PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର:ହାତୀଦାନ୍ତ ରାକେଟକୁ ମାଡିବସିଲା ଏସ୍ ଟି ଏଫ୍ ଟିମ୍, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା ଜାରି, ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଞ୍ଜ ଦେଓଗାଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ରାକେଟ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୟାପଲ୍ଲୀରୁ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର ଗିରଫ ମାମଲା , ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କିଲର( ସମ୍ପଦ ସାହୁ , ପ୍ରଶାନତ ଦାସ), ରିମାଣ୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଟାଂଗରପାଲିରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୧୦.୩୦ ଯାଏ ବିଧାନସଭା ମୁଲତବୀ , ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ବାହାରିଲାନି କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବୋଲି କହିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଗୃହ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ୧୦ ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବାରହା ମାଂସ ଜବତ, ଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ଶିକାରୀ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ।
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ବସ୍‌କୁ ସଜାଡୁଥିଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଅଚାନକ ଗାଡ଼ି ଜେକ ଖସି ଯିବାରୁ ଚକା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀ ଅଜମେର ଟ୍ରେନରେ ଧୂଆଁ, ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଧରାପଡିଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଜଣେ ଠିକାଦରଙ୍କଠୁ ୧୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ବିଧାନସଭା ଅଚଳ, ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟ ମାଡ଼ରେ କମ୍ପିଲା ଗୃହ, ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଛିଞ୍ଚିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ଫରେଷ୍ଟ ବିଟ୍‌ରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ନଷ୍ଟକଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ବାଲିକୁଦା : ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଲୁଟ୍ କରିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୩ ଚୋର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ଚୋରି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSAP ସିପାହୀ, ନଗଦ ୨ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରୋଗୀ ଆଣିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କୋଭିଡ୍
  • ||
  • ଗଜପତି: ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ୩ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: ସ୍ଥାୟୀ ଘରଡିହ ପଟା ପାଇଁ ଦାବି କରିବାରୁ ବାସହରା ହେଲେ ୧୧ ପରିବାର, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶୀତ କାକରରେ କଟୁଛି ଜୀବନ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା: ଭିମସାରରେ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି: ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||

ଦୁଇ-ତିନି ବର୍ଷର ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌କୁ ଆସନ୍ତା ଫ୍ରେବୃୟାରୀ ଭିତରେ ମିଳିବ ମଞ୍ଜୁରୀ: ଆଦାର ପୁନାୱାଲା

ajtak

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୁଣେ ସ୍ଥିତ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଇଓ ଆଦର ପୁନାୱାଲା ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ତଥା ବିତରଣ ପାଇଁ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି । ପୁନାୱାଲା ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ପରିଚାଳନା କରିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆହ୍ବାନ । ପୁନାୱାଲା ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଅନ୍ୟ ଏକ କୋଭିଡ -19 ଟିକା କୋଭୋଭାକ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି, ଯାହା ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ଅନୁମୋଦନ ପାଇପାରେ ।

ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେଙ୍କା ସହ ସହଭାଗିତା ଉପରେ ବାଜି ଲଗାଇଛୁ । କେଉଁ ଟିକା କାମ କରିବ ଆମେ ଜାଣିନାହୁଁ । ଆମେ ଅନ୍ୟ ନିର୍ମାତା ମାନଙ୍କ ସହିତ ବୃହତ ସମସ୍ୟା ଦେଖିଛୁ .. ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା-ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ସହିତ ଆମର ବହୁତ ଭଲ କାମ ଅଛି । ଟିକା ପୂରଣ ଏବଂ ଶେଷ ପାଇଁ ଆମେ କିଛି କମ୍ପାନୀ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରୁଛୁ । ଏକାଧିକ ସେୟାର ହୋଲ୍‌ଡରଙ୍କ ସହିତ ଫିଲ୍-ଫିନିଶ୍ କରାଯାଇପାରିବ ।

ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସଂସ୍ଥା କୋଭିଡ ଟିକା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ରପ୍ତାନି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି । ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି, “ସରକାର ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସ ପାଇଁ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ୨୦ କୋଟି ଡୋଜ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅକ୍ଟୋବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା, ଆମେ କିଛି ରପ୍ତାନି ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବା । ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଷ୍ଟକ୍ ଗୁଡିକୁ ଦେଖୁଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ ।

କୋଭୋଭାକ୍ସ ଏବଂ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତା ଉପରେ ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ କୋଭୋଭାକ୍ସ ପାଇଁ WHO କୁ ତଥ୍ୟ ଦାଖଲ କରିଛୁ । ଅନେକ କାରଣରୁ ଆମେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭୋଭାକ୍ସକୁ ଟିକା ଭାବରେ ବାଛିଛୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିକା ଷ୍ଟକ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାର କିଛି ନାହିଁ ।  ଆମର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ମାସର ଷ୍ଟକ୍ ଉପଲବ୍ଧ । ଫେବୃଆରୀ ସୁଦ୍ଧା, ଆମେ ୨-୩ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭୋଭାକ୍ସର ଅନୁମୋଦନ ପାଇବା ଉଚିତ୍ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର