PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର, କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଦର୍ଶନ କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଗଷ୍ଟରେ ବି ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ପୁଣି ଘନେଇଲା ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କା, ୧୫ ଦିନରେ ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ଉଭେଇ ଯିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି : ବାଇକ୍‌ର କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ବାନ୍ଧି ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ ଧକ୍କା ଦେଲା ୧୦ ଚକିଆ ଟ୍ରକ୍, ଆଖି ବୁଜିଲେ ମାମୁଁ-ଭଣଜା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲା ପ୍ଲାଣ୍ଟସାଇଡ୍ ଥାନା ଗୋପବନ୍ଧୁ ପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୩ ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲା ଜନ୍ମକଲା ମାଆ, ବାପାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ନାବାଳିକା
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଗାଇସିଲେଟ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଚାରିଛକଠାରୁ ମଲମଣ୍ଡା ବୌଦ୍ଧବିହାର ଗନିଆଁପାଲି ରାସ୍ତା ମରାମତି ପାଇଁ ଶୁଣିଲାନି ପ୍ରଶାସନ, ଧାନ ରୋଇ ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଆଜିଠୁ ଖୋଲିବ ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର, ବାହାର ଭୋଗ ମନା, କଟକଣାରେ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୧୨୯ ଜଣ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ଖୋଲିଲା ବ୍ରହ୍ମପୁରର ସବୁ ମନ୍ଦିର, ଦିଅଁଙ୍କ ନିକଟରେ ଭୋଗ କରିପାରିବେନି ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬୧୦୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

Covaxinର ହ୍ୟୁମାନ୍ ଟ୍ରାଏଲରେ ସମସ୍ୟା : ପ୍ରତି ୫ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଦେହରେ ପୂର୍ବରୁ ରହିଛି ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୪।୮ : ଦେଶରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୮ ଲକ୍ଷ ପାର କଲାଣି । ମାରାତ୍ମକ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚାଲିଛି । ଏହି ପରୀକ୍ଷା ମଣିଷ ଉପରେ କରାଯାଉଛି। ଦିଲ୍ଲୀର AIIMS ରେ ଭାରତର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନର ହ୍ୟୁମାନ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ଏକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହି କ୍ଲିନିକାଲ୍ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ରହିଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ଅନୁପାତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାଞ୍ଚଜଣ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କ ଦେହରେ ରହିଛି ।

AIIMS ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, AIIMS ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ର ମାନବ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୮୦ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୧୬ ଟି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ୧୦୦ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋଭାକ୍ସିନର ପ୍ରଭାବର ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରାୟ ୨ ସପ୍ତାହ କରିବାକୁ ଥିଲା ।

୧୮ରୁ ୫୫ବର୍ଷ ବୟସର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନେ କୋଭୋକ୍ସିନର ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଜଡିତ, କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା, କିଡନୀ, ଯକୃତ, ଫୁସଫୁସ, ମଧୁମେହ ଭଳି ସମସ୍ୟା ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହି ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସବୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି। ଏମଏସରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍ର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିବା ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ହାର ବହୁତ ଅଧିକ। ଆମେ କେବଳ ସୁସ୍ଥ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଉଛୁ | ପ୍ରାୟ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଶରୀରରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆମେ ଆଣ୍ଟିବଡି ପାଇ ସାରିଛୁ। ଆଣ୍ଟିବଡି ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କରେ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର