PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର: ସମ୍ବଲପୁର କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣା,ହତ୍ୟାକାରୀ ରମେଶ କୁମ୍ଭାରଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡା,
  • ||
  • ବୁର୍ଲା ଭିସୁଟ୍ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗ , ଓସ୍କାର ମେଡିକେୟାର କମ୍ପାନୀକୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କଲା ରାଜ୍ୟ ଔଷଧ ନଗମ , ୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଜବାବ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂର୍ତ୍ତି ଚୋର ଗିରଫ , ୫ଟି ଅଷ୍ଟଧାତୁ ମୂର୍ତ୍ତି ଜବତ କରାଯାଇଛି, ବାଣପୁର ଦକ୍ଷ ପ୍ରଜାପତି ମନ୍ଦିରରୁ ୨୭ଟି ମୂର୍ତ୍ତି ରୋରୀ ହୋଇଥିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ହତ୍ୟାକାରୀ ରମେଶ କୁମ୍ଭାରଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ୧୦ କି.ମି ବୁହା ହୋଇ ମେଡିକାଲ ଆସିଲେ ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକ ଉଚେତପାରୁ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ରୋଗୀ
  • ||
  • କଟକ : ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବୋର୍ଡରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଗଲା ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର
  • ||
  • ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା – ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନ ବିଶ୍ୱାଳର TI ପରେଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ , CBI ପକ୍ଷରୁ ସିବିଆଇର ସ୍ପେଶାଲ ସିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼ : କୋଭିଡ୍ କଟକଣାରେ ହେବ ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କର ଜାଗର ଯାତ୍ରା, ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ , ଆଠଗଡ଼ ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଜାମ୍ୱର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି କଲେଜର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ଆତିଥ୍ୟତା ବିଭାଗରେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶରେ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ, ୭ ଦିନ ଭିତରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନହେଲେ ଆତ୍ମାହୁତି ଦେବାକୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଚେତାବନୀ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ନାଲକୋନଗର ଥାନା ଗୋପିନାଥପୁର ଗାଁ ପାଖ ଆମ୍ବତୋଟାରୁ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ୧୯ ତାରିଖରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ ସୁଶାନ୍ତ ରାଉଳ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭାଲୁପାଲିରେ ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ମହିଳା ମୃତ୍ୟୁ, ମିଳିନି ପରିଚୟ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ନିଖୋଜ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ୍ବଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଆମ୍ବତୋଟାରୁ ମିଳିଲା ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ଗତ ୧୯ତାରିଖରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୧୦ ଜଣ ସଚିବଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ଵ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ଜଳଯୋଗାଣ ଆଦି ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର କରିବେ ତଦାରଖ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍ ଜବତ କଲା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ପୋଲିସ, ୩ ଅଟକ
  • ||
  • ତିହିଡି: ନନ୍ଦପୁରବଜାରଠାରୁ ୨୩ ଲଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ମିଠାରେ ନିଶାଦେଇ ଲୁଟିଲେ ଭଡାଟିଆ ଯୁବକ, ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ନେଇ ମାରିଲେ ଛୁ…
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ୭କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍‌ ଜବତ , ସୁଙ୍କି ଆଉଟ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ନିକଟରୁ ଜବତ କଲା ପଟାଙ୍ଗି ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଦେଓଗାଁ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଛାରପାଲି ନିକଟରେ ରାସ୍ତା କଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା କଣ୍ଟେନର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ମୟୁରଭଞ୍ଜ : ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଚାଲାଣ ବେଳେ ପୋଲିସର ଚଢାଉ, ଉଦଳା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରୁ ୪ ଜଣ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଉଦଳା ପୋଲିସ, ୨ ମହିଳା ଦଲାଲ ଅଟକ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର ଭିସୁଟ୍‌ରେ ୨୫ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ -ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ କିଟ୍‌ ଖରାପରୁ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା , ଏନେଇ ଏସିଏସ୍ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଗଣେଷ ମୂର୍ତ୍ତି, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ କଳ୍ପନା କରିବା ମଧ୍ୟ ଅସମ୍ଭବ

ସୁରତ ୨୭/୧: ଡାଇମଣ୍ଡ କୋଟିଂ ଓ ପଲିସିଂ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୀରାନଗରୀ ସୁରତରେ ଥିବା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଗଣପତିଙ୍କ ପ୍ରତିମା ସମ୍ପର୍କରେ ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ।  ଆପଣ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଗଣେଷଙ୍କ ମୂର୍ତି ଦେଖିଥିବେ । ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଗୁଡିକ ଅନେକ ଆକାରର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଯେଉଁ ଗଣେଶଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି କଥା ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ସେହି ମୂର୍ତ୍ତିର ଦାମ୍ ୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା । ଗଜାନନଙ୍କ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ହୀରା ବେପାରୀ କନୁଭାଇ ଆସୋଦରିଆଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ।

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଗୁଜୁରାତ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ଥିତ ସୁରତ ସହର ହୀରାନଗରୀ ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । କୁହାଯାଉଛି ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ୧୮୨.୩ କ୍ୟାରେଟର ଅଟେ ଏବଂ ୩୬.୫ ଗ୍ରାମର ଅଟେ । ତେବେ ଖାସ୍ କଥା ହେଉଛି ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି କିଣିବା ପାଇଁ ଏହି ପରିବାର ପାଖକୁ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଫର ମିଳିସାରିଛି । କିନ୍ତୁ ଏତେ ବଡ ଅଫରକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରିବାର ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରିସାରିଛନ୍ତି ।

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ହୀରା କୋହିନୁରଠାରୁ ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କୋହିନୁର ୧୦୫ କ୍ୟାରେଟର ଅଟେ କିନ୍ତୁ ଗଣପତିଙ୍କ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ୧୮୨ କ୍ୟାରେଟର ଅଟେ । ଆସୋଦରିଆଙ୍କ ପରିବାର ଅନୁସାରେ ୧୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବେଲିଜିୟମରୁ ଏକ ହୀରାର ପେଟି ଆସିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିଟି ଥିଲା । ପିତା ଗଣେଷଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଠାକୁର ଘରେ ରଖିଦେଲେ । କନୁଭାଇ କୁହନ୍ତି ଗଣେଷଙ୍କ ଆକୃତିର ଏହି ହୀରା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଦୁର୍ମୁଲ୍ୟ ହୀରା ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ଆକଳନ କରିବା ସମ୍ବବ ନୁହେଁ । ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦୂର-ଦୁରାନ୍ତରୁ ଲୋକେ ଆସି ତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର