PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି ସନ୍‌ସାଇନ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ ସଭାପତି ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ ଗିରଫ , ମମିତା ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରିର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍‌ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୁଖ୍ୟଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ ପରେ ଜବତ କାରର ବଢ଼ିଲା ସୁରକ୍ଷା, ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କ ପରେ କାରକୁ ଉଠାଇଥିଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଫେରାର୍ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ବଢିଲା ପୁରସ୍କାର ରାଶି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୧ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ, ଧରାଇ ଦେଲେ ଦିଆଯିବ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପୁରଷ୍କାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗୋପାଳପୁର ଛକ ନିକଟରେ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇ ଜଣ ଆହତ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମହାଲିଙ୍ଗ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରୁ ପୋତା ଯାଇଥିବା ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଡିଏନଏ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ।
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ଚାଟ୍ ମାଗିବାକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ଦମ୍ପତ୍ତି ଆହତ
  • ||
  • ଟିକିଟି: ସିଦ୍ଧ ବାରାହୀ ପୀଠରୁ ଚୋରି, ଦେବୀଙ୍କ ପିତଳ ମୁକୁଟ (ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ କିଲୋ) ସହ ୨୦ ତୋଳାରୁ ଅଧିକ ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୨୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ବନ୍ଦ କୋଠରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ନିଶ୍ଚିତପୁରରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ଜଳେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ବଜାରସ୍ଥିତ ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ଉପରେ ଚଢାଉ, ୨ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

Covaxinର ହ୍ୟୁମାନ୍ ଟ୍ରାଏଲରେ ସମସ୍ୟା : ପ୍ରତି ୫ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଦେହରେ ପୂର୍ବରୁ ରହିଛି ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୪।୮ : ଦେଶରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୮ ଲକ୍ଷ ପାର କଲାଣି । ମାରାତ୍ମକ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚାଲିଛି । ଏହି ପରୀକ୍ଷା ମଣିଷ ଉପରେ କରାଯାଉଛି। ଦିଲ୍ଲୀର AIIMS ରେ ଭାରତର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନର ହ୍ୟୁମାନ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ଏକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହି କ୍ଲିନିକାଲ୍ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ରହିଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ଅନୁପାତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାଞ୍ଚଜଣ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କ ଦେହରେ ରହିଛି ।

AIIMS ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, AIIMS ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ର ମାନବ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୮୦ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୧୬ ଟି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ୧୦୦ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋଭାକ୍ସିନର ପ୍ରଭାବର ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରାୟ ୨ ସପ୍ତାହ କରିବାକୁ ଥିଲା ।

୧୮ରୁ ୫୫ବର୍ଷ ବୟସର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନେ କୋଭୋକ୍ସିନର ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଜଡିତ, କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା, କିଡନୀ, ଯକୃତ, ଫୁସଫୁସ, ମଧୁମେହ ଭଳି ସମସ୍ୟା ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହି ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସବୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି। ଏମଏସରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍ର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିବା ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ହାର ବହୁତ ଅଧିକ। ଆମେ କେବଳ ସୁସ୍ଥ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଉଛୁ | ପ୍ରାୟ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଶରୀରରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆମେ ଆଣ୍ଟିବଡି ପାଇ ସାରିଛୁ। ଆଣ୍ଟିବଡି ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କରେ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ।