PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ବିଶୋଇ ଅସନାରେ ଓଲଟାଲ ବସ୍‌ , ପଛରୁ ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କା ଦେବାରୁ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଟଲିଲା ବସ୍‌ , ୨ଗୁରୁତର , ୫ ଆହତ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଜଟଣୀ ବେଣାପଞ୍ଜରୀ ଗାଁରେ କମେଣ୍ଟ ମରାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମା ମାଡ଼ , ୩ ଆହତ , ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପୁଲିସ୍‌ ମୁତୟନ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ବସିଲା କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟ, ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କ ମଥାରେ ଦିଆଗଲା ସିନ୍ଦୁର
  • ||
  • ରୁଷ‌୍‌ର ମସ୍କୋରେ ଭାରତ ଖୋଲିଲା ଊର୍ଜା ଅଫିସ୍‌ , କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର ବାଲିପଦାରେ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା , ଜମି ବିବାଦରୁ ସଂପର୍କୀୟ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭିଡ଼ିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଲୋଚନା , ସ୍ୱାଧିନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ଏହି ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି
  • ||
  • ବାସୁଦେବପୁର: ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟାନ୍ନ ଭୋଜନ ଅର୍ଥ ହଡପ ଘଟଣାରେ କାନ୍ଥିସାହି ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଅରୁଣ କୁମାର ନାୟକଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ନିଲମ୍ବିତ କଲେ ବିଇଓ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜଧାନୀରେ ଲୁଟ୍ ରୋକିବେ ସ୍ପେଶାଲ-୨୬, ନୂଆ ଟିମ୍ ଗଠନ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ବର ଡିସିପି ଉମାଶଙ୍କର ଦାସ
  • ||
  • ଗୁଣୁପୁର:ସନ୍ଦେହ ଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ଯା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ବାପଘର ଲୋକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର:ବୁର୍ଲା ସାଇଫୋନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗିଲା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ନିଆଁ ଆଁରେ ଜଳିଗଲା ଅନେକ ଗଛ
  • ||
  • କଟକ: ଚୌଦ୍ବାର ଓଟିଏମ୍ କାରଖାନା ପରିସରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ଟ୍ବିଟ୍ କରି ସୂଚନା ଦେଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ: ମନରେଗା କାମ କରି ବର୍ଷେ ହେଲା ପାରିଶ୍ରମିକ ପାଇନାହାନ୍ତି ୫୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ମହିଳା, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଜଣାଇଲେ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଯାଜପୁର ରୋଡରେ କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ନିବାସକୁ ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଦଘାଟନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ନିବାସରେ ୧୦୦ଶଯ୍ୟା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ମହିଳା ଦିବସରେ ଘରବାଡି ପଟ୍ଟା ପାଇଁ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ବିକ୍ଷୋଭ କଲେ ଶତାଧିକ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମହିଳା ପୁଲିସଙ୍କ ‘ନିର୍ଭୟା ପେଟ୍ରୋଲିଂ’ ଟିମ୍କୁ ସବୁଜ ପତକା ଦେଖାଇ ଏସପି ଋଷିକେଶ ଡି ଖିଲାରୀ,
  • ||
  • ନୀଳଗିରି କଲେଜର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ଆତିଥ୍ୟତା ବିଭାଗର ଶିକ୍ଷାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧାର, ଦୁଇବର୍ଷ ଧରି ବାହରୁନି ପରୀକ୍ଷା ଫଳ,କଲେଜ ଆଗରେ ବସିଲେ ଧାରଣା, ଦୁଇ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଭୀମଭୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ହୋହାଲ୍ଲା, ପୁଲିସ ମୁତୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ୨ଦିନିଆ ଓଡିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି ମହାମହିମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ରାଜଭବନରେ କରିବେ ରାତ୍ରିଯାପନ
  • ||

ମିଳିଲାନି ଚାରି କାନ୍ଧ: ଠେଲା ରିକ୍ସାରେ ଗଲା ବାଳକର ଶବ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୨/୨: ଶବ ବୋହିବା ଲାଗି ମିଳିଲାନି ଚାରି କାନ୍ଧ । ଗରିବ ପରିବାର ବୋଲି ପାଖକୁ କେହି ଆସିଲେନି । ଶେଷରେ ଜଣେ ବାଳକ ମୃତ ଦେହ ଠେଲା ରିକ୍ସାରେ ବୁହା ହୋଇ ଶ୍ମଶାନକୁ ଗଲା । ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଓ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକ ସଦର ମହାକୁମାରେ । ପୁଅକୁ ହରାଇ ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି ମାଆ । ଶକୁନ୍ତଳା ମହାରଣା । ମୃତ ବାଳକ ନାଁ ପିଂଟୁ(୧୨) । ମୁନିଗୁଡ଼ା ସହରରେ ଶକୁନ୍ତଳା ୧୨ ବର୍ଷର ପୁଅ ପିଂଟୁ ଓ ୬ ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ନେଇ ରୁହନ୍ତି । ୬ବର୍ଷ ତଳେ ସ୍ୱାମୀ କୁମ୍ଭ ମହାରଣାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ଘଟିବା ପରେ ସେ ଅସହାୟ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଅଭାବ ଅନଟନରେ ଦୁଇ ପିଲାଙ୍କ ପେଟକୁ ଦାନା ଏକ ପ୍ରକାର ଅସମ୍ଭବ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲା ଶକୁନ୍ତଳାଙ୍କ ପାଇଁ । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, କିଛି ବର୍ଷ ତଳେ କୁମ୍ଭ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲେ । ମୁନିଗୁଡ଼ା ସହରର ବିିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିର ବାରଣ୍ଡାରେ ସେମାନେ ଆଶ୍ରୟ ନିଅନ୍ତି । ମନ୍ଦିର ପରିସର ସଫା କରନ୍ତି । ଯିଏ ଯାହା ଦେଲା ସେତିକିରେ ଚଳନ୍ତି । ଏବେ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଶକୁନ୍ତଳା ସ୍ଥାନୀୟ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ବାରଣ୍ଡାରେ ରହୁଥିଲେ । ମନ୍ଦିର ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ସଫାସୁତୁରା କରି ଗୁଜୁରାଣ ମେଂଟାଉଥିଲେ । କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ପୁଅ ପିଂଟୁ ବାତ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ । ପିଂଟୁର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ତାଙ୍କ ମା ବାରମ୍ବାର ଗୁହାରି କରିଥିଲେ । କିନ୍ତ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୋ÷ଣସି ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇନଥିଲା । ଆଜି ସକାଳେ ହଠ।।ତ୍ ପିଂଟୁର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ପରିବାରରେ କେହି ପୁରୁଷ ଲୋକ ନ ଥିବାରୁ ଶବ ବୋହିଲା ଲାଗି ମିଳିଲାନି ଚାରି କାନ୍ଧ । ଅସହାୟ ଶକୁନ୍ତଳା ଶେଷର ନିରୂପାୟ ହୋଇ ପୁଅର ଶବକୁ ଶ୍ମଶାନ ନେବା ଲାଗି ଏକ ଠେଲା ରିକ୍ସାକୁ ଡ଼କାଇଥିଲା । ଠେଲା ରିକ୍ସାରେ ପିଂଟୁର ଶବକୁ ବୋହି ଶ୍ମଶାନକୁ ନେଉଥିଲେ । ସ୍ଥାନୀୟ କିଛି ଲୋକ ଦେଖଇ ତାଙ୍କୁ ଅସହାୟ କରି ଠେଲାଗାଡ଼ି ବୋହି ନେଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ଗାତ ଖୋଳି ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏକମାତ୍ର ପୁଅକୁ ହରାଇ ଶକୁନ୍ତଳା ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ପାଗଳିଙ୍କ ପରି ମାଟି ଅଣ୍ଡାଳି ପକାଉଥିଲେ । ପୁଅକୁ ହରାଇବା ଦୁଃଖଠାରୁ ଶବକୁ କାନ୍ଧ ନ ମିଳିବା ଘଟଣା ତାଙ୍କୁ ବେଶି ବାଧିଛି । ଠେଲା ରିକ୍ସାରେ ଶବ ବୁହାଯିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଅଂଚଳବାସୀ ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି ।
ବିଡ଼ିଓ ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର ବେହେରା କହିଛନ୍ତି, ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ କୋ÷ଣସି ଖବର ନାହିଁ । ଏଭଳି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସେ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ପଂଚାୟତ ତରଫରୁ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନାରେ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।