PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

17ରେ କୋର୍ କମିଟିର ଯାଞ୍ଚ: ଜଗମୋହନ ଦୁର୍ବଳ ଚାଳିର ହେବ ଅନୁଧ୍ୟାନ

ପୁରୀ,13।1(ବୁୟରୋ): ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏଏସ୍ଆଇର କୋର୍ କମିଟି ଜାନୁଆରି 17ରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କାମର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହି ଦିନିକିଆ ଗସ୍ତ ବେଳେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଜଗମୋହନ ଚାଳି ସୁରକ୍ଷା, ଚାଳି ତଳେ ରହିଥିବା ଲୁହା ରେଲିଂଗୁଡିକର ସ୍ଥିତି, ନାଟମଣ୍ଡପର ଛାତର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ, ନାଟମଣ୍ଡପ ସ୍ତମ୍ଭରେ ଉପୁଜିଥିବା ଫାଟର ପ୍ରତିକାର, ଏହାର ସୁରକ୍ଷା, ଜୟବିଜୟ ଦ୍ବାରଠାରୁ ବାହାର କାଠ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାଟମଣ୍ଡପ ଛାତର ମରାମତି ଆଦି ପାଇଁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ। ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ କୋର କମିଟି ଅନୁଧ୍ୟାନ ପରେ ହସ୍ତଗତ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ମାନସ ମନ୍ଥନ କରିବ। ଜଗମୋହନ ଚାଲି ଏବଂ ନାଟମଣ୍ଡପ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବୈଷୟିକ ପରାମର୍ଶ ଦେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାର୍ଶ୍ବ ଦେବଦେବୀ ମନ୍ଦିରଗୁଡିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ତଥା ମରାମତି କାମକୁ ମଧ୍ୟ କୋର୍ କମିଟି ସମୀକ୍ଷା କରିବ ବୋଲି ଖବର ମିଳିଛି ।
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜଗମୋହନ ବାହାର ପାଖ ଚାଳି ତଳେ ବ୍ରିଟିଶ ଅମଳରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଲୁହାଭାରା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛି। ଭାରା ଉପରେ ଜଗମୋହନର ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପାର୍ଶ୍ବ ଚାଳିର ସୁରକ୍ଷା ନିର୍ଭର କରୁଛି । ଚାଳିକୁ ଧରି ରଖିଥିବା ଲୁହାଭାରାଗୁଡିକ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସକ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । 1904ରୁ ପର୍ଯ୍ୟ।ୟ କ୍ରମେ ଚାଳି ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଥିବା ଲୁହା ଭାରାଗୁଡିକର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଲୁଣା ପବନ ଏବଂ ପାଣି ବାଜି ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଇଥିବାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଏହି ଭାରାଗୁଡିକର ମରାମତି କରାଯିବ ନା ପୁନଃ ନୂତନ ଭାରା ଦିଆଯିବ ତାହା ନେଇ ବିତର୍କ ଚାଲିଛି। ଚାଳିକୁ ଦୁଇ ପ୍ରକାର ଭାରା ସାପୋର୍ଟ ଦିଆଯାଇଛି । ଭୂମି ସହ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ ଚାଳି ତଳେ ପାଖାପାଖି ତିରିଶ ଫୁଟ ଉପରେ ବଡ ବଡ ଲୁହା ରେଲିଂର ଭାରା ରହିଛି । ଏହି ଭାରାଗୁଡିକୁ ଭୂମି ଉପରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଲୁହା ରେଲିଂ ଭାରା ଧରି ରଖିଛି ।
ଏଏସ୍ଆଇ କହିଛି ଉପରେ ଚାଳି ତଳେ ଲୁହା ରେଲିଂ ଏବଂ ପଥର ମଧ୍ୟରେ ଫାଙ୍କ ଉପୁଜିଲେ ମରାମତି ନିୟମିତ କରାଯାଉଛି । ତା ବ୍ୟତିତ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଲୁହା ରେଲିଂର ମୂଳ ସବୁ ଖାଇ ଯାଇଥିବାର ସନ୍ଦେହ କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ମରାମତି କିଭଳି କରାଯିବ ତାହା ହିଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ରହିଛି । କାରଣ ଏହି ରେଲିଂରେ ହାତ ଦେଲେ କାଳେ ଚାଳି ଗଳି ପଡିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ସେହିଭଳି ଉପରେ ଭୂମି ସହ ସମାନ୍ତରାଳରେ ଚାଳି ତଳେ ଥିବା ରେଲିଂ ମଧ୍ୟ ଖସି ପଡିବା ଆଶଙ୍କା ଲାଗି ରହିଛି । ଏହି ବିପଦ ଟାଳିବାକୁ କୋର କମିଟି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କ୍ଷେତ୍ରାଞ୍ଚଳ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ । ବିଶେଷ କରି ଜଗମୋହନ ଚାଳି ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଏହି ସୁପାରିସ ଆଧାରରେ ଜଗମୋହନ ଚାଳି ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଏଏସ୍ଆଇ ତାର ରୂପରେଖ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ।
କୋର୍ କମିଟି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନାଟମଣ୍ଡପର ମରାମତି ଓ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ପ୍ରତିକାର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବ। ସଂପ୍ରତି ନାଟମଣ୍ଡପର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ତମ୍ଭଗୁଡିକରେ ଫାଟ ଉପୁଜିଛି । ସ୍ତମ୍ଭର ଉପରେ ଥିବା କଲମଗୁଡିକ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ପଡିଛି। ମୋଟ 16ଟି ସ୍ତମ୍ଭ ଉପରେ ନାଟମଣ୍ଡପ ଛାତ ରହିଛି । ଏହ ସ୍ତମ୍ଭ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି 4ଟି ମୁଖ୍ୟ ସ୍ତମ୍ଭ । ନାଟମଣ୍ଡପ ଗୁରୁଡ଼ ସ୍ତମ୍ଭ ବାମ କଡ଼ ମୁଖ୍ୟସ୍ତମ୍ଭରେ ଫାଟ ଉପୁଜିଛି । ଏହି ଫାଟଗୁଡିକ ନାଟମଣ୍ଡପକୁ କେତେ ଦୂର ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ତାହା ନିଦାନ କରିବାକୁ ଏଏସ୍ଆଇ ମାଡ୍ରାସ ଚେନ୍ନାଇରୁ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଆଣିଛି । ଏହି ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଦ୍ବାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେଉଛି । ଏହି ଯନ୍ତ୍ରପାତିଗୁଡିକୁ ନାଟମଣ୍ଡପ ସ୍ତମ୍ଭଗୁଡିକରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ।
ଯନ୍ତ୍ରପାତିଗୁଡିକରେ ରହିଛି କ୍ରାକ୍ ମିଟର, ଟିଲଟିଂ ମିଟର, ଲୋଡ୍ ରିଡିଂ ଆଦି ଯନ୍ତ୍ର। ଚଳିତ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରପାତିଗୁଡିକ ନାଟମଣ୍ଡପରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । ନାଟମଣ୍ଡପ ଛାତ, ସ୍ତମ୍ଭ, କଲମକ୍ୟାପିଟାଲର ଫାଟକୁ ନଜର ରଖିବାକୁ ଫାଟ ମାପକ ଯନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି । ତା ବ୍ୟତିତ ଛାତର ଓଜନ ମାପିବାକୁ ଲୋଡ ରେକର୍ଡିଂ ଯନ୍ତ୍ର ଏବଂ କୌଣସି ସ୍ତମ୍ଭ ବଙ୍କେଇ ଯାଉଛି କି ନାହିଁ ତାହାର ନିଦାନ କରିବାକୁ ଟିଲଟିଂ ରେକର୍ଡିଂ ଯନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାପନ ନାଟମଣ୍ଡପରେ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି । ଏଡୁରାଇଟ୍ ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥା ଯୋଗାଇଥିବା ଏହି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ତଥା ନୂତନ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଅବଲମ୍ବନରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନାଟମଣ୍ଡପ ମରାମତିର ରୂପ ରେଖ ନିର୍ଦ୍ଧ।ରଣ ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର