PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

କରୋନା ବିରୋଧରେ ୧୮ କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହୋଇସାରିଲାଣି! ଲାବ୍‌ ଯାଞ୍ଚରୁ ମିଳିଛି ଏପରି ତଥ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ- ଏବେ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ବା କରୋନା ଟିକାର ବିକାଶ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଛି । ତେବେ ଭାରତରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ କୋରା ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଆସିଯାଇଥିବା ଏ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲାବ୍‌ର ପରୀକ୍ଷଣରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଭାରତରେ ୧୮ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରେରେ କୋରନା ଆଣ୍ଟବଡି ହୋଇସାରିଲାଣି ବୋଲି ଏଥିରେ ସମ୍ଭାବନା ବ୍ୟକ୍ତ କରାଯଆଇଛି ।


ଗୋବେଷକମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବା ହର୍ଡ ଇମ୍ୟୁନିଟି ଆସିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଦିନ ଲାଗିଥାଏ । ମାତ୍ର ଭାରତରେ ଏବେ ଅେକ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏହି ଇମ୍ୟୁନିଟି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କଥା ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ବେଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଥରେ କୌଣସି ରୋଗ ହୋଇ ଭଲ ହେଲେ ଏହା ବିରୋଧରେ ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତି ରୋଧକ ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ମାତ୍ର କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇ ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରର ଏବେ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବା ପାଇଁ ମଳିଛି । ଏମାନଙ୍କ ନିକଟରେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢିବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଟି ବଡି କିପରି ଆସିଲା ସେ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏବିଷୟରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

ଏବେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସେରୋଲଜିକାଲ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସର୍ଭେରେ ୨୩.୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜି ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ ହୋଇସାରିଛି। କରୋନାରେ ଦେଶରେ ୨୮,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି ।
ଥାଇରୋକେୟାରରେ ୬୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା କଥା ଜଣା ପଡିଛି ।
ଏହି ମାରାତ୍ମକ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚାଲିଛି । ଏହି ପରୀକ୍ଷା ମଣିଷ ଉପରେ କରାଯାଉଛି। ଦିଲ୍ଲୀର AIIMS ରେ ଭାରତର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନର ହ୍ୟୁମାନ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ଏକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହି କ୍ଲିନିକାଲ୍ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ରହିଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ଅନୁପାତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାଞ୍ଚଜଣ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କ ଦେହରେ ରହିଛି ।

AIIMS ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, AIIMS ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ର ମାନବ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୮୦ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୧୬ ଟି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ୧୦୦ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋଭାକ୍ସିନର ପ୍ରଭାବର ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରାୟ ୨ ସପ୍ତାହ କରିବାକୁ ଥିଲା ।

୧୮ରୁ ୫୫ବର୍ଷ ବୟସର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନେ କୋଭୋକ୍ସିନର ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଜଡିତ, କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା, କିଡନୀ, ଯକୃତ, ଫୁସଫୁସ, ମଧୁମେହ ଭଳି ସମସ୍ୟା ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହି ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସବୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି। ଏମଏସରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍ର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିବା ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ହାର ବହୁତ ଅଧିକ। ଆମେ କେବଳ ସୁସ୍ଥ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଉଛୁ | ପ୍ରାୟ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଶରୀରରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆମେ ଆଣ୍ଟିବଡି ପାଇ ସାରିଛୁ। ଆଣ୍ଟିବଡି ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କରେ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର