ଆମେରିକା ଶିଶୁଙ୍କ ଠାରେ ବଢ଼ୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ବ୍ରାଜିଲରେ ୫୦ ଦିନରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ଦୁଇଗୁଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨।୮: କରୋନା ମହାମାରୀ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତିଦିନ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । ଏଭଳି ସମୟରେ ଆମେରିକାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିଶୁଙ୍କ ଠାରେ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ବଢ଼ିଛି । ଆମେରିକା ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍‌ ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଚିଲ୍‌ଡ୍ରେନ ହସ୍ପିଟାଲ ଆସୋସିଏସନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି କି ପିଲାଙ୍କ ଠାରେ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଛି । ଜୁଲାଇ ୯ ତାରିଖରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୬ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ନୂଆ ପିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦେଶର ସମସ୍ତ ୫୦ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ସଂଗୃହୀତ ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି । ପିଲାଙ୍କ ଠାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଉଦ୍‌ବେଗର ବିଷୟ ବୋଲି ଆସୋସିଏସନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨ ଲକ୍ଷ ୧୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସିଥିଲା ବେଳେ ୪ ହଜାର ୫୭୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି । ଫଳରେ ବିଶ୍ୱରେ ଏବେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ କୋଟି ୩ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷ ୪୧ ହଜାର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିଶ୍ୱରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧ କୋଟି ୩୨ ଲକ୍ଷ ୭୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି । ସର୍ବାଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ଆମେରିକାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୨ ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷ ୬୬ ହଜାର ୭୨୬ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଦେଶରେ ପ୍ରବେଶ ଅନୁମତି ନ ଦେବା ଲାଗି ଖୁବଶୀଘ୍ର ନୂଆ ଆଇନ ଆଣିବେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିିଳିଛି । ସେହିଭଳି ବ୍ରାଜିଲରେ ଏବେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୦ ଲକ୍ଷ ୫୭ ହଜାର ୪୭୦ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୮୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ୩ ମାସରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୫୦ ହଜାର ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ୫୦ ଦିନରେ ତାହା ଦୁଇଗୁଣ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସଂକ୍ରମଣ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ସତ୍ତେ୍ୱ ବ୍ରାଜିଲ ସରକାର ଦେଶରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ହୋଟେଲ ଓ ରେସ୍ତୋଁରା ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ ।

ସେହିଭଳି ରୁଷରେ ଆଜି ୪ ହଜାର ୯୪୫ ନୂଆ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ୧୩୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଦେଶରେ ମୋଟ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୯୭ ହଜାର ୫୯୯ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ବେଳେ ୧୫ ହଜାର ୧୩୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସର୍ବାଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ରାଷ୍ଟ୍ର ତାଲିକାର ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ମେକ୍ସିକୋରେ ଆଜି ୫ ହଜାର ୫୫୮ ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସିଛି ଏବଂ ୭୦୫ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ମିଶାଇ ଦେଶରେ ମୋଟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪ ଲକ୍ଷ ୮୫ ହଜାର ୮୩୬ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ୫୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି । ଜାପାନରେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ପ୍ରଥମ କରି ୧ ହଜାରରୁ କମ୍‌ ମାମଲା ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସିଛି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୯୬ ନୂଆ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଜାପାନରେ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୮ ହଜାର ରହିଥିଲା ବେଳେ ୧ ହଜାର ୪୭ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଦେଶରେ ଏବେ ୧୩ ହଜାର ୮୮୫ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କରୋନାର ଉତ୍ପତ୍ତିସ୍ଥଳ ଚୀନ୍‌ରେ ପ୍ରତିଦିନ ନୂଆ ମାମଲା ବଢ଼ିଚାଲିଛି । ଆଜି ୪୪ ନୂଆ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ଏବେ ୭୯୪ ଜଣ ସକ୍ରିୟ ରୋଗୀ ରହିଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଦେଶର ସବୁ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ଉଭାନ ହେବ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ କପ୍ – ଏବେ ‘କୁଲହଡ’ରେ ଚା’ ପିଇବେ ଯାତ୍ରୀ

ଯୋଗୀ କହିଲେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ନାମ ହେବ ‘ଭାଗ୍ୟନଗର’, ଓଓ୍ଵେସି କହିଲେ ନାମ…

ବେଦିରେ ବସିବା ଆଗରୁ ବନ୍ଧା ହେଲା ପାଳ ଦଉଡ଼ି – କନ୍ୟାର ମୃତ୍ୟୁରେ ସରିଗଲା ସବୁ ସୁଖ

ମ୍ୟାଚ୍‌ ହାରିବା ସହ ସିରିଜ ହାରିଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକଆରେ ୫୧ରନରେ ବିଜୟୀ ହେଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ

ଘରେ ବସି ଗୋଟିଏ ମିସ୍‌ଡ କଲରେ ଚେକ୍‌ କରନ୍ତୁ PF ଖାତା

ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକରେ ହଠାତ୍ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ଜୀଅନ୍ତା ଜଳି ଦୁଇ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ