PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର, କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଦର୍ଶନ କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଗଷ୍ଟରେ ବି ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ପୁଣି ଘନେଇଲା ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କା, ୧୫ ଦିନରେ ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ଉଭେଇ ଯିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି : ବାଇକ୍‌ର କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ବାନ୍ଧି ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ ଧକ୍କା ଦେଲା ୧୦ ଚକିଆ ଟ୍ରକ୍, ଆଖି ବୁଜିଲେ ମାମୁଁ-ଭଣଜା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲା ପ୍ଲାଣ୍ଟସାଇଡ୍ ଥାନା ଗୋପବନ୍ଧୁ ପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୩ ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲା ଜନ୍ମକଲା ମାଆ, ବାପାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ନାବାଳିକା
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଗାଇସିଲେଟ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଚାରିଛକଠାରୁ ମଲମଣ୍ଡା ବୌଦ୍ଧବିହାର ଗନିଆଁପାଲି ରାସ୍ତା ମରାମତି ପାଇଁ ଶୁଣିଲାନି ପ୍ରଶାସନ, ଧାନ ରୋଇ ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଆଜିଠୁ ଖୋଲିବ ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର, ବାହାର ଭୋଗ ମନା, କଟକଣାରେ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୧୨୯ ଜଣ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ଖୋଲିଲା ବ୍ରହ୍ମପୁରର ସବୁ ମନ୍ଦିର, ଦିଅଁଙ୍କ ନିକଟରେ ଭୋଗ କରିପାରିବେନି ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬୧୦୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ଭାରତରେ ଟଳିନି ସଙ୍କଟ : ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଶୀର୍ଷକୁ ଛୁଇଁବ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ !

aajtak.intoday.in

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୭/୦୮: ଭାରତରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅନ୍‌ଲକ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହା ସହ ଦୈନିକ ୫୦,୦୦୦ ପାଖାପାଖି ନୂଆ କରୋନା ମାମଲା ଆସୁଛି । ଏତେ ସଂଖ୍ୟାରେ ନୂଆ ମାମଲା ଆସିବା ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ତେବେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ସ୍ଥିତି ଦେଖିନି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ବେଳକୁ ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ କରୋନା ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହେବେ ବୋଲି ଆଇସିଏମ୍‌ଆର୍‌ ମହାମାରୀ ଏବଂ ସଂକ୍ରମକ ରୋଗ ମୁଖ୍ୟ ଡା. ଲଳିତ କାନ୍ତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ବେଳକୁ ଦେଶର କରୋନା ଗ୍ରାଫ ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ସେ ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ପୂର୍ବରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଜୁଲାଇ ବେଳକୁ ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ କରୋନା ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହେବେ । ଜୁଲାଇ ପରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଧିରେଧିରେ ହ୍ରାସ ଘଟିବ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଆକଳନ ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ଜୁଲାଇ ନୁହେଁ ବରଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ସର୍ବାଧିକ କରୋନା ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏହା ପରେ ଦେଶରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ଘଟିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଲୋକଙ୍କ ଚାଲିଚଳଣୀ ଏବଂ ସତର୍କତା ଉପରେ ଏସବୁ ନିର୍ଭର କରୁଛି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ଫ୍ଲ୍ୟୁ ଜନିତ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରାୟତଃ ସମାନ । ଏଣୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ବର୍ଷା ପାଗ କାରଣରୁ ଦେଶରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିପାରେ । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପରେ ମାମଲାରେ ହ୍ରାସ ଘଟିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦେଶରେ ପୁଣିଥରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରୀ ଆସିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଦେଖାଯାଇଛି । ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟା ଭିନ୍ନ ରହିଥିବାରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନରେ କରୋନା ଗ୍ରାଫ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରହିଥିବା ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଭଳି ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ବେଲଜିୟମରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରୀ ରୋକିବାକୁ ୮୩ଟି ପର୍ଯ୍ୟାର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଜରୁରୀକାଳିନ ସ୍ଥିତି ଘୋଷିତ ହୋଇଛି । ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ନରୱେରେ ଯାତାୟତ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଯାଇଛି । ବ୍ରିଟେନରେ ମଧ୍ୟ କେତେକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ ହୋଇଛି ।

ସେହିଭଳି ଭାରତରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରି ରୋକିବାକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଟେଷ୍ଟିଂର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବା, ହଟ୍‌ସ୍ପଟରେ ଲକଡାଉନକୁ କଡାକଡି ଭାବେ ମାନିବା ଭଳି ନିୟମ ପାଳନ କରିବାର ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର