ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ଦୋଷିକୁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶ

ବାରିପଦା ୨୯/୮ : ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ବେତନଟୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗରୁଡ଼ବସାରେ ଗତବର୍ଷ ଘଟିଥିବା ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ନାବାଳିକା ଅପହରଣ ପରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ବାରିପଦା ସ୍ଥିତ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଦୌରାଜଜ-୧ (ଶିଶୁ ଅଦାଲତ)ବିଚାରପତି ମହମ୍ମଦ ଇରସାଦୁନ ନବୀ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ପୋକ୍‌ସୋ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ପରେ ଏହା ବାରିପଦାରେ ପ୍ରଥମ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶ । ଏପରି ଜଘନ୍ୟକାଣ୍ଡର ବର୍ଷେ ଦୁଇମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆସାମୀ ପ୍ରତି ଦଣ୍ଡବିଧାନକୁ ସବୁ ମହଲରେ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଛି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଗତବର୍ଷ ଜୁନ୍‌ରେ ଗରୁଡବସା ଗ୍ରାମର ମିଲନ ମହାନ୍ତଙ୍କ ପୁଅ ଯାମିନୀକାନ୍ତ ମହାନ୍ତ(୨୫) ସାଇକେଲ ଶିଖାଇବା ବାହାନାରେ ସେହି ଗ୍ରାମର ଜଣେ ୮ବର୍ଷର ନାବାଳିକାକୁ ଭୁଲାଇ ଅପହରଣ କରି ନେଇଥିଲା । ଛୋଟ ଝିଅଟିକୁ ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲକୁ ନେଇଯାଇ ବଳାତ୍କାର କରିବା ପରେ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା । ପରିବାର ଲୋକେ ଝିଅକୁ ନ ପାଇ ଅନେକ ଖୋଜାଖୋଜି କରି ପାଇନଥିଲେ । ଶେଷରେ ବେତନଟୀ ଥାନାରେ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଜୁନ ୧୫ ତାରିଖରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ଏତଲା ଉପରେ ୮୨ ନମ୍ବର ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଥିଲା । ୧୬ତାରିଖ ସକାଳେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ନାବାଳିକାର ଶବକୁ ପୁଲିସ ଠାବ କରିଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମରେ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ କଠୋରରୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦେବାକୁ ଦାବି ହୋଇଥିଲା । ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯାମିନୀକାନ୍ତ ମହାନ୍ତ ବିରୋଧରେ ପୁଲିସ ୩୬୩,୩୭୬(୩),୩୭୬(ଏ), ୩୭୬(ଏବି), ୩୦୨, ୬ ପୋକ୍‌ସୋ ଏବଂ ୩(ଡବ୍ଲ୍ୟୁ), (ଭି), (ଭିଏ) ଏସଡିଏସସି ଆକ୍ଟ ଆଧାରରେ କୋର୍ଟରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍‌ ଦାଖଲ କରିଥିଲା । ଅଭିଯୁକ୍ତବିରୋଧରେ ୪୯ଟି ତଥ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ପୁଲିସ କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ କରିଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାରେ ୨୭ଜଣ ସାକ୍ଷୀ ଥିଲେ ।

ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଦୌରାଜଜ-୧ କମ୍‌ ଶିଶୁ ଅଦାଲତର ମାନ୍ୟବାର ବିଚାରପତି ପୁଲିସର ଚାର୍ଜସିଟ୍‌ , ଡାକ୍ତରୀ ମାଇନା ରିପୋର୍ଟ, ତଥ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ଓ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ବୟାନକୁ ଆଧାର କରି ଏହି ମାମଲାକୁ ବର୍ଷେ ୨ମାସ ଭିତରେ ବିଚାର କରି ୩୭୬(ଏ) ଏବଂ ୩୦୨ ଆଧାରରେ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ମାନ୍ୟବର ବିଚାରପତି ବଳାତ୍କାରୀ ଯାମିନୀକାନ୍ତ ନାଏକ ଓରଫ ଉହାକୁ ଏକଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ମାମଲାରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପବ୍ଲିକ ପ୍ରସିକ୍ୟୁଟର ସରଦ ଚନ୍ଦ୍ର ସାମନ୍ତ ଏବଂ ସ୍ପେଶାଲ ପବ୍ଲିକ ପ୍ରସିକ୍ୟୁଟର ଅଭିନ୍ନ ପଟ୍ଟନାୟକ କେସ୍‌ ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ । ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପରେ ଆସାମୀକୁ ବାରିପଦା ମଣ୍ଡଳକାରାଗାରକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ମହୁମାଛି ନେଲା ୨ ଭାଇଙ୍କ ଜୀବନ, ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ହରଭଙ୍ଗା ସଟ୍‌ଡାଉନ୍‌ : କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ପଦକ୍ଷେପ

ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ରିଲିଫ ନ ମିଳିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା

ସହିଦ ଭଗତ ସିଂଙ୍କ ୧୧୩ତମ ଜୟନ୍ତୀରେ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଆୟୋଜନ କଲା ସହିଦ ଭଗତ ସେନା

ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ମାରୁଥିବା ବେଳେ ଡିଜିଙ୍କ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ, ଅନ୍ୟ ମହିଳା ସହ ସମ୍ପର୍କ ବେଳେ ଧରିଥିଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ, ଯୁବକ ଗିରଫ