PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଗଣେଷ ମୂର୍ତ୍ତି, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ କଳ୍ପନା କରିବା ମଧ୍ୟ ଅସମ୍ଭବ

ସୁରତ ୨୭/୧: ଡାଇମଣ୍ଡ କୋଟିଂ ଓ ପଲିସିଂ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୀରାନଗରୀ ସୁରତରେ ଥିବା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଗଣପତିଙ୍କ ପ୍ରତିମା ସମ୍ପର୍କରେ ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ।  ଆପଣ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଗଣେଷଙ୍କ ମୂର୍ତି ଦେଖିଥିବେ । ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଗୁଡିକ ଅନେକ ଆକାରର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଯେଉଁ ଗଣେଶଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି କଥା ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ସେହି ମୂର୍ତ୍ତିର ଦାମ୍ ୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା । ଗଜାନନଙ୍କ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ହୀରା ବେପାରୀ କନୁଭାଇ ଆସୋଦରିଆଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ।

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଗୁଜୁରାତ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ଥିତ ସୁରତ ସହର ହୀରାନଗରୀ ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । କୁହାଯାଉଛି ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ୧୮୨.୩ କ୍ୟାରେଟର ଅଟେ ଏବଂ ୩୬.୫ ଗ୍ରାମର ଅଟେ । ତେବେ ଖାସ୍ କଥା ହେଉଛି ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି କିଣିବା ପାଇଁ ଏହି ପରିବାର ପାଖକୁ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଫର ମିଳିସାରିଛି । କିନ୍ତୁ ଏତେ ବଡ ଅଫରକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରିବାର ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରିସାରିଛନ୍ତି ।

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ହୀରା କୋହିନୁରଠାରୁ ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କୋହିନୁର ୧୦୫ କ୍ୟାରେଟର ଅଟେ କିନ୍ତୁ ଗଣପତିଙ୍କ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ୧୮୨ କ୍ୟାରେଟର ଅଟେ । ଆସୋଦରିଆଙ୍କ ପରିବାର ଅନୁସାରେ ୧୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବେଲିଜିୟମରୁ ଏକ ହୀରାର ପେଟି ଆସିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିଟି ଥିଲା । ପିତା ଗଣେଷଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଠାକୁର ଘରେ ରଖିଦେଲେ । କନୁଭାଇ କୁହନ୍ତି ଗଣେଷଙ୍କ ଆକୃତିର ଏହି ହୀରା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଦୁର୍ମୁଲ୍ୟ ହୀରା ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ଆକଳନ କରିବା ସମ୍ବବ ନୁହେଁ । ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦୂର-ଦୁରାନ୍ତରୁ ଲୋକେ ଆସି ତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର