୩ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକଙ୍କ ଡାଟା ଲିକ୍ : ଫେସବୁକ୍ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୧୦।୩ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଗୋପନୀୟତା ନିୟାମକ ଫେସବୁକ ବିରୋଧରେ ତିନି ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ରାଜନୀତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା କମ୍ପାନୀ କେମ୍ବ୍ରିଜ ଆନାଲିଟିକା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ଏକ ମକୋଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ସୂଚନା କମିଶନର ଆଞ୍ଜେଲିନ୍ ଫାଲ୍କ ନିଜ ୱେବସାଇଟରେ ରାଜନିତିକ ଧାରା ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଫେସବୁକରେ ‘ଏହା ତୁମର ଡିଜିଟାଲ୍ ଲାଇଫ୍’ ସର୍ଭେରେ ୩,୧୧,୧୨୭ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଠାରୁ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରି ଗୋପନୀୟତା ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଫେସବୁକର ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ଡିଜାଇନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଯଥାର୍ଥ ପସନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ । ଏହି ମକଦ୍ଦମାରେ ଗୋପନୀୟତା ଆଇନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଉଲ୍ଲଂଘନ ସର୍ବାଧିକ ୧.୭ ମିଲିୟନ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ଡଲାର୍ (US $ 1.1 ମିଲିୟନ୍) ଜୋରିମାନା ଦେଇପାରେ। ଯଦି ପ୍ରତ୍ୟେକ ୩,୧୧,୧୨୭ ମାମଲା ପାଇଁ କୋର୍ଟ ସର୍ବାଧିକ ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଜରିମାନା 5୨୯ ବିଲିୟନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ଡଲାର ହେବ। ୨୦୧୪ ରୁ ୨୦୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ କୁଇଜ୍ ସର୍ଭେ ଯୋଗୁଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଆମେରିକାର ଫେଡେରାଲ୍ ବାଣିଜ୍ୟ କମିଶନ ଗତ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଫେସବୁକକୁ ୫ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଜରିମାନା କରିଥିଲେ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଜାପାନରେ କରୋନାଠୁ ବି ବଡ ବିପଦ, ଲଗାତର ମରୁଛନ୍ତି ଲୋକ

ବିବାହରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଏମିତି କରାଗଲା ସାନିଟାଇଜ୍‌ , ଆଇଏଏସ୍‌ ଅଫିସର କହିଲେ …

ଆଉ ଦୁଇ ଦିନ – ବୁଧବାରଠାରୁ ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ଏସ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲମାନଙ୍କରେ ଦିଆଯିବ କରୋନା ଟିକା

ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ପ୍ରାୟ ଅଧା ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଦେଖନ୍ତୁ ତାଲିକା

୧୩ ବର୍ଷିୟା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ନିଶା ଦେଇ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ – ୨ ଗିରଫ

ଜାଆଁଳା ଶିଶୁଙ୍କ ଛାତି ଓ ପେଟ ଯୋଡି ହୋଇ ରହିଥିଲା,୮ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ୍ ପରେ କରାଗଲା ଅଲଗା