ପୃଥିବୀ ଆଡ଼କୁ ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ରଗ୍ରହ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌ ୨୧।୫ : ଅତୀତରେ, ଅନେକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଗ୍ରହ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଆସିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କାହାରି କିଛି କ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଗ୍ରହ ୧୯୯୭ BQ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହା ମହାକାଶର ବୃହତ୍ତମ ଏବଂ ବିପଜ୍ଜନକ ଆଷ୍ଟେରଏଡ ଆପୋଲୋ ବର୍ଗରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଏହି କାରଣରୁ ବିଶ୍ବର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ନଜର ଏହା ଉପରେ ରହିଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କୌଣସି କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ଆଷ୍ଟେରଏଡ ସହିତ ପୃଥିବୀର ଧକ୍କା ହେବା ଦ୍ୱାରା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ପରିଣାମ ହୋଇପାରେ। ୧୯୯୭ BQ କ୍ଷୁଦ୍ର ଗ୍ରହକୁ ୧୩୬୭୯୫ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ଏହା ୧୧.୬ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି । ୧୯୯୭ରେ ନାସା ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା ​​ଯେ ୧୯୯୭ BQ କ୍ଷୁଦ୍ର ଗ୍ରହ ୦.୬୬୮ରୁ  ୧.୪୯୩ ଚଉଡା ଥିଲା ।

ଅବଶ୍ୟ, ଏହା ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା ପୃଥିବୀଠାରୁ ୬.୧୫୬ ନିୟୁତ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଦେଇ ଗତି କରିବ। ଯଦିଓ କ୍ଷୁଦ୍ର ଗ୍ରହ ୧୯୯୭ BQ ରୁ କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ନାସା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସମସ୍ତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ଅନ୍ୟ କ୍ଷୁଦ୍ର ଗ୍ରହ ତୁଳନାରେ ୯୭ ପ୍ରତିଶତ ବଡ଼ ଏବଂ ଯଦି ଏହା ପୃଥିବୀକୁ ଧକ୍କା ଦିଏ ତେବେ ଭୟଙ୍କର କ୍ଷତି ଘଟାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟେ । ଏମିତି କି ଯଦିଓ ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ର ଗ୍ରହ ବିନା ପୃଥିବୀକୁ ସ୍ପର୍ଶ ନକରି ବାହାରକୁ ଆସେ, ତଥାପି ଏହା ବିରାଟ ସୁନାମି ଆଣିପାରେ ।

ଏନ୍ଏସ୍‌ଏ ମୁତାବିକ, ପ୍ରାୟ ୨୨ଟି କ୍ଷୁଦ୍ର ଗ୍ରହ ଅଛି ଯାହା ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଧକ୍କା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଇପାରେ । ଯଦି ଏକ ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ସ୍ପେସ୍ ବସ୍ତୁ ପୃଥିବୀ ଠାରୁ ୪୬.୫ ଲକ୍ଷ ମାଇଲରୁ ଅଧିକ ନିକଟତର ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ମହାକାଶ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି । ନାସାର ସେଣ୍ଟ୍ରି ସିଷ୍ଟମ ଏହିପରି ବିପଦ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପରି ୨୨ ଟି କ୍ଷୁଦ୍ର ଗ୍ରହ ଅଛି ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ୧୦୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପୃଥିବୀକୁ ଧକ୍କା ଦେବାର କମ୍ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ହାତୀ ପରେ ଏବେ ଗାଈ: ଗର୍ଭବତୀ ଗାଈକୁ ଦେଲେ ବିସ୍ଫୋରକ ଭର୍ତ୍ତି ଖାଦ୍ୟ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ପରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ-କଲେଜ୍, କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା

କାମ କଲାନି ଚୀନ୍‌ର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର : ଶେଷରେ ବୁଝିଗଲା ନେପାଳ.. ଏବେ ଭାରତ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ରାଜଧାନୀରେ ଶସ୍ତା ହେବ ମଦ, ଲାଗିବନି ୭୦ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ଟ୍ୟାକ୍ସ

କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆସିଲେନି ପରିବାର ଲୋକ, ଶବକୁ ଷ୍ଟ୍ରେଚରରୁ କବର ଭିତରକୁ ଫୋପାଡି ଦେଲେ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟାଫ୍

୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଧରିଲା CBI ! ବ୍ୟାଙ୍କ ଘୋଟାଲା କରି ମିଛ ମୃତ୍ୟୁର ରଚିଥିଲେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର