PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗ ଏହି ଆପ୍ ଯୋଗେ ଦେଇପାରିବେ, ୧୦୦ ମିନିଟରେ ହେବ ସମାଧାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୧।୩:  ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ସାରା ଦେଶରେ cVIGIL ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଆପ୍ ଜରିଆରେ ଭୋଟର ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲଂଘନ ହେବାର  ସୂଚନା ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ପାରିବେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଅଭିଯୋଗ ଠିକ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡିବା ପରେ ୧୦୦ ମିନିଟ୍ ଭିତରେ ଏହାର ସମାଧାନ କରିଦିଆଯିବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଆପ୍ଲିକେସନ୍କୁ ପାଇଲଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଅନୁସାରେ ଛତିଶଗଡ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ମିଜୋରାମ ଓ ରାଜସ୍ଥାନରେ ହୋଇଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ସାରିଛି।

source: https://www.bhaskar.com

ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ସୁନିଲ ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ  ମୋବାଇଲା ​ଫୋନରେ ଏହି ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ଖୁବ୍ ସହଜ। ୟୁଜର ଆପ୍ଲିକେସନରେ ଫଟୋ ଓ ଦୁଇ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ କରିପାରିବେ।  ଯଦି ୟୁଜର ନିଜର ପରିଚୟ ଗୋପନୀୟ ରଖିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ତେବେ ଏହି ସୁବିଧା  ମଧ୍ୟ ଆପ୍ଳିକେସନରେ  ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଜିଓଗ୍ରାଫିକ୍ ଇନଫରମେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ(ଜିଆଇଏସ୍) ଦ୍ବାରା ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା କନଟ୍ରୋଲ ରୁମ ଜରିଆାରେ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ ଟିମକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯିବ। ଏହାର ସମାଧନ ୧୦୦ ମିନିଟ୍ ଭିତରେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କରିବାକୁ ହେବ।

cVIGIL ଆପ୍ କିଭଳି କାମ କରେ…

-ୟୁଜର ଆଚରଣ ବିଧିର ଉଲଂଘନ କରିବାର ସୂଚନା ଦେବା ପାଇଁ ଫଟୋ କିମ୍ବା ୨  ମିନିଟର ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ କରିପାରିବେ।

-ଫଟୋ କିମ୍ବା ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଘଟଣାର ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ୟୁଜରଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ହେବ।

-ଅପଲୋଡ ହେବା ପରେ ୟୁଜରଙ୍କୁ ଏକ ୟୁନିକ ଆଇଡି ମିଳିବ, ଏହା ଜରିଆରେ ମୋବାଇଲରେ ଫଲୋ ଅପ୍ ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ। ଏହି ପକ୍ରିୟା ବେଳେ ଅଭିଯୋଗକାରୀ ୟୁଜରଙ୍କ ପରିଚୟକୁ ଗୋପନ ରଖାଯିବ।

– ପୂର୍ବରୁ ରେକର୍ଡ ଭିଡିଓ କିମ୍ବା ଫଟୋକୁ ଅପଲୋଡ କରିବାକୁ ଆପ୍ ଅନୁମତି ଦେବ ନାହିଁ, ଯାହା ଫଳରେ ଆପର ଦୁରୂପଯୋଗ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

– ଏହାଛଡା cVIGIL ଆପ୍  ଜରିଆରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିବା ଭିଡିଓ କିମ୍ବା ଫଟୋ ଫୋନ ଗ୍ୟାଲେରିରେ ସେଭ ହେବ ନାହିଁ।

-ଆଚରଣ ବିଧି  ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ନେତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବେଆଇନ୍ ଦସ୍ତାବିଜ ବାଣ୍ଟିବା, ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ଓ ବିବାଦୀୟ ବୟାନର ଅଭିଯୋଗକୁ ଏହି ଆପ୍ ଜରିଆରେ କରିପାରିବେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର