PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ- କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡଵ। ସେରଗଡ ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ ଗାଁରେ ଗଛ ପଡି ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତ୍ରୀ ଭି. ସୁଜ୍ଞାନୀ କୁମାରୀ ଦେଓଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଅସୁସ୍ଥତା କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଟିଏମସିର ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପବାସ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜି
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଦେବ ଆର୍‌ବିଆଇ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଡେଲିମାର୍କେଟରେ ସଂଘବଦ୍ଧ ଭାବେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ପରିବା ଫିଙ୍ଗିଲେ ବେପାରୀ, ପୁଲିସ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଳିଟି ପକ୍ଷରୁ ବୁଝାମଣା ଜାରି
  • ||
  • ଗୁଡ଼ଭେଲା: ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପଟିଲା ଟ୍ରକ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବଦରୁ ଫେରୁଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ, ସୀମାନ୍ତ ମୋଟୁରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପକୂଳରେ ତାତି ଉଭାନ୍‌, ଆସନ୍ତା ୪ ଦିନ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ
  • ||
  • ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଫେରିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୮୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ୧୪ ଦିନିଆ ‘ଲକଡାଉନ୍‌,’୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ
  • ||

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଗଣେଷ ମୂର୍ତ୍ତି, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ କଳ୍ପନା କରିବା ମଧ୍ୟ ଅସମ୍ଭବ

ସୁରତ ୨୭/୧: ଡାଇମଣ୍ଡ କୋଟିଂ ଓ ପଲିସିଂ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୀରାନଗରୀ ସୁରତରେ ଥିବା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଗଣପତିଙ୍କ ପ୍ରତିମା ସମ୍ପର୍କରେ ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ।  ଆପଣ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଗଣେଷଙ୍କ ମୂର୍ତି ଦେଖିଥିବେ । ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଗୁଡିକ ଅନେକ ଆକାରର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଯେଉଁ ଗଣେଶଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି କଥା ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ସେହି ମୂର୍ତ୍ତିର ଦାମ୍ ୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା । ଗଜାନନଙ୍କ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ହୀରା ବେପାରୀ କନୁଭାଇ ଆସୋଦରିଆଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ।

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଗୁଜୁରାତ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ଥିତ ସୁରତ ସହର ହୀରାନଗରୀ ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । କୁହାଯାଉଛି ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ୧୮୨.୩ କ୍ୟାରେଟର ଅଟେ ଏବଂ ୩୬.୫ ଗ୍ରାମର ଅଟେ । ତେବେ ଖାସ୍ କଥା ହେଉଛି ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି କିଣିବା ପାଇଁ ଏହି ପରିବାର ପାଖକୁ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଫର ମିଳିସାରିଛି । କିନ୍ତୁ ଏତେ ବଡ ଅଫରକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରିବାର ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରିସାରିଛନ୍ତି ।

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ହୀରା କୋହିନୁରଠାରୁ ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କୋହିନୁର ୧୦୫ କ୍ୟାରେଟର ଅଟେ କିନ୍ତୁ ଗଣପତିଙ୍କ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ୧୮୨ କ୍ୟାରେଟର ଅଟେ । ଆସୋଦରିଆଙ୍କ ପରିବାର ଅନୁସାରେ ୧୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବେଲିଜିୟମରୁ ଏକ ହୀରାର ପେଟି ଆସିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିଟି ଥିଲା । ପିତା ଗଣେଷଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଠାକୁର ଘରେ ରଖିଦେଲେ । କନୁଭାଇ କୁହନ୍ତି ଗଣେଷଙ୍କ ଆକୃତିର ଏହି ହୀରା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଦୁର୍ମୁଲ୍ୟ ହୀରା ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ଆକଳନ କରିବା ସମ୍ବବ ନୁହେଁ । ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦୂର-ଦୁରାନ୍ତରୁ ଲୋକେ ଆସି ତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର