PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୩୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: କୋଦଳା ଖଦାଳ ସାହିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୬୬୩ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୦ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍‌ ରୁମ୍‌ ପଢ଼ା, ଆଜିଠୁ ଖୋଲିବ ହଷ୍ଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: BBI ଓ OOPRE ବାରକୁ ସିଲ୍ କଲା ବିଏମ୍‌ସି, ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ ସହ ୪ ଜଣ ଅଟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ସହକାରେ ହେବ ମନୋରମା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କଲେ ଘୋଷଣା
  • ||

ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା ! AIIMS ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦେଲେ ସୂଚନା…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ କୋଭାକ୍ସିନ, କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ ସ୍ପୁଟନିକ-ଭି ଦ୍ବାରା କରୋନା ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଏକ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଚାଲିଛି । ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତୃତୀୟ ଲହର ପୂର୍ବରୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକା ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ର କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ର ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଫଳାଫଳ ଆଶା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANIକୁ AIIMS ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହଛନ୍ତି । ଯଦି ଫଳାଫଳ ସକରାତ୍ମକ ଥାଏ, ତେବେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର କିମ୍ବା ପରବର୍ତ୍ତୀ ମାସରୁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବାର ସମସ୍ତ ଆଶା ଅଛି ।

ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ୨-୬ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ର ଦ୍ୱିତୀୟ ମାତ୍ରା ଦିଆଯିବା ପରେ ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଆସିଛି । ଦିଲ୍ଲୀର AIIMS ଠାରେ ୬-୧୨ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ର ଦ୍ୱିତୀୟ ମାତ୍ରା ଦିଆ ଯାଇସାରିଛି । ଜୁନ୍ ୨୨ ରେ, ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ଟିଭିକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ COVID-19 ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । କୋଭାକ୍ସିନ ବ୍ୟତୀତ ଦେଶରେ ଜିଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି ।

ଜୁନ୍ ୭ ରେ, ଦିଲ୍ଲୀ AIIMS ୨ ରୁ ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ COVID-19 ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଆରମ୍ଭ କଲା । ମେ ୧୨ ରେ, DCGI ଭାରତ ବାୟୋଟେକକୁ ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲା । ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଭକ୍ତ କରି ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ବୟସର ୧୭୫ ପିଲାଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ସରିବା ପରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ, ଯାହା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକା କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବ ।

COVID-19 ର ତୃତୀୟ ଲହର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଲହରରେ ଆନୁପାତିକ ଭାବରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଶିଶୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବେ ବୋଲି ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀ AIIMS ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯାହା ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛି ।