PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ସୁନୀଲ ଜାଖଡ, କଂଗ୍ରେସ ସହ ୫୦ ବର୍ଷର ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ
  • ||
  • ୟାସିନ ମଲ୍ଲିକ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ମାମଲାରେ ବାନ୍ଧିଥିଲା ଏନ୍‌ଆଇଏ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ଭକ୍ତ ଦେଖିବେ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ହେଲେ ସ୍ନାନ ବେଦିରେ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହଙ୍କୁ କରିପାରିବେନି ସ୍ପର୍ଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍,୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି-କାଲି ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା, ତିନି ଦିନ ପରେ ପୁଣି ତାତି
  • ||
  • ପୁରୀ: ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌… ଅଖ ଅନୁକୂଳ, ନାହାକା ଚକରେ ପଇତା ଓ ୧୫ ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ମୋହନା: ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • କୁତ୍ରା: ୧୨ ବର୍ଷର ନାବାଳିକା ୭ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ, ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ପରିବାରଲୋକ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ : ପ୍ରେମିକକୁ ହତ୍ୟା କଲେ ପ୍ରେମିକା ପରିବାର, ଇନ୍‌ଫୋସିଟି ଥାନା ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭାରତ ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ୧୭୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ତାଲିମ ଦେଉଛି ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ISI
  • ||

ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍‌ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଆରମ୍ଭ: ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ୧୨ ଲକ୍ଷ କୋଟିର କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ବଜାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଶିଳ୍ପାୟନ କଳଙ୍କି ଓ ଅବକ୍ଷୟ ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି । ସରଫେସ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ (ସାଧାରଣତଃ ଭାବେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍‌ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା) ହିଁ ଏ ସମସ୍ୟାର ଏକମାତ୍ର ସମାଧାନ । ଏବେ ବିଶ୍ୱର ଏ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଶିଳ୍ପ ୧୪,୨୦୦ କୋଟି ଡଲାର ବା ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ହାରରେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଶିଳ୍ପ ବଢ଼ିଚାଲିଛି, ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ୧୬,୫୦୦ କୋଟି ଡଲାର ବା ପ୍ରାୟ ୧୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିବ । ଭାରୀ ଜଳ ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ. ୟୁ କାମାଚି ମୁଦଲି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ସିଏସ୍‌ଆଇଆର୍‌-ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ମିନେରାଲ୍‌ସ ଆଣ୍ଡ ମ୍ୟାଟେରିଆଲ୍‌ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଆଇଏମ୍‌ଏମ୍‌ଟି), ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ୨ ଦିନିଆ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍‌ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ (ଏନ୍‌ସିଆଇସି)କୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ଡ. ମୁଦଲି କହିଛନ୍ତି, ବିଶ୍ୱର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍‌ କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ବଜାରରେ ଏସିଆ ପ୍ରଶାନ୍ତମହାସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଏକାକୀ ୪୨% ଅଂଶୀଦାର । ଅର୍ଥାତ୍‌ ବିଶ୍ୱର ୧୪,୨୦୦କୋଟି ଡଲାରର କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ବଜାରରେ ଏ କ୍ଷେତ୍ର ୬,୦୦୦ କୋଟି ଡଲାର ଅବଦାନ ରଖୁଛି । ସେହିଭଳି ଏସିଆ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ କ୍ଷେତ୍ରର ସର୍‌ଫେସ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ବଜାରରେ ଚୀନ୍‌ ଓ ଭାରତ ସର୍ବବୃହତ ଅଂଶୀଦାର ।
ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ଯାଏଁ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥା, ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରୁ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିନିଧି ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରି କିଭଳି କୋଟିଙ୍ଗ୍‌ ଶିଳ୍ପରେ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରାଯାଇପାରିବ, ଏଥିରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଆଲୋଚନା ହେବ । ଏ ଅବସରରେ ସିଏସ୍‌ଆଇଆର୍‌-ଆଇଏମ୍‌ଏମ୍‌ଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ଶୁଦ୍ଧସତ୍ତ୍ୱ ବାସୁ, ଏନ୍‌ସିଆଇସି ଆବାହକ ଡ. ବିମଳ ପି. ସିହ, ଏମ୍‌ସି ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ଡ. ଏଲ୍‌ ବିସ୍ରା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।