ମିଳିଲାନି ଚାରି କାନ୍ଧ: ଠେଲା ରିକ୍ସାରେ ଗଲା ବାଳକର ଶବ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୨/୨: ଶବ ବୋହିବା ଲାଗି ମିଳିଲାନି ଚାରି କାନ୍ଧ । ଗରିବ ପରିବାର ବୋଲି ପାଖକୁ କେହି ଆସିଲେନି । ଶେଷରେ ଜଣେ ବାଳକ ମୃତ ଦେହ ଠେଲା ରିକ୍ସାରେ ବୁହା ହୋଇ ଶ୍ମଶାନକୁ ଗଲା । ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଓ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକ ସଦର ମହାକୁମାରେ । ପୁଅକୁ ହରାଇ ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି ମାଆ । ଶକୁନ୍ତଳା ମହାରଣା । ମୃତ ବାଳକ ନାଁ ପିଂଟୁ(୧୨) । ମୁନିଗୁଡ଼ା ସହରରେ ଶକୁନ୍ତଳା ୧୨ ବର୍ଷର ପୁଅ ପିଂଟୁ ଓ ୬ ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ନେଇ ରୁହନ୍ତି । ୬ବର୍ଷ ତଳେ ସ୍ୱାମୀ କୁମ୍ଭ ମହାରଣାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ଘଟିବା ପରେ ସେ ଅସହାୟ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଅଭାବ ଅନଟନରେ ଦୁଇ ପିଲାଙ୍କ ପେଟକୁ ଦାନା ଏକ ପ୍ରକାର ଅସମ୍ଭବ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲା ଶକୁନ୍ତଳାଙ୍କ ପାଇଁ । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, କିଛି ବର୍ଷ ତଳେ କୁମ୍ଭ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲେ । ମୁନିଗୁଡ଼ା ସହରର ବିିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିର ବାରଣ୍ଡାରେ ସେମାନେ ଆଶ୍ରୟ ନିଅନ୍ତି । ମନ୍ଦିର ପରିସର ସଫା କରନ୍ତି । ଯିଏ ଯାହା ଦେଲା ସେତିକିରେ ଚଳନ୍ତି । ଏବେ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଶକୁନ୍ତଳା ସ୍ଥାନୀୟ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ବାରଣ୍ଡାରେ ରହୁଥିଲେ । ମନ୍ଦିର ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ସଫାସୁତୁରା କରି ଗୁଜୁରାଣ ମେଂଟାଉଥିଲେ । କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ପୁଅ ପିଂଟୁ ବାତ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ । ପିଂଟୁର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ତାଙ୍କ ମା ବାରମ୍ବାର ଗୁହାରି କରିଥିଲେ । କିନ୍ତ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୋ÷ଣସି ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇନଥିଲା । ଆଜି ସକାଳେ ହଠ।।ତ୍ ପିଂଟୁର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ପରିବାରରେ କେହି ପୁରୁଷ ଲୋକ ନ ଥିବାରୁ ଶବ ବୋହିଲା ଲାଗି ମିଳିଲାନି ଚାରି କାନ୍ଧ । ଅସହାୟ ଶକୁନ୍ତଳା ଶେଷର ନିରୂପାୟ ହୋଇ ପୁଅର ଶବକୁ ଶ୍ମଶାନ ନେବା ଲାଗି ଏକ ଠେଲା ରିକ୍ସାକୁ ଡ଼କାଇଥିଲା । ଠେଲା ରିକ୍ସାରେ ପିଂଟୁର ଶବକୁ ବୋହି ଶ୍ମଶାନକୁ ନେଉଥିଲେ । ସ୍ଥାନୀୟ କିଛି ଲୋକ ଦେଖଇ ତାଙ୍କୁ ଅସହାୟ କରି ଠେଲାଗାଡ଼ି ବୋହି ନେଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ଗାତ ଖୋଳି ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏକମାତ୍ର ପୁଅକୁ ହରାଇ ଶକୁନ୍ତଳା ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ପାଗଳିଙ୍କ ପରି ମାଟି ଅଣ୍ଡାଳି ପକାଉଥିଲେ । ପୁଅକୁ ହରାଇବା ଦୁଃଖଠାରୁ ଶବକୁ କାନ୍ଧ ନ ମିଳିବା ଘଟଣା ତାଙ୍କୁ ବେଶି ବାଧିଛି । ଠେଲା ରିକ୍ସାରେ ଶବ ବୁହାଯିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଅଂଚଳବାସୀ ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି ।
ବିଡ଼ିଓ ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର ବେହେରା କହିଛନ୍ତି, ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ କୋ÷ଣସି ଖବର ନାହିଁ । ଏଭଳି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସେ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ପଂଚାୟତ ତରଫରୁ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନାରେ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଚାଉଳ ଡବାରୁ ମିଳିଲା ଚାରି ଲକ୍ଷ, ଟଙ୍କା ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଗିରଫ

ବୋଲେରୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ଜଳିଗଲା କଣ୍ଟେନର : ଫ୍ଲିପ୍‌କାର୍ଟ ସାମଗ୍ରୀ ନେଇ ମୁମ୍ବାଇରୁ କୋଲକାତା ଯାଉଥିଲା, ୫ ଆହତ

ଆଜି ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ବଡ଼ଓଷା, ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଦେଖିପାରିବେନି ବଡ଼ସିଂହାର ବେଶ

ଓଭର ଟେକ୍‌କୁ ନେଇ ବଚସା, ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼ କରି ଫେରାର ଦୁଇ ଯୁବକ ଓ ଯୁବତୀ

ମୃତ୍ୟୁର ତାଣ୍ଡବ ରଚିଲା ଇଣ୍ଟରସିଟି ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍, ଚାଲିଗଲା ୩୧ ମଇଁଷିଙ୍କ ଜୀବନ

୧୦ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ, ଆରମ୍ଭ ହେବ କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା