PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଗ୍ରହ ଓ ବାସ୍ତୁ ଦୋଷରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି କରନ୍ତୁ ଗୋସେବା

ସନାତନ ପରମ୍ପରାରେ ଗାଈ, ଗଙ୍ଗା ଏବଂ ଗାୟତ୍ରୀଙ୍କ ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ତ୍ବ ରହିଛି। ଗୋମାତା ଶରୀରରେ ୩୩ କୋଟି ଦେବୀ ଦେବତା ବାସ କରନ୍ତି। ଗୋମାତାର ସେବା ଏବଂ ପୂଜା କରୁଥିବା ମନୁଷ୍ୟ ଉପରେ ଏହି ଏହି ଦେବତାଙ୍କ କୃପା ବର୍ଷିଥାଏ। ଗୋସେବା କରିବା ଦ୍ବାରା କେବଳ ଏହି ଜନ୍ମରେ ନୁହେଁ ବରଂ ପୂର୍ବ ଜନ୍ମର ଦୋଷ ମଧ୍ୟ କଟିଯାଏ।

ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ପ୍ରାତଃ ଭୋଜନ ବନେଇବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ରୁଟିକୁ ପ୍ରଥମେ ଗୋମାତାର ନାମରେ ଅଳ୍ପ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତୁ। ଏବଂ ଭୋଜନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ଗୋମାତାକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯଦି ସମ୍ଭବ ହେବ ତ କଳା ଗାଈକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯଦି କଳା ଗାଈ ନ ମିଳେ ତେବେ ଧଳା ଗାଈକୁ ବି ଖୁଆଇପାରିବେ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୂଜା ଏବଂ ମାଙ୍ଗଳିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଗୋମାତା କିମ୍ବା ତା ସହ ଯୋଡ଼ି ହୋଇ ରହିଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଯଥା ଗାଈର ଗୋବର, ଗୋମୁତ୍ର, ଗାଈର କ୍ଷୀର, ଘିଅକୁ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ।

ସନାତନ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ଘରେ ଗାଈ ଅଛି ସେହି ଘର ସହିତ ଯୋଡ଼ି ହୋଇରହିଥିବା ସମସ୍ତ ବାସ୍ତୁଦୋଷ ସ୍ବତଃ ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଏ।

କୈାଣସି ବି ପୂଜାରେ ପଞ୍ଚଗବ୍ୟ ପଦାର୍ଥକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। କାରଣ ପଞ୍ଚଗବ୍ୟ ବିନା କୈାଣସି ପୂଜା ପାଠ ଏବଂ ହବନ ସଫଳ ହୁଏ ନାହିଁ।

ଗୋକୃପା ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ, ସପ୍ତାହ ଅଥବା ମାସରେ ପରିବାର ସମେତ ଥରେ ଗୋଶାଳା ଯିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଗାଈକୁ ସବୁଜ ପତ୍ର, ଡାଳ ଖୁଆନ୍ତୁ।

ଗୋସେବା ଏବଂ ଗୋପୂଜା ଦ୍ବାରା ନଅଗ୍ରହ ଶାନ୍ତି ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ଖରାଦିନ ଗୋମାତାକୁ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ। ଥଣ୍ଡାଦିନେ ଗାଈକୁ ଗୁଡ଼ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର