PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ୩ ତାରିଖରୁ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ମଦ ଦୋକାନ ସିଲ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ସନ୍ତରଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ୨୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ୨୫୮ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ହେବେ ସାମିଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆହୁରି କଲବଲ କରିବ ଅସହ୍ୟ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି , ଜୁନ୍‌ ୨ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଖିବୁଜିଲା ଆଫ୍ରିକୀୟ ସିଂହ, ୧୬କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ସିଂହଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗ ଏହି ଆପ୍ ଯୋଗେ ଦେଇପାରିବେ, ୧୦୦ ମିନିଟରେ ହେବ ସମାଧାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୧।୩:  ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ସାରା ଦେଶରେ cVIGIL ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଆପ୍ ଜରିଆରେ ଭୋଟର ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲଂଘନ ହେବାର  ସୂଚନା ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ପାରିବେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଅଭିଯୋଗ ଠିକ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡିବା ପରେ ୧୦୦ ମିନିଟ୍ ଭିତରେ ଏହାର ସମାଧାନ କରିଦିଆଯିବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଆପ୍ଲିକେସନ୍କୁ ପାଇଲଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଅନୁସାରେ ଛତିଶଗଡ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ମିଜୋରାମ ଓ ରାଜସ୍ଥାନରେ ହୋଇଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ସାରିଛି।

source: https://www.bhaskar.com

ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ସୁନିଲ ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ  ମୋବାଇଲା ​ଫୋନରେ ଏହି ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ଖୁବ୍ ସହଜ। ୟୁଜର ଆପ୍ଲିକେସନରେ ଫଟୋ ଓ ଦୁଇ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ କରିପାରିବେ।  ଯଦି ୟୁଜର ନିଜର ପରିଚୟ ଗୋପନୀୟ ରଖିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ତେବେ ଏହି ସୁବିଧା  ମଧ୍ୟ ଆପ୍ଳିକେସନରେ  ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଜିଓଗ୍ରାଫିକ୍ ଇନଫରମେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ(ଜିଆଇଏସ୍) ଦ୍ବାରା ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା କନଟ୍ରୋଲ ରୁମ ଜରିଆାରେ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ ଟିମକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯିବ। ଏହାର ସମାଧନ ୧୦୦ ମିନିଟ୍ ଭିତରେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କରିବାକୁ ହେବ।

cVIGIL ଆପ୍ କିଭଳି କାମ କରେ…

-ୟୁଜର ଆଚରଣ ବିଧିର ଉଲଂଘନ କରିବାର ସୂଚନା ଦେବା ପାଇଁ ଫଟୋ କିମ୍ବା ୨  ମିନିଟର ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ କରିପାରିବେ।

-ଫଟୋ କିମ୍ବା ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଘଟଣାର ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ୟୁଜରଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ହେବ।

-ଅପଲୋଡ ହେବା ପରେ ୟୁଜରଙ୍କୁ ଏକ ୟୁନିକ ଆଇଡି ମିଳିବ, ଏହା ଜରିଆରେ ମୋବାଇଲରେ ଫଲୋ ଅପ୍ ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ। ଏହି ପକ୍ରିୟା ବେଳେ ଅଭିଯୋଗକାରୀ ୟୁଜରଙ୍କ ପରିଚୟକୁ ଗୋପନ ରଖାଯିବ।

– ପୂର୍ବରୁ ରେକର୍ଡ ଭିଡିଓ କିମ୍ବା ଫଟୋକୁ ଅପଲୋଡ କରିବାକୁ ଆପ୍ ଅନୁମତି ଦେବ ନାହିଁ, ଯାହା ଫଳରେ ଆପର ଦୁରୂପଯୋଗ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

– ଏହାଛଡା cVIGIL ଆପ୍  ଜରିଆରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିବା ଭିଡିଓ କିମ୍ବା ଫଟୋ ଫୋନ ଗ୍ୟାଲେରିରେ ସେଭ ହେବ ନାହିଁ।

-ଆଚରଣ ବିଧି  ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ନେତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବେଆଇନ୍ ଦସ୍ତାବିଜ ବାଣ୍ଟିବା, ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ଓ ବିବାଦୀୟ ବୟାନର ଅଭିଯୋଗକୁ ଏହି ଆପ୍ ଜରିଆରେ କରିପାରିବେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର