PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୈନିକ ସକାଳେ ମିଳୁଥିବା ମହଲତ କମିଲା ଏଣିକି ଦୈନିକ ୬ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪ ଘଣ୍ଟାକୁ ଖସିଲା କୋହଳ
  • ||
  • ବାହାଘରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବଢିଲା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଜୁନ ୧ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଯଶିପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କମଳାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସଇଁତଳା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୩୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମ୍‌ ସହଯୋଗରେ ପୁରୀରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ୧୯ରୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ, ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନ, ଆହୁରି ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୋଲିଲା ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଧାମ, ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁରେ ହେଲା ଦ୍ଵାର ଫିଟା ନୀତି
  • ||

ଗ୍ରହ ଓ ବାସ୍ତୁ ଦୋଷରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି କରନ୍ତୁ ଗୋସେବା

ସନାତନ ପରମ୍ପରାରେ ଗାଈ, ଗଙ୍ଗା ଏବଂ ଗାୟତ୍ରୀଙ୍କ ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ତ୍ବ ରହିଛି। ଗୋମାତା ଶରୀରରେ ୩୩ କୋଟି ଦେବୀ ଦେବତା ବାସ କରନ୍ତି। ଗୋମାତାର ସେବା ଏବଂ ପୂଜା କରୁଥିବା ମନୁଷ୍ୟ ଉପରେ ଏହି ଏହି ଦେବତାଙ୍କ କୃପା ବର୍ଷିଥାଏ। ଗୋସେବା କରିବା ଦ୍ବାରା କେବଳ ଏହି ଜନ୍ମରେ ନୁହେଁ ବରଂ ପୂର୍ବ ଜନ୍ମର ଦୋଷ ମଧ୍ୟ କଟିଯାଏ।

ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ପ୍ରାତଃ ଭୋଜନ ବନେଇବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ରୁଟିକୁ ପ୍ରଥମେ ଗୋମାତାର ନାମରେ ଅଳ୍ପ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତୁ। ଏବଂ ଭୋଜନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ଗୋମାତାକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯଦି ସମ୍ଭବ ହେବ ତ କଳା ଗାଈକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯଦି କଳା ଗାଈ ନ ମିଳେ ତେବେ ଧଳା ଗାଈକୁ ବି ଖୁଆଇପାରିବେ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୂଜା ଏବଂ ମାଙ୍ଗଳିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଗୋମାତା କିମ୍ବା ତା ସହ ଯୋଡ଼ି ହୋଇ ରହିଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଯଥା ଗାଈର ଗୋବର, ଗୋମୁତ୍ର, ଗାଈର କ୍ଷୀର, ଘିଅକୁ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ।

ସନାତନ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ଘରେ ଗାଈ ଅଛି ସେହି ଘର ସହିତ ଯୋଡ଼ି ହୋଇରହିଥିବା ସମସ୍ତ ବାସ୍ତୁଦୋଷ ସ୍ବତଃ ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଏ।

କୈାଣସି ବି ପୂଜାରେ ପଞ୍ଚଗବ୍ୟ ପଦାର୍ଥକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। କାରଣ ପଞ୍ଚଗବ୍ୟ ବିନା କୈାଣସି ପୂଜା ପାଠ ଏବଂ ହବନ ସଫଳ ହୁଏ ନାହିଁ।

ଗୋକୃପା ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ, ସପ୍ତାହ ଅଥବା ମାସରେ ପରିବାର ସମେତ ଥରେ ଗୋଶାଳା ଯିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଗାଈକୁ ସବୁଜ ପତ୍ର, ଡାଳ ଖୁଆନ୍ତୁ।

ଗୋସେବା ଏବଂ ଗୋପୂଜା ଦ୍ବାରା ନଅଗ୍ରହ ଶାନ୍ତି ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ଖରାଦିନ ଗୋମାତାକୁ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ। ଥଣ୍ଡାଦିନେ ଗାଈକୁ ଗୁଡ଼ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ।