PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁମୁଡିବନ୍ଧ: ଗାଈକୁ ବଞ୍ଚାଇଲା, ଛେଳି ପଲ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ମାଲ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଓଲଟିବାରୁ କ୍ୟାବିନ୍‌ରେ ପଶିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର ଓ ହେଲ୍ପର୍
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ପାଞ୍ଚ ପରିବାରର ୫ ବଖରା ଘର, ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଜେଇଇର ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍, ବିଡ଼ିଏସ୍ କାଉନସେଲିଂ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭାରେ ୩ କୃଷି ଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ବିଲ୍ ପାରିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: କାନଝରୀ ଡ୍ୟାମରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗତକାଲି ଗାଧୋଇଲା ବେଳେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ…
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼: ନିୟମଗିରି ପାହାଡର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବ୍ୟାନର ଓ ପୋଷ୍ଟର, ଡିସେମ୍ବର ୨ ରୁ ୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଏଲଜିଏ ସପ୍ତାହ ପାଳନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ସପ୍ତାହେ ହେଲା ଶାଶୂ ଘର ଆଗରେ ତପସ୍ୱିନୀ: ସ୍ୱାମୀ ଘରକୁ ଯିବେ କି ନାହିଁ ଆଜି କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୪/୫ରେ ଆନ୍ଧ୍ର କିମ୍ବା ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ଛୁଇଁପାରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା, ୩ରୁ ପଡ଼ିବ ପ୍ରଭାବ,
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଏକକାଳୀନ ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍‌, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କ ପଇତାଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ମନା
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବାବା ଚନ୍ଦନେଶ୍ଵରଙ୍କ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ଟି ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||

ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍‌ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଆରମ୍ଭ: ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ୧୨ ଲକ୍ଷ କୋଟିର କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ବଜାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଶିଳ୍ପାୟନ କଳଙ୍କି ଓ ଅବକ୍ଷୟ ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି । ସରଫେସ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ (ସାଧାରଣତଃ ଭାବେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍‌ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା) ହିଁ ଏ ସମସ୍ୟାର ଏକମାତ୍ର ସମାଧାନ । ଏବେ ବିଶ୍ୱର ଏ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଶିଳ୍ପ ୧୪,୨୦୦ କୋଟି ଡଲାର ବା ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ହାରରେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଶିଳ୍ପ ବଢ଼ିଚାଲିଛି, ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ୧୬,୫୦୦ କୋଟି ଡଲାର ବା ପ୍ରାୟ ୧୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିବ । ଭାରୀ ଜଳ ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ. ୟୁ କାମାଚି ମୁଦଲି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ସିଏସ୍‌ଆଇଆର୍‌-ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ମିନେରାଲ୍‌ସ ଆଣ୍ଡ ମ୍ୟାଟେରିଆଲ୍‌ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଆଇଏମ୍‌ଏମ୍‌ଟି), ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ୨ ଦିନିଆ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍‌ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ (ଏନ୍‌ସିଆଇସି)କୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ଡ. ମୁଦଲି କହିଛନ୍ତି, ବିଶ୍ୱର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍‌ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ବଜାରରେ ଏସିଆ ପ୍ରଶାନ୍ତମହାସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଏକାକୀ ୪୨% ଅଂଶୀଦାର । ଅର୍ଥାତ୍‌ ବିଶ୍ୱର ୧୪,୨୦୦କୋଟି ଡଲାରର କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ବଜାରରେ ଏ କ୍ଷେତ୍ର ୬,୦୦୦ କୋଟି ଡଲାର ଅବଦାନ ରଖୁଛି । ସେହିଭଳି ଏସିଆ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ କ୍ଷେତ୍ରର ସର୍‌ଫେସ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ବଜାରରେ ଚୀନ୍‌ ଓ ଭାରତ ସର୍ବବୃହତ ଅଂଶୀଦାର ।
ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ଯାଏଁ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥା, ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରୁ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିନିଧି ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରି କିଭଳି କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଶିଳ୍ପରେ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରାଯାଇପାରିବ, ଏଥିରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଆଲୋଚନା ହେବ । ଏ ଅବସରରେ ସିଏସ୍‌ଆଇଆର୍‌-ଆଇଏମ୍‌ଏମ୍‌ଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ଶୁଦ୍ଧସତ୍ତ୍ୱ ବାସୁ, ଏନ୍‌ସିଆଇସି ଆବାହକ ଡ. ବିମଳ ପି. ସିହ, ଏମ୍‌ସି ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ଡ. ଏଲ୍‌ ବିସ୍ରା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର