PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ: ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଗାଡି, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାଟଣା: ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ପରିବାର ଭିତରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ବଡ଼ ଭାଇ ମୁଣ୍ଡରେ ପଥର ଛେଚିଦେଲେ ସାନ ଭାଇର ପରିବାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ହେଉଛି ଫୁଲଡ୍ରେସ୍ ରିହର୍ସଲ, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ସଂକ୍ରମଣ ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ପରିବା ବୋଝେଇ ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ୧୨ ଫୁଟର ଅହିରାଜ, ଢ଼େଲାମାଡ଼ରେ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ପିଞ୍ଜରା ହାଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଦୁଇ ଦିନ ଭିଜିବ ଓଡ଼ିଶା, ଉପକୂଳ ସମେତ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||

ଗ୍ରହ ଓ ବାସ୍ତୁ ଦୋଷରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି କରନ୍ତୁ ଗୋସେବା

ସନାତନ ପରମ୍ପରାରେ ଗାଈ, ଗଙ୍ଗା ଏବଂ ଗାୟତ୍ରୀଙ୍କ ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ତ୍ବ ରହିଛି। ଗୋମାତା ଶରୀରରେ ୩୩ କୋଟି ଦେବୀ ଦେବତା ବାସ କରନ୍ତି। ଗୋମାତାର ସେବା ଏବଂ ପୂଜା କରୁଥିବା ମନୁଷ୍ୟ ଉପରେ ଏହି ଏହି ଦେବତାଙ୍କ କୃପା ବର୍ଷିଥାଏ। ଗୋସେବା କରିବା ଦ୍ବାରା କେବଳ ଏହି ଜନ୍ମରେ ନୁହେଁ ବରଂ ପୂର୍ବ ଜନ୍ମର ଦୋଷ ମଧ୍ୟ କଟିଯାଏ।

ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ପ୍ରାତଃ ଭୋଜନ ବନେଇବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ରୁଟିକୁ ପ୍ରଥମେ ଗୋମାତାର ନାମରେ ଅଳ୍ପ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତୁ। ଏବଂ ଭୋଜନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ଗୋମାତାକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯଦି ସମ୍ଭବ ହେବ ତ କଳା ଗାଈକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯଦି କଳା ଗାଈ ନ ମିଳେ ତେବେ ଧଳା ଗାଈକୁ ବି ଖୁଆଇପାରିବେ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୂଜା ଏବଂ ମାଙ୍ଗଳିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଗୋମାତା କିମ୍ବା ତା ସହ ଯୋଡ଼ି ହୋଇ ରହିଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଯଥା ଗାଈର ଗୋବର, ଗୋମୁତ୍ର, ଗାଈର କ୍ଷୀର, ଘିଅକୁ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ।

ସନାତନ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ଘରେ ଗାଈ ଅଛି ସେହି ଘର ସହିତ ଯୋଡ଼ି ହୋଇରହିଥିବା ସମସ୍ତ ବାସ୍ତୁଦୋଷ ସ୍ବତଃ ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଏ।

କୈାଣସି ବି ପୂଜାରେ ପଞ୍ଚଗବ୍ୟ ପଦାର୍ଥକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। କାରଣ ପଞ୍ଚଗବ୍ୟ ବିନା କୈାଣସି ପୂଜା ପାଠ ଏବଂ ହବନ ସଫଳ ହୁଏ ନାହିଁ।

ଗୋକୃପା ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ, ସପ୍ତାହ ଅଥବା ମାସରେ ପରିବାର ସମେତ ଥରେ ଗୋଶାଳା ଯିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଗାଈକୁ ସବୁଜ ପତ୍ର, ଡାଳ ଖୁଆନ୍ତୁ।

ଗୋସେବା ଏବଂ ଗୋପୂଜା ଦ୍ବାରା ନଅଗ୍ରହ ଶାନ୍ତି ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ଖରାଦିନ ଗୋମାତାକୁ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ। ଥଣ୍ଡାଦିନେ ଗାଈକୁ ଗୁଡ଼ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ।