PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : CHSE ଅଫିସରେ ସମ୍ମୁଖରେ ହାତ କାଟିଲେ ଛାତ୍ରୀ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ OCCL ସିନିୟର ମ୍ୟାନେଜର, ଆୟ ବର୍ହିଭୁକ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ରାତି ଅଧରେ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହାଣିବା ପରେ ମୁହଁକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ସଦର ଥାନା ତାପଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ଖୁଦୁରୁକୁଣୀକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଜଣକୁ ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୫୧୦ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୪୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଖୋଲା ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ଛାତ୍ର ଭାସିଯିବା ଘଟଣା, ୧୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଠାବ ହେଲା ରାଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା : ଭିସୁଟ୍‌ରେ ପଶିଲା କରୋନା, କୁଳପତିଙ୍କ ସମେତ ୨ ଛାତ୍ର ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଗାମୀ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକାଧିକ ଘୁର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ସୃଷ୍ଟି, ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ବନ୍ଦ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ, ଏକ୍ସପାରି ହେବା ପରେ ରାତାରାତି ଗାଡ଼ି ଗାଡ଼ି ଔଷଧ ଫିଙ୍ଗି ଦେଲେ…
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଗୋବିନ୍ଦ ବନ୍ଦାପନା
  • ||
  • ପିପିଲି : ଆଜିଠୁ ଜମିବ ଉପନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର, ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ତିନି ଦଳର ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ
  • ||

ଗୁଜରାଟରେ କଂଗ୍ରେସ-ଏନ୍‌ସିପି ମେଣ୍ଟକୁ ନା

ଗାନ୍ଧୀନଗର,୨୮ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ଗୁ୍‌ଜରାଟରେ ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଓ ୫ଟି ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ହେବାକୁ ଥିବା ଉପନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ସହିତ କୌଣସି ମେଣ୍ଟ କରିବ ନାହିଁ ଏନ୍‌ସିପି । ଆଜି ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଦଳର ରାଜ୍ୟଶାଖା ସଭାପତି ଜୟନ୍ତ ବକ୍ସି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଏନ୍‌ସିପି ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ୨୬ଟି ଯାକ ଲୋକସଭା ଆସନ ଓ ଉପନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବା ୫ଟି ଯାକ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଦଳ ଏକାକୀ ଲଢ଼ିବ । ସେ ଏକଥା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଏନ୍‌ସିପି ମେଣ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ବହୁଥର ଉଦ୍ୟମ କରିଆସିଛି । ମାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ଧରାଛୁଆଁ ଦେଉନାହିଁ । ତେଣୁ ଆମେ ରାଜ୍ୟରେ ଏକାକୀ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ ବୋଲି ବକ୍ସି କହିଛନ୍ତି ।

ବିଜେପିକୁ ପରାଜିତ କରିବା ଲାଗି କଂଗ୍ରେସ ଓ ଏନ୍‌ସିପି ମହାମେଣ୍ଟରେ ସାମିଲ ହେବା ନେଇ ଗତ କିଛିମାସ ପୂର୍ବରୁ ଯୋଜନା ହୋଇଥିଲା । ମାତ୍ର ମହାମେଣ୍ଟ ଗଠନ ଫସର ଫାଟିବା ପରେ ଉଭୟ ଦଳ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆସନ ବୁଝାମଣା କରିଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଗୁଜରାଟରେ ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ଦଳ ବୁଝାମଣା କରିବେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା । ମାତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ବକ୍ସିଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ସେହି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ ପଡିଛି । କିନ୍ତୁ ଏନ୍‌ସିପିର ଏହି ଘୋଷଣା ଉପରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ମୁଖପାତ୍ର ମନୀଷ ଦୋଷୀ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଭୋଟ ବିଭାଜନ ନକରିବାକୁ ଏନ୍‌ସିପି କହୁଥିଲା ବେଳେ କାମ କିନ୍ତୁ ବିପରୀତ କରୁଛି । ଏନ୍‌ସିପିର ଏହ ିପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁ ବେିଜପ ିଫାଇଦା ଉଠାଇବ ।

ଅତୀତରେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ଏନ୍‌ସିପିର ମେଣ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ଏଥର ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା । ମାତ୍ର ଏନ୍‌ସିପି ଏକାକୀ ଲଢ଼ିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବା ପରିତାପର ବିଷୟ । ତଥାପି ସମୟ ଅଛି ଏନ୍‌ସିପି ଆତ୍ମସମୀକ୍ଷା କରିବା ସହ କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । କିନ୍ତୁ ରାଜନୈତିକ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କ ମତରେ ଶଙ୍କର ସିଂହ ବାଘେଲା ଗତ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଏନ୍‌ସିପିରେ ସାମିଲ ହେବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ସହ ଆସନ ବୁଝାମଣା ଖେଳ ବିଗିଡି ଯାଇଛ ।ି ୨୦୧୭ରେ ସେ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡଥିôଲେ । କନ୍ତିୁ ଅଭେିଯାଗ ହୋଇଛି କି ବିରୋଧୀଙ୍କ ଭୋଟ ବିଭାଜନ ପାଇଁ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ହେଲେ ଏନ୍‌ସିପି ଗୁଜରାଟରେ କିଭଳି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିବ ଓ ତାହା କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ କି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ତାହା ଆଗକୁ ଦେଖିବାକୁ ବାକି ଅଛି । ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ସହ ବୁଝାମଣା ଅନୁସାରେ ଏନ୍‌ସିପିକୁ ଗୋଟିଏ ଆସନ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପୋରବନ୍ଦର ଆସନରେ ଦଳ କନ୍ଧଲ ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ । ଜାଡେଜା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଧାନସଭାରେ ଏନ୍‌ସିପିର ଏକମାତ୍ର ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର