PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ: କଟକରୁ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ନକଲି କରୋନା ଔଷଧ ଝାରସୁଗୁଡ଼ାର ଏକ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋରରୁ ଠାବ, ଜବତ କଲେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଡ୍ରଗ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର
  • ||
  • କୋକସରା: ଶୌଚ ପାଇଁ ଯାଇ ଘରକୁ ଫେରିନଥିଲେ, ପୋଖରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରୁ କରୋନା ସଂପର୍କିତ ନକଲି ଔଷଧ ଆଣି ବିତରଣ ଅଭିଯୋଗରେ କେସିଙ୍ଗା ସ୍ଥିତ ବିଜୟ ଫାର୍ମାସିଟିକାଲ ଓ ଧର୍ମଗଡ ସ୍ଥିତ ଜୟହୀନ୍ଦ ଟ୍ରେଡର୍ସ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇଚାଲିଗଲା ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁନ୍ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲ, କଏଦୀକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ବିକି ଧରାପଡିଲେ ଜେଲ୍ ଓ୍ବାର୍ଡର୍, ବଣେଇଗଡ ଜେଲକୁ ହେଲେ ବଦଳି
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାଗା ବାଡ଼ି ମଧ୍ୟସ୍ଥତାକୁ ନେଇ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବର୍ଷା ଦାଉରୁ ଆଶ୍ରୟ ପାଇଁ ଦୋକାନ ପିଣ୍ଡାକୁ ଯାଇ ଷଣ୍ଢକୁ ଲାଗିଲା ବିଜୁଳି ଝଟକା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଟଳିପଡିଲା…
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବକର ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭୋର ୪ଟା ସୁଦ୍ଧା ପହଣ୍ଡ ବିଜେ ନୀତି, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ମଧ୍ୟରେ ୪୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୩ଶହ ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୪୬୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ, ୨୧ ଅଖରେ ଲାଗିଲା ୪୨ ଚକ, ପ୍ରଭା ଅପସରା କାମ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବ ରଜ ମଉଜ, ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଲଘୁଚାପ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଅବପାତ ରୂପ ନେଇପାରେ, ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା ଜାରି-ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣରେ ବଢ଼ିବ
  • ||
  • ବାମରା : ପରିବାରର ୬ ଜଣଙ୍କୁ ହାଣି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲା ସଂକ୍ରମିତ ବାପା, ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ- ୩ ଝିଅ ଓ ମା’ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବେଳେ କଟକରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ, ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ୫ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର, ର‌୍ୟାକେଟ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଓ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇପାରେ ଅନଲକ, ୪ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି
  • ||

କୋରିଅର ସେବାରେ ମହିଳା

ଗୁରୂତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିଠି ତଥା ଜିନିଷପତ୍ର ପଠାଇବା ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ଅପେକ୍ଷା କୋରିଅର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅଧିକ ଶ୍ରେୟ ମଣିଥାନ୍ତି । ଯଦିଓ ବଡ଼ ବଡ଼ ସହରର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ଅତି ସହଜରେ ଆପଣଙ୍କୁ କୋରିଅର କେନ୍ଦ୍ର ମିଳିଯିବ । କିନ୍ତୁ ଗାଁ ତଥା ଛୋଟ ସହରମାନଙ୍କରେ ଖୁବ୍‌କମ୍‌ କିମ୍ବା ଆଦୌ ବି କୋରିଅର କେନ୍ଦ୍ର ନଥାଏ । ଏଣୁ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଗୁରୂତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିଠି କିମ୍ବା ଜିନିଷ ପଠାଇବା ପାଇଁ ସହରକୁ ଆସିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । ଏଣୁ ଗାଁରେ କିମ୍ବା ଛୋଟ ସହରରେ ରହୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ନିଜ ଘରେ କୋରିଅର ସଂସ୍ଥା ଖୋଲି ହୋଇପାରିବେ ଲାଭବାନ ।
କିପରି କରିବେ ଆରମ୍ଭ: କମ୍ପ୍ୟୁଟର, ପ୍ରିଣ୍ଟର ଥିବା ସହ ଜିନିଷପତ୍ର ରଖିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ତଥା ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ଥିଲେ ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ଆପଣ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଡ଼ିହୋଇ ରହିବା ପାଇଁ ଏକ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ । କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସମ୍ୟକ୍‌ ଜ୍ଞାନ ରହିଥିଲେ ଏହି ସଂସ୍ଥା ଚଲାଇବା ଆହୁରି ସହଜ ହୋଇପାରିବ । ଚିଠି ତଥା ଜିନିଷପତ୍ର ନେବାଆଣିବା କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜ୍ଞାନ ରଖିଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇପାରିବେ । ସଂସ୍ଥା ଖୋଲିସାରିବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଏକ ବିଶ୍ୱାସନୀୟ କୋରିଅର କମ୍ପାନୀ ସହ ଚୁକ୍ତି କରିବାକୁ ହେବ । ବ୍ଲୁ ଡାର୍ଟ, ଫେଡ୍‌ ଏକ୍ସ, ଫାର୍ଷ୍ଟ ଫ୍ଲାଇଟ, ଟ୍ରାକ୍‌ ଅନ, ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ବିସ୍‌ ଭଳି ଅନେକ ଲୋକପ୍ରିୟ ତଥା ବିଶ୍ୱସ୍ତ କୋରିଅର କମ୍ପାନୀ ରହିଛି । ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ଏହା ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି କମ୍ପାନୀକୁ ଚୟନ କରିପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମାଜନ, ସ୍ନାପଡିଲ, ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ, ସପ୍‌କ୍ଲ୍ୟୁସଭଳି ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ସହ ଚୁକ୍ତି କରି ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସଂସ୍ଥାକୁ ଆଗେଇ ପାରିବେ ।

କେତେ ପ୍ରକାର: କୋରିଅର ସେବା ସାଧାରଣତଃ ୨ ପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ ଆଉଟ ୱାର୍ଡ ସେବା ଏବଂ ଇନ୍‌ୱାର୍ଡ ସେବା । ଆଉଟ୍‌ ୱାର୍ଡ ସେବା ଅର୍ଥାତ୍‌ ବାହାର ସ୍ଥାନରୁ ଆସୁଥିବା ଜିନିଷପତ୍ର ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ଠିକ୍‌ ଠିକଣାରେ ପହଞ୍ଚାଇବା । ସେହିପରି ଇନ୍‌ୱାର୍ଡ ସେବାରେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର ଜିନିଷପତ୍ର ତଥା ଚିଠିକୁ ବାହାର ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରେରଣ କରିବା । ଇନ୍‌ୱାର୍ଡ ସେବା ଯୋଗାଇବା ତୁଳନାରେ ଆଉଟୱାର୍ଡ ସେବା ଯୋଗାଇବା ସହଜ । ଏଣୁ କେବଳ ଆଉଟ୍‌ୱାର୍ଡ ସେବା ଯୋଗାଇ ଆପଣ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଯୋଗାଉଥିବା ସେବାମୂଲ୍ୟ ସ୍ୱରୂପ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଲାଭରଖି ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିବେ ଲାଭବାନ ।