ଦରମା ସରକାରଙ୍କର, କାମ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାର: ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନେଇ ଚାଲିଛି ‘ସହାୟ’ରେ ଡାୟାଲିସିସ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧ ।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ସର୍ତ୍ତ ଅନୁସାରେ ‘ସହାୟ’ ଯୋଜନାରେ ଯେଉଁ ଡାୟଲିସିସ୍‌ ହେଉଛି । ତା’ର ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ‘ସ୍ପନ୍ଦନ ହେଲଥ୍‌ କେୟାର’ କରିବା କଥା । ମାନବ ସମ୍ବଳଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସବୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା କରିବ ବୋଲି ବୁଝାମଣାପତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି । ହେଲେ ସବୁ ସର୍ତ୍ତକୁ ଖିଲାପ କରି ସଂସ୍ଥା ଆବଶ୍ୟକ ମାନବ ସମ୍ବଳ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇନି । ଯେଉଁ ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନାମ ଫଳକ ସେଣ୍ଟର ସାମ୍ନାରେ ମରାଯାଇଛି । ସେ ଡାକ୍ତର ଦିନେ ଆସିଲେ, ପାଞ୍ଚଦିନ ଆସୁନାହାନ୍ତି । ଏପଟେ ସଂସ୍ଥା ହସ୍ପିଟାଲର ୨ ଜଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନେଇ ଡାୟାଲିସିସ୍‌ କରୁଛନ୍ତି । ଆଉ ଏଥିରେ ସହଯୋଗୀ ପାଲଟିଛନ୍ତି ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ଏମିତି ବେଆଇନ୍‌ କାମ ବର୍ଷେ ହେଲା ଚାଲିଛି ।
ପୂର୍ବରୁ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଡାୟାଲିସିସ୍‌ ହେଉଥିଲା । ସରକାର ମେସିନ୍‌ କିଣିଥିଲେ ଆଉ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ବି ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଗତବର୍ଷଠୁ ସରକାର ‘ସହାୟ’ ନାମରେ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରି ସବୁ ଜିଲ୍ଲା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଡାୟାଲିସିସ୍‌ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ପିପିପି (ସରକାରୀ ଘରୋଇ ଭାଗିଦାରିତା) ରେ ଯୋଜନା ଏବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି । ବୁଝାମଣା ଅନୁସାରେ ସରକାର ମେସନ୍‌ କିଣି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ବାକି ସବୁ ପରିଚଳନା ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ହିଁ କରିବା କଥା । ସର୍ତ୍ତ ଅନୁସାରେ ସରକାର କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ପାଇଁ ୮ ଟି ମେସିନ୍‌ କିଣି ଦେଲେ । ବାକି ମାନବ ସମ୍ବଳ ଯୋଗାଇବା ଦାୟିତ୍ୱ ହେଉଛି ସ୍ପନ୍ଦନ ହେଲଥ୍‌ କେୟାରର । ହେଲେ ସ୍ପନ୍ଦନ ହେଲଥ୍‌ କେୟାର ମାତ୍ର ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛି । କେବଳ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ହିଁ ଏ ସବୁ ୮ ଟି ଯାକ ମେସିନ୍‌ ଚଲାଇବେ ଆଉ ଡାୟାଲିସିସ୍‌ କରିବେ । ଜଣେ ଲୋକ ଏତେ ସେଣ୍ଟରରେ ରହିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ତେଣୁ ସଂପୃକ୍ତ ଡାକ୍ତର ପାଳି କରି କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆସୁଥିବାର ନଜରକୁ ଆସୁଛି ।
ଏ ପଟେ କ୍ୟାପିଟାଲର ଡାକ୍ତର ପ୍ରତାପ କୁମାର ଦାସ ସବୁଦିନ ଡାୟାଲିସିସ୍‌ ୟୁନିଟ୍‌ରେ ବସୁଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତର ଦାସ ମେଡିସିନ୍‌ ବିଭାଗ ସ୍ପେସିଆଲିଷ୍ଟ ସହ ନେଫ୍ରୋଲୋଜିର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାଲିମ ନେଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ନିଯୁକ୍ତି ହସ୍ପିଟାଲର ଆଇସିୟୁ ପାଇଁ ହୋଇଛି । ତେବେ ହସ୍ପିଟାଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତାଙ୍କୁ ମେଡିସିନ୍‌ ଓପିଡିରେ ଡ୍ୟୁଟି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ହେଲେ ଡାକ୍ତର ଦାସ ମେଡିସିନ୍‌ ୱାର୍ଡକୁ ନଯାଇ ଏବେ ଡାୟାଲିସିସ୍‌ ୟୁନିଟ୍‌ରେ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ଡ୍ୟୁଟି କରି ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା କାମକୁ କରୁଛନ୍ତି ଡା.ଦାସ ।
ଆଉ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ବି ବି ରାଉତରାୟ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ଶିଶୁ ବିଭାଗ ପାଇଁ ଡେପୁଟେସନ୍‌ରେ ଆସିଛନ୍ତି । ନେଫ୍ରୋଲୋଜିର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାଲିମ ନେଇଥିବାରୁ ସେ ମଧ୍ୟ ଡାୟାଲିସିସ୍‌ ୟୁନିଟ୍‌ରେ ବସୁଛନ୍ତି ।
ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି । ଏ ଡାକ୍ତର ଦୁଇଜଣ ଯାକ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଟଙ୍କା ପାଉଥିବା ବେଳେ କେଉଁ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ‘ସ୍ପନ୍ଦନ’ ପାଇଁ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ସରକାର ଗୋଟିଏ ପଟେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦରମା ଦେଉଥିବା ବେଳେ ପୁଣି (ପରିଚାଳନା)ମାନବ ସମ୍ବଳ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଗଣୁଛନ୍ତି । ଏ ସବୁ ବେଆଇନ୍‌ କାମକୁ ବର୍ଷେ ହେଲା ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସମର୍ଥନ ରହିଛି । କେଉଁ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଦୁଇ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ସହାୟ ପରିଚାଳନାରେ ଥିବା ‘ସହାୟ’ ସେଣ୍ଟରରେ କାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।
ଏ ନେଇ ହସ୍ପିଟାଲ ଅଧୀକ୍ଷକ ଅଧୀକ୍ଷକ ଡାକ୍ତର ଅଶୋକ ପଟ୍ଟନାୟକ କୁହନ୍ତି, ‘ସହାୟ’ରେ ହସ୍ପିଟାଲର ଦୁଇ ଜଣ ଡାକ୍ତର ମୁତୟନ ହେଉଥିବା ମୋ ନଜରକୁ ଆସିଛି । ଆମର ମାନବ ସମ୍ବଳ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି । ଡାକ୍ତର ଅଭାବ ରହୁଥିବା ବେଳେ ‘ସହାୟ’ରେ ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତିର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସଂସ୍ଥାର ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଡାକି ଏ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ନାବାଳିକା ଗଣ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଥାନାରେ ଓଟିଭି ଏଚ୍ଆର୍ ହେଡ୍ ହାଜର

ରାଜଧାନୀରେ ସୀମା ଟପିଲାଣି ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳା: ଦୁଃଖ ବଖାଣିଲେ ବିଏମ୍‌ସି ୱାର୍ଡ ଅଫିସର,ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ କରି ମାରିଦେଲେ…

ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତା ଦେବୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବାସ ଭବନରେ ସିବିଆଇ ରେଡ୍

ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ନାମ ଲେଖା ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ପ୍ରଥମ କଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ମାର୍କ

ଓଡ଼ିଶାରେ ପୁଣି କରୋନା ନେଲା ୧୩ ଜୀବନ: ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୬୮୨କୁ ବୃଦ୍ଧି

ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪୧୮୦ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ: ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ଲକ୍ଷ ୭୧ ହଜାର ପାର୍