PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର, କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଦର୍ଶନ କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଗଷ୍ଟରେ ବି ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ପୁଣି ଘନେଇଲା ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କା, ୧୫ ଦିନରେ ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ଉଭେଇ ଯିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି : ବାଇକ୍‌ର କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ବାନ୍ଧି ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ ଧକ୍କା ଦେଲା ୧୦ ଚକିଆ ଟ୍ରକ୍, ଆଖି ବୁଜିଲେ ମାମୁଁ-ଭଣଜା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲା ପ୍ଲାଣ୍ଟସାଇଡ୍ ଥାନା ଗୋପବନ୍ଧୁ ପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୩ ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲା ଜନ୍ମକଲା ମାଆ, ବାପାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ନାବାଳିକା
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଗାଇସିଲେଟ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଚାରିଛକଠାରୁ ମଲମଣ୍ଡା ବୌଦ୍ଧବିହାର ଗନିଆଁପାଲି ରାସ୍ତା ମରାମତି ପାଇଁ ଶୁଣିଲାନି ପ୍ରଶାସନ, ଧାନ ରୋଇ ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଆଜିଠୁ ଖୋଲିବ ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର, ବାହାର ଭୋଗ ମନା, କଟକଣାରେ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୧୨୯ ଜଣ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ଖୋଲିଲା ବ୍ରହ୍ମପୁରର ସବୁ ମନ୍ଦିର, ଦିଅଁଙ୍କ ନିକଟରେ ଭୋଗ କରିପାରିବେନି ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬୧୦୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ରୁଷ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଆଶ୍ୱସ୍ତିକର ରିପୋର୍ଟ : କରୋନାର କାଳ ‘ନର୍ମାଲ ୱାଟର’

ମସ୍କୋ,୫।୮: କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଟିକା ବାହାର କରିବା ଲାଗି ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି । ବର୍ଷ ଶେଷ ଭାଗରେ ୩-୪ଟି ପ୍ରଭାବୀ ଟିକା ଆସିବା ନେଇ ଆଶା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ରୁଷର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଉପରେ ବ୍ୟାପକ ଗବେଷଣା କରି ନୂଆ ତଥା ଆଶ୍ୱସ୍ତିକର ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି, ନର୍ମାଲ ୱାଟର ବା ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରାରେ ଥିବା ପାଣି କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ କାଳ ସାଜିପାରିବ । ଗରମ ପାଣି ଦ୍ୱାରା ନିମିଷକେ ମଧ୍ୟରେ ଭୂତାଣୁ ନାଶ ହୋଇଯିବ । ଏମିତି କି କ୍ଲୋରିନଯୁକ୍ତ ପାଣି ବି ଏହା ପାଇଁ ଘାତକ ସାଜିପାରିବ ।

ରୁଷର ଭେକ୍ଟର ଷ୍ଟେଟ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର ଅଫ ଭାଇରୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ ବାୟୋଟକ୍ନୋଲୋଜି (ସାଇବେରିଆ)ର ଗବେଷଣା ଟିମ ଏହି ସଦ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଟିମ୍‌ ବ୍ୟାପକ ପରୀକ୍ଷା ପରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଦୁର୍ବଳତା କେଉଁଠି ରହିଛି, ତାହା ଖୋଜିପାଇଛି । ହୁଏତ ଟିକା ତିଆରି କିମ୍ବା ଭୂତାଣୁ ପ୍ରତିକାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇପାରେ । ଗବେଷକମାନେ ନିଜ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ନର୍ମାଲ ୱାଟର ଦ୍ୱାରା ନୋଭେଲ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷା କରି ଦେଖିସାରିଛନ୍ତି । ରୁମ୍‌ ତାପମାତ୍ରାରେ ରହୁଥିବା ଜଳ (ରୁମ୍‌ ଟେମ୍ପରେଚର ୱାଟର) ସଂସ୍ପର୍ଶରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଆସିଲେ ଏହାର ୯୦% ଅଣୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ । ସେହିଭଳି ୭୨ ଘଣ୍ଟା ବା ୩ ଦିନ ପାଇଁ ଏହି ଜଳ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଲେ ୯୯.୯% କରୋନା ଅଣୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ । ଏମିତି କି ଗରମ ପାଣିରେ ଭୂତାଣୁ ତତ୍‌କ୍ଷଣାତ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ସେମାନେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।

ସ୍ପୁଟନିକ ନ୍ୟୁଜ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ରୁଷର ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ କ୍ଲୋରିନଯୁକ୍ତ ଜଳରେ ବି କରୋନା ନାଶ ହୋଇଯିବ । ମଣିଷ କୋଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ କରୋନା ସାଧାରଣତଃ ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇ ମାଡ଼ିଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ କ୍ଲୋରିନଯୁକ୍ତ ଜଳ ଓ ସମୁଦ୍ର ଜଳରେ ଏହା ବହୁଗୁଣିତ ହେବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇ ନ ଥାଏ । ଏହା ଅଳ୍ପ କେଇ ମିନିଟ ତିଷ୍ଠିରହିବା ପରେ ଆପେ ଆପେ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇଯିବ । ଜଳର ତାପମାତ୍ରା ଉପରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଜୀବନକାଳ ନିର୍ଭର କରେ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରୁଷର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଟିକା ଦୌଡ଼ରେ ବି ବେଶ୍‌ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ମାସରେ ପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବେ ରୁଷ କରୋନା ଟିକା ଆଣିବ ବୋଲି କହିଛି । ଏମିତି କି ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟଭାଗ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଟିକା ଆଣିପାରେ । ମସ୍କୋର ଗାମାଲେୟା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ପକ୍ଷରୁ ନିକଟରେ ଏ ନେଇ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ରୁଷ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡେନିସ ମଣ୍ଟୁରୋଭ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ମାସକ ମଧ୍ୟରେ ସହସ୍ରାଧିକ ଟିକା ଡୋଜ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର