PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ୱାର୍ଲଡ ସ୍କିଲ୍‌ ସେଣ୍ଟରକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ଖଣ୍ଡଗିରି ପାହାଡ଼ରେ ନିଆଁ ଲାଗି ଜଳିଗଲା ୫ଏକର ଜଙ୍ଗଲ, ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କଲା ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ: ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାରୀକୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡ
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ: ସରକାରୀ ଅନୁଦାନ ହଡ଼ପ ଅଭିଯୋଗରେ ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ୪ ବର୍ଷ ଲେଖାଏଁ ଜେଲ
  • ||
  • ଆଣ୍ଟିଲିଆ ବାହାରୁ ମିଳିଲା ସ୍କର୍ପିଓ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତଦେହ, କଲାବା ଡ୍ୟାମ୍‌କୁ ଡେଇଁ ମନସୁଖ ହିରନଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ , ରିଲାଏନ୍ସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୁକେଶ ଅମ୍ୱାନୀଙ୍କ ଘର ଆଣ୍ଟିଲିଆ
  • ||
  • ମୋହନା ବିଡ଼ିଓ ବଂଶୀଧର ଖୋସଲା ନିଲମ୍ୱିତ, କାଜୁ ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ନିଲମ୍ୱନ କଲା ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବିଭାଗ
  • ||
  • ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା , ୨ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡ ଶେଷ ପରେ ଝାରପଡ଼ା ଜେଲକୁ ଫେରିଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ଏସଏଫଡ଼ିଆର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ବିକାଶ ପାଇଁ ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ନନ୍ଦପୁର: ଭୁସୁଡ଼ିଲା ସିଡ଼ାପୁଟ ପୋଲ, ୮ ଗ୍ରାମବାସୀ ଯୋଗାଯୋଗରୁ ବିଛିନ୍ନ
  • ||
  • ସ୍କାଏ ଲାଇଟ୍ ଭାଙ୍ଗି ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ଥାନାରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ, ଚୋରି ମାମଲାରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ପୁଲିସ ଉଠାଇ ଆଣିଥିଲା
  • ||
  • କଟକ: ପିଲଗ୍ରିମ ରୋଡ ଦାସ ସାହି ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ଉପରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରହିତାଦେଶ
  • ||
  • କଟକ: ମହାନଦୀ ପଠାର ୨୪ ଏକର ଜମି ଏସସିବିକୁ ଦିଆଯିବା ମାମଲା। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଜଳ ଆୟୋଗ ରାଜ୍ୟ ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗକୁ ତଥ୍ୟ ମାଗିଲେ ମହାନଦୀ ପଠାର ୨୪ ଏକର ଜମି ଏସସିବିକୁ ଦିଆଯିବା ମାମଲା। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଜଳ ଆୟୋଗ ରାଜ୍ୟ ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗକୁ ତଥ୍ୟ ମାଗିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ପୀଠରେ ଜାଗର ଯାତ୍ରା ଉପରେ କଟକଣା, ୧୦ ତାରିଖ ସକାଳ ୭ଟାରୁ ୧୨ତାରିଖ ସକାଳ ୭ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୀଠରେ ଲାଗୁ ହେବ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରେ ନୁହେଁ କଟକରେ ଶୁଣାଣି ହେବ ଅନୁଭବ-ବର୍ଷାଙ୍କ ପାରିବାରିକ ବିବାଦ ମାମଲା, ପଟିଆଲା ହାଉସ କୋର୍ଟ ବଦଳରେ କଟକ ଫ୍ୟାମିଲି କୋର୍ଟରେ ଚାଲିବ ମାମଲା
  • ||
  • ଗୁଣପୁର: ପୁଟାସିଂ ଥାନାର ମହିଳା ଆଇଆଇସି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଘଟିଲା ଘଟଣା, ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ମହିଳା ଅଧିକାରୀକୁ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ଶତାଧିକ ଲୋକ, ପୋଡ଼ିଲେ ଜବତ ଗଞ୍ଜେଇ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ: ମହିଳା ତାରିଣୀ ଭକ୍ତ ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଦିବସ ପାଇଁ ଆଜି ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ , କଲେଜ୍ ଓ ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟ ଛୁଟି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ସମଲେଶ୍ବରୀ ମନ୍ଦିର ପୂଜକଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ, ମନ୍ଦିରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ବାର ଖୋଲିବା ସହିତ ମନ୍ଦିରକୁ ପୂଜା ସାମଗ୍ରୀ ଅନୁମତି ଦାବି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ଧୋବା ପଡା ଡ୍ରେନରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମିଳିଲା କରୋନାର ୨ ନୂଆ ପ୍ରକାର ଭୂତାଣୁ, ବଢୁଥିବା ମାମଲାକୁ ନେଇ ICMR ଦେଲା ଏମିତି ସୂଚନା…

https://indianexpress.com/

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ କରୋନାର ୨ ଟି ନୂଆ ପ୍ରକାର ଭୂତାଣୁ ଧରାଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର Indian Sars-Cov-2 Genomics Consortium ନାମକ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲେ । ଏହି କମିଟି ଭାରତରେ ୩୫୦୦ ନମୁନାକୁ ଦେଖିଛି ।  ଯେଉଁଥିରୁ ପ୍ରଥମରେ ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରାୟ ୧୮୭ଟି ମାମଲା ଦେଖାଯାଇଛି । ଦ୍ୱିତୀୟରେ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଭାରିଆଣ୍ଟ ସଂକ୍ରମଣ ୬ ଜଣଙ୍କଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତୃତୀୟରେ ବ୍ରାଜିଲର ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ୧ ଜଣଙ୍କଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ ପଞ୍ଚମ ଦୁଇଟି ନୂତନ ପ୍ରକାର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି । ତେବେ ଏହି ଉପାୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦାୟ ୫ଟି ପ୍ରକାର ଧରାଯାଇଛି ।

ବଢୁଥିବା ମାମଲାରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ କେରଳ ଏକ ନମ୍ବରରେ ରହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦୁଇଟି ନୂତନ ପ୍ରକାର ପାଇବା ପରେ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକାରର କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ଗତ ଦିନରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉନାହିଁ । ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ସରକାର ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରୁଛନ୍ତି । ଆଇସିଏମଆର କହିଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରକାର ଗୁଡିକ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର କାରଣ ନୁହେଁ, ଏଥି ସହିତ ଭାରତର କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଦ୍ବିତୀୟ ଲହରର କାରଣ କ’ଣ ବୋଲି ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସଠିକ୍ କାରଣ ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ରିପୋର୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ତେବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର(Variant) ସହିତ ଆମେ ମଧ୍ୟ ଦେଖୁଛୁ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ? ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ କହିପାରିବା ଯେ ଏ ବିଷୟରେ ଭୟ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ନୂତନ ପ୍ରକାର ଯୋଗୁଁ ମାମଲା ବଢୁଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବ କି ନାହିଁ, ବିଶେଷଜ୍ଞ ଗୋଷ୍ଠୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଉପରେ ତଥ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ କେବଳ ସେତେବେଳେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ । ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଟିକା ର ଦ୍ୱିତୀୟ ମାତ୍ରା ୨୮ ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ଭାରତରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ୩ ମାସ ପାର୍ଥକ୍ୟରେ କରୋନା ଟିକା ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ ତେବେ ଏହାର ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର