PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୧ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା ମହାମାରୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ଵର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ୩ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • OJEE: ଜୁନ୍‌ ୧୫ ଯାଏ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଜୁନ୍‌ ୧୭ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଫି’ଦାଖଲ କରିପାରିବେ
  • ||
  • ପୁରୀ:ଏ ବର୍ଷ ବି ବିନା ଭକ୍ତରେ ହେବ ବିଶ୍ଵ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା, କେବଳ ସେବାୟତ ଟାଣିବେ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାହାର ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା, ମେ ୧୫ରୁ ଜୁନ୍‌ ୬ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଚାଷୀ କୂଳ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର: ମେ’ ୩୧ରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ,ଜୁନ୍ ୧୦ରୁ ୧୨ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶା
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା, ମାଟି ମା’କୁ ପୂଜା କରି ଚାଷ କାମ ଅନୁୁକୂଳ କରିବେ ଚଷା ପୁଅ
  • ||

୬ ଲୋକସଭା, ୩୬ ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ବହୁ ହିସାବ ନିକାଶ ଓ ଛକାପଞ୍ଝା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଜାରି କରିଛି ପ୍ରଥମ ଦଫା ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା । ଏଥିରେ ୬ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ସହ ୩୬ଟି ବଧିାନସଭା ନର୍ବିାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି (ଏଆଇସିସି) ଆଜି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି । ହେଲେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍‌କୁ ଯାଉଥିବା କୋରାପୁଟ ଲୋକସଭା ଓ ୯ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇନାହିଁ । ଲଟକିଛି । ଲୋକସଭା ତାଲିକାରେ ଜଣେ ବି ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ ନାହାନ୍ତି । ୩୬ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୨୩ଟି ଆସନରେ ନୂଆ ମୁହଁକୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରଛି ିକଂଗ୍ରେସ । ବରଗଡ଼, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, କନ୍ଧମାଳ ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଲୋକସଭା ଆସନରେ ବି କଂଗ୍ରେସ ନୂଆ ଚେହେରାଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଇଛି । ନବରଙ୍ଗପୁର ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଦଳ ପ୍ରଦୀପ ମାଝିଙ୍କୁ ପୁଣି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି । କଳାହାଣ୍ଡିରେ ବି ପୁରୁଣା ଚେହେରା ଭକ୍ତ ଚରଣ ଦାସ ଟିକେଟ ପାଇଛନ୍ତି । ବ୍ରହ୍ମପୁର ପାଇଁ ଭି.ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ନାଇଡ଼ୁଙ୍କୁ ବଛା ଯାଇଛି ।
ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍‌କୁ ଯାଉଥିବା ବରଗଡ଼ ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଲେ ପ୍ରଦୀପ ଦେବତା । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଦଳ ଜର୍ଜ ତିର୍କୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଇଥିବାବେଳେ କନ୍ଧମାଳ ପାଇଁ ମନୋଜ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି । ସେହିଭଳି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍‌କୁ ଯାଉଥିବା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ଛତ୍ରପୁର, ଜୁନାଗଡ଼, ଭବାନୀପାଟଣା, ନର୍ଲା, ଉମରକୋଟ, କୋଟପାଡ଼, ରାୟଗଡ଼ା ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ଅଟକିଛି । ପଦ୍ମପୁରରେ ସତ୍ୟଭୂଷଣ ସାହୁ, ବରଗଡ଼ରେ ନିପନ ଦାସ, ଅତିବରାରେ ନିହାର ମହାନନ୍ଦ, ବୀରମିତ୍ରପୁରରେ ରୋହିତ ଯୋଶେଫ ତିର୍କି, ରାଜଗାଙ୍ଗପୁରରେ ଡା.ସି.ଏସ୍‌. ରାଜନଙ୍କୁ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି । ବୀରମହାରାଜପୁର ପାଇଁ ବିନୋଦ କୁମାର ପାତ୍ର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବଲାଙ୍ଗିର ଆସନରୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ପୁଣି ଥରେ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ।

ନୂଆପଡ଼ାରୁ କଂଗ୍ରେସ ଘାସିରାମ ମାଝିଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଇ ଥିବାବେଳେ ଖରିଆରରେ ଅଧୀରାଜ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ଝରିଗାଁରେ ଉଲଧର ମାଝୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ନବରଙ୍ଗପୁର ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ଲଢିବେ ହେଭିୱେଟ୍‌ ସଦନ ନାଏକ । ଡାବୁଗାଁ ଆସନରୁ ବିଧାୟକ ଭୁଜବଳ ମାଝୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଳାଇବେ । ଲାଞ୍ଜଗିଡ଼ ପାଇଁ ଦଳ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଶିବାଜୀ ମାଝୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଇଥିବାବେଳେ ଧର୍ମଗଡରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ଦିଗମ୍ଭର ଦୁରିଆ । ବାଲିଗୁଡ଼ାରୁ ସିମନ ମଲିକ୍ଲ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଫୁଲବାଣୀ ଆସନରୁ ଲଢିବେ କିଶୋର ଚନ୍ଦ୍ର କଅଁର । କଣ୍ଟାମାଳରୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ ସାହୁଙ୍କୁ ହାତ ଟିକେଟ ମିଳିଥିବାବେଳେ ଦଶପଲ୍ଲାେ ଆସନରୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ ନାୟକ, ଭଞ୍ଜନଗରରୁ ସଂଜୟ ତିପ୍ରାଠୀ, ପୋଲସରାରୁ ହରିଚରଣ ସ୍ୱାଇଁ, କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗରରୁ ବିଜୟ ସାହୁ, ଆସିକାରୁ ମନୋଜ ଜେନା ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ସାନଖେମୁଣ୍ଡିରୁ ଏଥର ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଳାଇବେ ପବୂର୍ତନ ବିଧାୟକ ରମେଶ ଜେନା । ହିଞ୍ଜିଳିରୁ ରାମକଷ୍ଣୃ ପଣ୍ଡା, ଗୋପାଳପୁରରୁ ଏସ୍. ଧର୍ମରାଜ ରେଡ୍ଡୀ, ବହ୍ରପ୍ମୁରରୁ ଲିଙ୍ଗରାଜ ଚୌଧୁରୀ, ଦିଗପହଣ୍ଡିରୁ ବିସ୍ମୟ ମହାପାତ୍ର, ଚିକିଟିରୁ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ ଓ ମୋହନା ଆସନରୁ ଡଃ ଦାଶରଥି ଗମାଙ୍ଗଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି କଂଗ୍ରେସ । ଗୁଣୁପୁରରୁ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଗମାଙ୍ଗ, ବିଷମ କଟକରୁ ନୀଳମାଧବ ହିକ୍କା ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ଜୟପୁରରୁ ପୁଣି ଥରେ ଲଢିବେ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ତାରା ବାହିନୀପତି । କୋରାପୁଟ ଆସନରୁ କଷ୍ଣୃଚନ୍ଦ୍ର କୁଲଦୀପ, ପଟ୍ଟାଙ୍ଗିରୁ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ରାମଚନ୍ଦ୍ର କାଡାମ, ମାଲକାନଗିରିରୁ ମାଲା ମାଢି ଓ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ନାୟକଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିଛି ।