ମିଥ୍ୟା ଖବର ଏବଂ ଘୃଣ୍ୟ ଭାଷଣ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଗୁଗୁଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ଉତ୍ତର ଲୋଡ଼ିଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୩ : ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଚାରିତ ମିଥ୍ୟା ଖବର ଏବଂ ଘୃଣ୍ୟ ବିବୃତ୍ତି ହଟାଇବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସ୍ବୟଂ ସେବକ ସଂଗଠନର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରକ କେ.ଏନ୍ ଗୋବିନ୍ଦାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା ଉପରେ ହାଇକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ହାଇକୋର୍ଟ ଗୁଗୁଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଫେସବୁକ୍ ଏବଂ ଟ୍ୱିଟରରୁ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତର ମାଗିଛନ୍ତି। ଆବେଦନ ଉପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ଏପ୍ରିଲ ୧୩ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଡି.ଏନ୍ ପଟେଲ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ସି ହରି ଶଙ୍କରଙ୍କ ଏକ ଡିଭିଜନ୍ ବେଞ୍ଚ ଉକ୍ତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଅନୁଷ୍ଠାନର ନିଯୁକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରୁ ମିଥ୍ୟା ଖବର ଅପସାରଣର ବିବରଣୀ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଆବେଦନକାରୀ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମିଥ୍ୟା ଖବର ଏବଂ ଘୃଣା ଭାଷଣ ପ୍ରଚାର କରି ଭାଷାର ସ୍ୱାଧୀନତାର ଅପବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆବେଦନରେ ସମାନ ବାର୍ତ୍ତା ଥିବାରୁ ସମାଜରେ ବିଭାଜନ ଏବଂ ଦଙ୍ଗା ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। ତେଣୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଦଙ୍ଗା ସହ ଜଡିତ ମିଥ୍ୟା ଖବର ଏବଂ ଘୃଣାର ବକ୍ତବ୍ୟ ହଟାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରୁ ସୂଚନା ଖୋଜିବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଏହିପରି ବାର୍ତ୍ତାଗୁଡିକ ବିଲୋପ ହୋଇନଥାଏ, ତେବେ ଏହାର କାରଣ ମଧ୍ୟ ପଚରାଯିବା ଉଚିତ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ସୀମାରେ ଅଧିକ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମୁତୟନ କରିବ ଚୀନ୍‌

କରୋନା: ସକ୍ରିୟ ମାମଲାରେ ୭ମ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେଣି ୯୩.୭୪% ରୋଗୀ

ଆମେରିକାରେ ଅଣାୟତ୍ତ କରୋନା, ସପ୍ତାହକେ ମଧ୍ୟରୁ ଗଲାଣି ୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ

୨୨୨ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଟିକା, ଜାନୁଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ୧୦ କୋଟି ଟିକା

ଭୀଷଣ ରୂପ ନେଉଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିବାର’: ଆଜି ରାତିରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ, ଆଗକୁ ଆସୁଛି ଘନଘନ ଲଘୁଚାପ

‘ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ’ ରୋକିବାକୁ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ କଡ଼ା ପଦକ୍ଷେପ: ଆଣିଲେ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାଦେଶ, ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିବ ୩ରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍