PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଣାର୍କ : ରୋଗ କଷ୍ଟ ସହିନପାରି ସ୍କୁଲ ହତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବୃଦ୍ଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୪ ପଜେଟିଭ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମାଡ଼ିଆସୁଛନ୍ତି ନୀଳଗିରି ଆଡକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ହାତୀ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗ୍ରାମ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଅଟୋରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଗାଡି ଛାଡି ୨ ମାଫିଆ ଫେରାର୍
  • ||

ମିଳିଲାନି ଚାରି କାନ୍ଧ: ଠେଲା ରିକ୍ସାରେ ଗଲା ବାଳକର ଶବ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୨/୨: ଶବ ବୋହିବା ଲାଗି ମିଳିଲାନି ଚାରି କାନ୍ଧ । ଗରିବ ପରିବାର ବୋଲି ପାଖକୁ କେହି ଆସିଲେନି । ଶେଷରେ ଜଣେ ବାଳକ ମୃତ ଦେହ ଠେଲା ରିକ୍ସାରେ ବୁହା ହୋଇ ଶ୍ମଶାନକୁ ଗଲା । ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଓ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକ ସଦର ମହାକୁମାରେ । ପୁଅକୁ ହରାଇ ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି ମାଆ । ଶକୁନ୍ତଳା ମହାରଣା । ମୃତ ବାଳକ ନାଁ ପିଂଟୁ(୧୨) । ମୁନିଗୁଡ଼ା ସହରରେ ଶକୁନ୍ତଳା ୧୨ ବର୍ଷର ପୁଅ ପିଂଟୁ ଓ ୬ ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ନେଇ ରୁହନ୍ତି । ୬ବର୍ଷ ତଳେ ସ୍ୱାମୀ କୁମ୍ଭ ମହାରଣାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ଘଟିବା ପରେ ସେ ଅସହାୟ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଅଭାବ ଅନଟନରେ ଦୁଇ ପିଲାଙ୍କ ପେଟକୁ ଦାନା ଏକ ପ୍ରକାର ଅସମ୍ଭବ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲା ଶକୁନ୍ତଳାଙ୍କ ପାଇଁ । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, କିଛି ବର୍ଷ ତଳେ କୁମ୍ଭ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲେ । ମୁନିଗୁଡ଼ା ସହରର ବିିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିର ବାରଣ୍ଡାରେ ସେମାନେ ଆଶ୍ରୟ ନିଅନ୍ତି । ମନ୍ଦିର ପରିସର ସଫା କରନ୍ତି । ଯିଏ ଯାହା ଦେଲା ସେତିକିରେ ଚଳନ୍ତି । ଏବେ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଶକୁନ୍ତଳା ସ୍ଥାନୀୟ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ବାରଣ୍ଡାରେ ରହୁଥିଲେ । ମନ୍ଦିର ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ସଫାସୁତୁରା କରି ଗୁଜୁରାଣ ମେଂଟାଉଥିଲେ । କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ପୁଅ ପିଂଟୁ ବାତ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ । ପିଂଟୁର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ତାଙ୍କ ମା ବାରମ୍ବାର ଗୁହାରି କରିଥିଲେ । କିନ୍ତ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୋ÷ଣସି ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇନଥିଲା । ଆଜି ସକାଳେ ହଠ।।ତ୍ ପିଂଟୁର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ପରିବାରରେ କେହି ପୁରୁଷ ଲୋକ ନ ଥିବାରୁ ଶବ ବୋହିଲା ଲାଗି ମିଳିଲାନି ଚାରି କାନ୍ଧ । ଅସହାୟ ଶକୁନ୍ତଳା ଶେଷର ନିରୂପାୟ ହୋଇ ପୁଅର ଶବକୁ ଶ୍ମଶାନ ନେବା ଲାଗି ଏକ ଠେଲା ରିକ୍ସାକୁ ଡ଼କାଇଥିଲା । ଠେଲା ରିକ୍ସାରେ ପିଂଟୁର ଶବକୁ ବୋହି ଶ୍ମଶାନକୁ ନେଉଥିଲେ । ସ୍ଥାନୀୟ କିଛି ଲୋକ ଦେଖଇ ତାଙ୍କୁ ଅସହାୟ କରି ଠେଲାଗାଡ଼ି ବୋହି ନେଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ଗାତ ଖୋଳି ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏକମାତ୍ର ପୁଅକୁ ହରାଇ ଶକୁନ୍ତଳା ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ପାଗଳିଙ୍କ ପରି ମାଟି ଅଣ୍ଡାଳି ପକାଉଥିଲେ । ପୁଅକୁ ହରାଇବା ଦୁଃଖଠାରୁ ଶବକୁ କାନ୍ଧ ନ ମିଳିବା ଘଟଣା ତାଙ୍କୁ ବେଶି ବାଧିଛି । ଠେଲା ରିକ୍ସାରେ ଶବ ବୁହାଯିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଅଂଚଳବାସୀ ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି ।
ବିଡ଼ିଓ ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର ବେହେରା କହିଛନ୍ତି, ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ କୋ÷ଣସି ଖବର ନାହିଁ । ଏଭଳି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସେ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ପଂଚାୟତ ତରଫରୁ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନାରେ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।