PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ବିଶ୍ବରେ ବଢୁଛି ଜଳଯୁଦ୍ଧର ବିପଦ, ବିବାଦରେ ଭାରତର ୩ ନଦୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୧୪|୨: ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଲଗାତାର ଭାବରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଓ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ବାରା ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ବଳ ଏବେ ବିପଦରେ ରହିଛି। ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିପଦ ପାଣିକୁ ନେଇ ରହିଛି।  ଯାହାକି  ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଭଳି  ଚିନ୍ତାଜନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ  ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ,  ଭବିଷ୍ୟତରେ  ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧ ପାଣିକୁ ନେଇ ହୋଇପାରେ। ଏହାର ସଙ୍କେତ ଏବେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ମିଳିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଜଳଯୁଦ୍ଧକୁ ନେଇ ଭାରତର ସ୍ଥିତି ଖୁବ୍ ଚିନ୍ତାଜନକ ହୋଇପାରେ।

ଭବିଷ୍ୟତରେ ପାଣିକୁ ନେଇ ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧ ହେବ କିମ୍ବା ନାହିଁ ତାହା ଏବେ କହିବା କଷ୍ଟକର ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ପାଣି ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇ ସାରିଛି। ପାଣିକୁ ନେଇ ବହୁଦେଶ ଭିତରେ ବିବାଦ ହୋଇସାରିଛି।  ଯଦି ଆମେ ଭାରତ କଥା କହିବା ତେବେ ଦିଲ୍ଳୀ-ହରିୟାଣା ଓ ତାମିଲନାଡୁ-କର୍ଣ୍ଣଟକ ସହିତ ବହୁ ରାଜ୍ୟରେ ପାଣିକୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ ବିବାଦ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହାଛଡା ଜଳ ବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ଥାନ, ଚୀନ୍ ଓ ବାଲାଂଦେଶ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ବିବାଦରେ ରହିଛନ୍ତି।

ଭାରତର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ଜଳ ବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଖୁବ୍ ଗମ୍ଭୀର। ଏହାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଜାଣିହେବ   ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ  ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦକୁ ଦେଖି। ବହୁ ସମାଜସେବୀ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ପ୍ରାୟ ସମୟ ଧାରଣା ଓ ବିକ୍ଷୋଭ  ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଜଳସଙ୍କଟ ଉଗ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଜାରି ରହିଛି ଓ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ବଜେଟ୍ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି।

ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିବାଦ  ବଢିବ। ଯାହାକୁ ଜଳଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ। ଏଥିରେ ୫ଟି ନଦୀକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ତାହା ହେଲା  ନୀଳ,  ଗଙ୍ଗା-ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର, ସିନ୍ଧୁ, ଟାଇଗ୍ରୀସ-ୟୁଫ୍ରେଟସ୍ ଓ କୋଲୋରାଡୋ ନଦୀ ସାମିଲ ରହିଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଯେ, ଏହି ତାଲିକାରେ  ଭାରତର ୩ଟି ନଦୀ ରହିଛି।  ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଯଦି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ହୁଏ ତେବେ ଆଗାମୀ କିଛି ବର୍ଷରେ ବିଶ୍ବର ବହୁ ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ। ଜଳ ସଙ୍କଟକୁ ନେଇ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ୟୁରୋପୀୟ ଆୟୋଗର ମିଳିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର  (ଜେଆରଏସ୍) ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଜଳ ପାଇଁ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅସ୍ଥିରତା ଓ ସାମାଜିକ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ନେତୃତ୍ବ ଜେଆରସି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଫୋବିୟୋ ଫୋରୋନୋସି କହିଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ୫୦ରୁ ୧୦୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି ବିବାଦ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ୭୫ରୁ ୯୫% ରଖିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର