧ରୁ ୧୯୭୭ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନସଂଘ ଦଳର ଚିହ୍ନ ଥିଲା ‘ଦୀପ’ ।

୧୯୭୭ରେ ଜରୁରୀକାଳପରେ କଂଗେସ୍ର ବେିରାଧରେ ବେିରାଧୀ ଦଳ ଏକତତ୍ରି ହୋଇଥେିଲ । ଜନସଂଘର ଜନତା ପାର୍ଟିର ବିଲୟ ଘଟିଥିଲା । ପରେ, ଜନତା ପାର୍ଟିର ଚିହ ହେଲା ‘ହଳଧର କୃଷକ’ । କିନ୍ତୁ, ଏହି ଚିହ୍ନ ବେଶୀ ଦିନ ତିଷ୍ଠି ପାରିନଥିଲା । ୧୯୮୦ ମସିହାରେ ଜନସଂଘର ନେତା ଜନତା ପାର୍ଟିରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ପରେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ଏବଂ ଲାଲକୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀଙ୍କ ନେତତୃ୍େୱର ଜନ୍ମ ନେଲା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି(ବିଜେପି) । ସେବେଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ‘ପଦ୍ମ ଫୁଲ’ ବିଜେପିର ଦଳୀୟ ଚିହ୍ନ ରହିଆସିଛି ।