ଦ୍ବିତୀୟ ଫେଜ୍‌ରେ କୋଭିଡ଼-୧୯ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା, ଶିଶୁ ଏବଂ ବୟସ୍କଙ୍କୁ କରାଯିବ ସ୍କ୍ରିନିଂ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩।୫ : କରୋନାରେ ବଢୁଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ବ୍ରିଟେନରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଥିବା ଏହି ଟିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମଣିଷ ଉପରେ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ପରୀକ୍ଷଣର ସଫଳତା ଉପରେ ୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । ଏହି ଟୀକାକରଣର ୮୦% ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହେବ ବୋଲି ଭାରତ ଆଶା କରିଛି।

ଗତ ମାସରେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିର ଜଣେ ଗବେଷକ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଟିକା ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟେନରେ ଶିଶୁ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ସମେତ ୧୦,୨୬୦ ପରୀକ୍ଷା ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ଟିକା ବିକଶିତ କରୁଥିବା ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ପୋଲାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ବହୁତ ଭଲରେ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛି। ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କରେ ଏହି ଟିକା କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ତାହା ଆମେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏହି ଟିକା ସମଗ୍ର ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ପାରିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିହେବ। ‘

କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ସେନେଇ ପୋଲାର୍ଡ ଏକ ନ୍ୟୁଜ୍ ୱେବସାଇଟକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକା ବିଷୟରେ କୌଣସି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦକ୍ଷ ଟିକା କେବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକା କେବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ଏବଂ କେବେ ଟୀକାକରଣ ରୋକିବା ସମ୍ଭବ ତାହା ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ସହିତ କୁହାଯାଇପାରେ।

ଏଥି ସହିତ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଆଦର ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ୨ ବର୍ଷ ଲାଗିବ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଟିକା ପାଇବା ସମ୍ଭବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସବୁ ବ୍ରିଟେନର ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପୁଣେ ଭିତ୍ତିକ ଏସ୍‌ଆଇଆଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁକେ ଭିତ୍ତିକ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ, ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର କୋଡଗେନିକ୍ସ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ବାୟୋଟେକ୍ ଫାର୍ମ ଥିମିସ୍ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ଟିକା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଟିକା ଠାରୁ ପୁନାୱାଲା ସର୍ବାଧିକ ଆଶା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି କାରଣ ଏହା ପରୀକ୍ଷଣର ଅଗ୍ରଭାଗରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ହାତୀ ପରେ ଏବେ ଗାଈ: ଗର୍ଭବତୀ ଗାଈକୁ ଦେଲେ ବିସ୍ଫୋରକ ଭର୍ତ୍ତି ଖାଦ୍ୟ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ପରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ-କଲେଜ୍, କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା

ଭଲ ଖବର: ୧୮ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୮ ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରୁ ସର୍ବାଧିକ

କାମ କଲାନି ଚୀନ୍‌ର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର : ଶେଷରେ ବୁଝିଗଲା ନେପାଳ.. ଏବେ ଭାରତ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଅବଢ଼ା ଟିକେ ପାଇବାକୁ ମନ… କେବେ ବାହାରିବ ଅନନ୍ତବାସୁଦେବଙ୍କ ପ୍ରସାଦ

ରାଜଧାନୀରେ ଶସ୍ତା ହେବ ମଦ, ଲାଗିବନି ୭୦ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ଟ୍ୟାକ୍ସ