PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍‌ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଆରମ୍ଭ: ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ୧୨ ଲକ୍ଷ କୋଟିର କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ବଜାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଶିଳ୍ପାୟନ କଳଙ୍କି ଓ ଅବକ୍ଷୟ ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି । ସରଫେସ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ (ସାଧାରଣତଃ ଭାବେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍‌ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା) ହିଁ ଏ ସମସ୍ୟାର ଏକମାତ୍ର ସମାଧାନ । ଏବେ ବିଶ୍ୱର ଏ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଶିଳ୍ପ ୧୪,୨୦୦ କୋଟି ଡଲାର ବା ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ହାରରେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଶିଳ୍ପ ବଢ଼ିଚାଲିଛି, ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ୧୬,୫୦୦ କୋଟି ଡଲାର ବା ପ୍ରାୟ ୧୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିବ । ଭାରୀ ଜଳ ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ. ୟୁ କାମାଚି ମୁଦଲି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ସିଏସ୍‌ଆଇଆର୍‌-ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ମିନେରାଲ୍‌ସ ଆଣ୍ଡ ମ୍ୟାଟେରିଆଲ୍‌ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଆଇଏମ୍‌ଏମ୍‌ଟି), ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ୨ ଦିନିଆ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍‌ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ (ଏନ୍‌ସିଆଇସି)କୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ଡ. ମୁଦଲି କହିଛନ୍ତି, ବିଶ୍ୱର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍‌ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ବଜାରରେ ଏସିଆ ପ୍ରଶାନ୍ତମହାସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଏକାକୀ ୪୨% ଅଂଶୀଦାର । ଅର୍ଥାତ୍‌ ବିଶ୍ୱର ୧୪,୨୦୦କୋଟି ଡଲାରର କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ବଜାରରେ ଏ କ୍ଷେତ୍ର ୬,୦୦୦ କୋଟି ଡଲାର ଅବଦାନ ରଖୁଛି । ସେହିଭଳି ଏସିଆ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ କ୍ଷେତ୍ରର ସର୍‌ଫେସ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ବଜାରରେ ଚୀନ୍‌ ଓ ଭାରତ ସର୍ବବୃହତ ଅଂଶୀଦାର ।
ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ଯାଏଁ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥା, ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରୁ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିନିଧି ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରି କିଭଳି କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଶିଳ୍ପରେ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରାଯାଇପାରିବ, ଏଥିରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଆଲୋଚନା ହେବ । ଏ ଅବସରରେ ସିଏସ୍‌ଆଇଆର୍‌-ଆଇଏମ୍‌ଏମ୍‌ଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ଶୁଦ୍ଧସତ୍ତ୍ୱ ବାସୁ, ଏନ୍‌ସିଆଇସି ଆବାହକ ଡ. ବିମଳ ପି. ସିହ, ଏମ୍‌ସି ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ଡ. ଏଲ୍‌ ବିସ୍ରା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।