ବିରାଟଙ୍କ ପିତୃତ୍ବ ଅବକାଶକୁ ନେଇ ବିବାଦ, ଏମିତି କହିଲେ କପିଳ ଦେବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨/ ୧୧: ଆଉ ୪ଦିନ ପରେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜ। ଏହି ସିରିଜ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି ଚର୍ଚ୍ଚା। କାରଣ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର କେବଳ ଗୋଟାଏ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ପିତୃତ୍ବ ଅବକାଶରେ ଯିବେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ କ୍ୟାପଟେନ୍‌ ବିରାଟ କୋହଲି। ଯାହାଫଳରେ ଏବେ ପିତୃତ୍ବ ଅବକାଶକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଲାଗି ରହିଛି।

ସୂଚନାଥାଉକି, ପିତୃତ୍ବ ଅବକାଶ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ କିଛି ନୂଆ ନୁହେଁ। ପୂର୍ବରୁ ବହୁ ଖେଳାଳି ପିତୃତ୍ବ ଅବକାଶ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ହେଲେ ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନଥିଲା। ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ୧୯୭୬ ମସିହାରେ ବାପା ହୋଇଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ସେ ପିତୃତ୍ବ ଅବକାଶ ପାଇଁ ବିସିସିଆକୁ କହିଥିଲେ। ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଅନୁମତି ମିଳିନଥିଲା ବରଂ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ସରିଜ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ସେହିପରି ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି, ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ମଧ୍ୟ ପିତୃତ୍ବ ଅବକାଶ ନେଇ ନଥିଲେ।

ହେଲେ ବିରାଟଙ୍କ ପିତୃତ୍ବ ଅବକାଶକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଲାଗି ରହିଛି। ଗୋଟିଏ ପରେ ବିରାଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ବହୁ ଲୋକ ପ୍ରଶଂସା କରୁଥିବା ବେଳେ ସମାଲୋଚନା ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମାମଲା ପାଇଁ ବିରାଟ ଏହି ଛୁଟି ନେଉଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ଗୁରୁତ୍ବୂପୂର୍ଣ୍ଣ ସିରିଜରେ ଗୋଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ଫେରି ଆସିବା ଦେଶ ପ୍ରତିଥିବା କର୍ତ୍ତବ୍ୟକୁ ବିରାଟ ଅଣଦେଖା କରୁଥିବା ନେଇ ବହୁ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ୟୁଏଇରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ୨୦୨୦ ଆଇପିଏଲ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ଅଛି ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ। ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ୩ଟି ଦିନିକିଆ, ୩ଟି ଟି-୨୦ ଓ ଗୋଟାଏ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ଭାରତ ଫେରି ଆସିବେ। କାରଣ ୨୦୨୧ ଜାନୁଆରୀରେ ବିରାଟ ବାପା ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଶିଶୁର ଜନ୍ମ ସମୟରେ ପତ୍ନୀ ଅନୁଷ୍କା ଶର୍ମାଙ୍କ ପାଖରେ ରହିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ ସେ ପିତୃତ୍ବ ଅବକାଶ ନେଇଛନ୍ତି।

ବର୍ଡର-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫିର ୩ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବେ ନାହିଁ ବିରାଟ। ଏହି କଥା ଜାଣିବା ସତ୍ତ୍ବେ କୋହଲିଙ୍କ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବହୁ କ୍ରିକେଟର ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହିତ ସହଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ବିଜୟୀ ଅଧିନାୟକ କପିଳ ଦେବ ବିରାଟଙ୍କ ପିତୃତ୍ବ ଅବକାଶକୁ ନେଇ ନିଜ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

କପିଳ ଦେବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିରାଟଙ୍କ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସ୍ବାଗତଯୋଗ୍ୟ। ଆଉ ବିରାଟ ତାଙ୍କ ନୂଆ ରୋଲକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି କହିଥିଲେ ଯେ, ଗାଭାସ୍କର କିଛି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ଦେଖି ପାରିନଥିଲେ। ସେତେବେଳ ଆଉ ଏବର ସମୟରେ ବହୁତ ଫରକ ଅଛି। ଯଦି ମୁଁ ବିରାଟଙ୍କ କଥା କହିବି ତେବେ ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ପରଲୋକର ପରଦିନ ହିଁ ଆସି କ୍ରିକେଟ ଖେଳିଥିଲେ। ଆଜି ସେ ତାଙ୍କ ଶିଶୁ ପାଇଁ ଛୁଟି ନେଉଛନ୍ତି ଯାହା ଏକ ଭଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୋଲି କପିଲ ଦେବ କହିଛନ୍ତି।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


କାହାକୁ ନଜଣାଇ ଲୁଚିଛପି କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ନିଜ ପରିବାର ସହ ନେଇଗଲେ କରୋନା ଟିକା, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠୁ ପାଇଲେ ସେ ଟିକା ?

ଥରେ କି ଦୁଇଥର ନୁହେଁ ଏବେ ତୃତୀୟଥର ପାଇଁ କରୋନାକୁ ମାତ୍ ଦେଲେ ଏହି ମହିଳା, ବୟସ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ…

୧୨୬ ବର୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ହେବେ ବାଟାର ବସ୍

ଆତଙ୍କବାଦୀକୁ “ସୈନ୍ୟ ସମ୍ନାନ” ଭୂଷିତ କରୁଛି ପାକିସ୍ତାନ ? 26/11 ଆକ୍ରମଣରେ ନିଭାଇଥିଲା ବଡ ଭୁମିକା…

ତଦନ୍ତ ବେଳେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲା ପୁଲିସ- ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ହଁ ହତ୍ୟାକାରୀ

ଏହି ରାଜନେତାଙ୍କୁ ହୃଦୟ ଦେଇବସିଛନ୍ତି ଦାଉଦର ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ହୟାତ୍