ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗାରେ ଥିଲେ ବାଂଲାଦେଶୀ, ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା, ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ କରୁଥିଲେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହୋଇଥିବା ଦଙ୍ଗା ମାମଲାରେ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ଜେଏନୟୁ) ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର ଓମାର ଖାଲିଦ ଏବଂ ଜେଏନୟୁ ଛାତ୍ର ଶାର୍ଜିଲ ଇମାମଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଚାର୍ଜସିଟକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ କୋର୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅଧିନିୟମ (UAPA) ଅଧୀନରେ ଥିବା ଅପରାଧ ବିରୋଧରେ କୋର୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଦେଶଦ୍ରୋହ, ଅପରାଧିକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦଣ୍ଡବିଧାନକୁ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡବିଧି ସଂହିତା ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାନ୍ତି ।

ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ପୂର୍ବତନ ଜେଏନୟୁ ଛାତ୍ର ନେତା ଓମାର ଖାଲିଦ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ CAA ବିରୋଧରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶ ଏବଂ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ଦଙ୍ଗାରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । କୋର୍ଟ ଏହାର ଆଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଏବଂ ଏଥିରେ ଯୋଡିହୋଇଥିବା ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକୁ ବିଚାର କରିବା ପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶର୍ଜିଲ ଇମାମ, ଓମାର ଖାଲିଦ, ଫଜାନ ଖାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ରହିଛି । ଏହି ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ୨୨ ଡିସେମ୍ବରରେ ହେବ ।

ପୂର୍ବତନ ଜେଏନୟୁ ଛାତ୍ର ନେତା ଓମାର ଖାଲିଦ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ CAA ବିରୋଧରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶ ଏବଂ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ଚାର୍ଜସିଟରେ ଜଣେ ସୁରକ୍ଷିତ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ଆଧାରରେ ପୋଲିସ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି । ଚାର୍ଜସିଟରେ ଆହୁରି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ୨୦୧୯ ରେ ଖାଲିଦ ଏବଂ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶାର୍ଜିଲ ଇମାମ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ମସଜିଦ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ ।

ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଅଂଶବିଶେଷ ଥିବା ଜଣେ ସୁରକ୍ଷିତ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ବୟାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଖାଲିଦ ବାଂଲାଦେଶୀ ଏବଂ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ CAA ବିରୋଧକୁ ଆଣିବାକୁ କହିଥିଲେ । ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ଚାର୍ଜସିଟରେ ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ଫେବୃଆରୀରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଦଙ୍ଗା ଘଟଣା ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଘଟଣା ନୁହେଁ ।