PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ। ୩୦ରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓ। ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ଆସନ୍ତା ୩୦ରୋ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଭିଡିଓ।
  • ||
  • କଟକ : ଅନୁଭବ ଓ ବର୍ଷାଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ତାଗିଦ୍, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପରସ୍ପରକୁ ଆକ୍ଷେପ ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସୋର: ରାସ୍ତାରେ ହଟହଟା ହେଲେ ଖଇରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ଏସଡିଓ, ଅସ୍ଥାୟୀ ମିଟର ରିଡର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଆଶଙ୍କାରେ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଟିଚିଂ ହସ୍ପିଟାଲ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହେଲା କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ଆଗାମୀ ୫୦ ବର୍ଷକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍, ୨୮୫ କୋଟି ଅନୁମୋଦନ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଡିଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଧର୍ମଘଟ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ରୁ ସକାଳ ୬ ବନ୍ଦ ରହିବ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୦୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘କୋକୋ’ ଆପ୍‌ରେ ଋଣ ଠକେଇ ମାମଲା : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଧରାପଡି଼ଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ରାମ, ୧୦୫୮ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫ୍ରିଜ୍
  • ||
  • ଚିଲିକା : ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗାର ଭାଙ୍ଗିଲା ମେସିନ୍ ସ୍ଲାବ, ଚିଲିକା ମଝିରେ ଅଟକିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ: ଅନୁଭବ-ବର୍ଷା ବିବାହ ବିବାଦ: “ବର୍ଷା ନିଜେ ଚଲାଉଛନ୍ତି ଫ୍ୟାନ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ପେଜ୍‌’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସିବ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁବିଧା: ଆଜିଠୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ହୋଲ୍ଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରିବ ବିଏମ୍‌ସି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଓସିଏଲ୍‌ ଆଇରନ କାରଖାନାରୁ ଲୁହା ଚୋରି କରୁଥିଲା ଚୋର, ଛାତରୁ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିିଳିବ ମୁକ୍ତି: ଜୟଦେବ ବିହାରରୁ ନନ୍ଦନକାନନ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ଫ୍ଲାଏଓଭର
  • ||

ଦରମା ସରକାରଙ୍କର, କାମ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାର: ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନେଇ ଚାଲିଛି ‘ସହାୟ’ରେ ଡାୟାଲିସିସ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧ ।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ସର୍ତ୍ତ ଅନୁସାରେ ‘ସହାୟ’ ଯୋଜନାରେ ଯେଉଁ ଡାୟଲିସିସ୍‌ ହେଉଛି । ତା’ର ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ‘ସ୍ପନ୍ଦନ ହେଲଥ୍‌ କେୟାର’ କରିବା କଥା । ମାନବ ସମ୍ବଳଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସବୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା କରିବ ବୋଲି ବୁଝାମଣାପତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି । ହେଲେ ସବୁ ସର୍ତ୍ତକୁ ଖିଲାପ କରି ସଂସ୍ଥା ଆବଶ୍ୟକ ମାନବ ସମ୍ବଳ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇନି । ଯେଉଁ ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନାମ ଫଳକ ସେଣ୍ଟର ସାମ୍ନାରେ ମରାଯାଇଛି । ସେ ଡାକ୍ତର ଦିନେ ଆସିଲେ, ପାଞ୍ଚଦିନ ଆସୁନାହାନ୍ତି । ଏପଟେ ସଂସ୍ଥା ହସ୍ପିଟାଲର ୨ ଜଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନେଇ ଡାୟାଲିସିସ୍‌ କରୁଛନ୍ତି । ଆଉ ଏଥିରେ ସହଯୋଗୀ ପାଲଟିଛନ୍ତି ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ଏମିତି ବେଆଇନ୍‌ କାମ ବର୍ଷେ ହେଲା ଚାଲିଛି ।
ପୂର୍ବରୁ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଡାୟାଲିସିସ୍‌ ହେଉଥିଲା । ସରକାର ମେସିନ୍‌ କିଣିଥିଲେ ଆଉ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ବି ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଗତବର୍ଷଠୁ ସରକାର ‘ସହାୟ’ ନାମରେ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରି ସବୁ ଜିଲ୍ଲା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଡାୟାଲିସିସ୍‌ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ପିପିପି (ସରକାରୀ ଘରୋଇ ଭାଗିଦାରିତା) ରେ ଯୋଜନା ଏବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି । ବୁଝାମଣା ଅନୁସାରେ ସରକାର ମେସନ୍‌ କିଣି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ବାକି ସବୁ ପରିଚଳନା ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ହିଁ କରିବା କଥା । ସର୍ତ୍ତ ଅନୁସାରେ ସରକାର କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ପାଇଁ ୮ ଟି ମେସିନ୍‌ କିଣି ଦେଲେ । ବାକି ମାନବ ସମ୍ବଳ ଯୋଗାଇବା ଦାୟିତ୍ୱ ହେଉଛି ସ୍ପନ୍ଦନ ହେଲଥ୍‌ କେୟାରର । ହେଲେ ସ୍ପନ୍ଦନ ହେଲଥ୍‌ କେୟାର ମାତ୍ର ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛି । କେବଳ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ହିଁ ଏ ସବୁ ୮ ଟି ଯାକ ମେସିନ୍‌ ଚଲାଇବେ ଆଉ ଡାୟାଲିସିସ୍‌ କରିବେ । ଜଣେ ଲୋକ ଏତେ ସେଣ୍ଟରରେ ରହିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ତେଣୁ ସଂପୃକ୍ତ ଡାକ୍ତର ପାଳି କରି କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆସୁଥିବାର ନଜରକୁ ଆସୁଛି ।
ଏ ପଟେ କ୍ୟାପିଟାଲର ଡାକ୍ତର ପ୍ରତାପ କୁମାର ଦାସ ସବୁଦିନ ଡାୟାଲିସିସ୍‌ ୟୁନିଟ୍‌ରେ ବସୁଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତର ଦାସ ମେଡିସିନ୍‌ ବିଭାଗ ସ୍ପେସିଆଲିଷ୍ଟ ସହ ନେଫ୍ରୋଲୋଜିର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାଲିମ ନେଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ନିଯୁକ୍ତି ହସ୍ପିଟାଲର ଆଇସିୟୁ ପାଇଁ ହୋଇଛି । ତେବେ ହସ୍ପିଟାଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତାଙ୍କୁ ମେଡିସିନ୍‌ ଓପିଡିରେ ଡ୍ୟୁଟି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ହେଲେ ଡାକ୍ତର ଦାସ ମେଡିସିନ୍‌ ୱାର୍ଡକୁ ନଯାଇ ଏବେ ଡାୟାଲିସିସ୍‌ ୟୁନିଟ୍‌ରେ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ଡ୍ୟୁଟି କରି ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା କାମକୁ କରୁଛନ୍ତି ଡା.ଦାସ ।
ଆଉ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ବି ବି ରାଉତରାୟ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ଶିଶୁ ବିଭାଗ ପାଇଁ ଡେପୁଟେସନ୍‌ରେ ଆସିଛନ୍ତି । ନେଫ୍ରୋଲୋଜିର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାଲିମ ନେଇଥିବାରୁ ସେ ମଧ୍ୟ ଡାୟାଲିସିସ୍‌ ୟୁନିଟ୍‌ରେ ବସୁଛନ୍ତି ।
ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି । ଏ ଡାକ୍ତର ଦୁଇଜଣ ଯାକ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଟଙ୍କା ପାଉଥିବା ବେଳେ କେଉଁ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ‘ସ୍ପନ୍ଦନ’ ପାଇଁ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ସରକାର ଗୋଟିଏ ପଟେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦରମା ଦେଉଥିବା ବେଳେ ପୁଣି (ପରିଚାଳନା)ମାନବ ସମ୍ବଳ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଗଣୁଛନ୍ତି । ଏ ସବୁ ବେଆଇନ୍‌ କାମକୁ ବର୍ଷେ ହେଲା ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସମର୍ଥନ ରହିଛି । କେଉଁ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଦୁଇ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ସହାୟ ପରିଚାଳନାରେ ଥିବା ‘ସହାୟ’ ସେଣ୍ଟରରେ କାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।
ଏ ନେଇ ହସ୍ପିଟାଲ ଅଧୀକ୍ଷକ ଅଧୀକ୍ଷକ ଡାକ୍ତର ଅଶୋକ ପଟ୍ଟନାୟକ କୁହନ୍ତି, ‘ସହାୟ’ରେ ହସ୍ପିଟାଲର ଦୁଇ ଜଣ ଡାକ୍ତର ମୁତୟନ ହେଉଥିବା ମୋ ନଜରକୁ ଆସିଛି । ଆମର ମାନବ ସମ୍ବଳ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି । ଡାକ୍ତର ଅଭାବ ରହୁଥିବା ବେଳେ ‘ସହାୟ’ରେ ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତିର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସଂସ୍ଥାର ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଡାକି ଏ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ।