PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ବେଡ଼୍‌ ଅଭାବ, ଚଟାଣରେ ପ୍ରସବ: ଏସ୍‌ସିବିରେ ସୁରକ୍ଷିତ ମାତୃତ୍ୱ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ

source:http://www.odishabytes.com

କଟକ,୬ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲ୍‌ର ପ୍ରସୂତି ବିଭାଗରେ ପ୍ରସବ ପାଇଁ ଲେବର୍‌ ରୁମ୍‌ରେ ରହିଛି ୧୦ଟି ବେଡ୍‌ । ମାତ୍ର ଏସ୍‌ସିବି ଲେବର୍‌ ରୁମ୍‌କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରସବ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଆସୁଛନ୍ତି ପ୍ରାୟ ଶହେରୁ ଦେଢ଼ ଶହ ପ୍ରସୂତି । ସେଥିରୁ ଦୈନିକ ୩୦ରୁ ୩୫ ଜଣ ପ୍ରସୂତି ଲେବର୍‌ ରୁମ୍‌ରେ ପ୍ରସବ କରୁଛନ୍ତି । ଏତେ କମ୍‌ ସଂଖ୍ୟକ ଲେବର୍‌ ବେଡ୍‌ରେ ପ୍ରତିଦିନ କିପରି ପ୍ରସୂତିମାନେ ପ୍ରସବ କରୁଛନ୍ତି ତାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଲେବର୍‌ ବେଡ୍‌ ଅଭାବରୁ ରାଜ୍ୟର ଏହି ସର୍ବବୃହତ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ପ୍ରସୂତି ଗୃହରେ ପ୍ରସୂତିମାନେ ଚଟାଣରେ ପଡ଼ି ପ୍ରସବ କରୁଛନ୍ତି ।
ମାତୃ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଏବଂ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ରୋକିବା ଲାଗି ସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରସବ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି ସରକାର ଏଥିନିମନ୍ତେ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେତେକଣ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଏସ୍‌ସିବି ଡାକ୍ତରଖାନା ପରି ରାଜ୍ୟର ଏକ ସର୍ବବୃହତ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ପ୍ରସୂତିମାନେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ପ୍ରସବ କରୁଥିବାର ଜଣାପଡିଛି । ପ୍ରସବ ଗୃହ (ଲେବର୍‌ ରୁମ୍‌)ରେ ଲେବର୍‌ ଟେବୁଲ୍‌ ଅଭାବରୁ ପ୍ରସୂତୀମାନେ ଚଟାଣରେ ପ୍ରସବ କରିବା ଭଳିି ଲଜ୍ୟାକର ଘଟଣା ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସୁଛି । ଏପରିସ୍ଥଳେ ମା’ ଏବଂ ନବଜାତକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରସବ ପାଇଁ ଯେଉଁ ହାରରେ ପ୍ରସୂତି ଏସ୍‌ସିବିକୁ ଆସୁଛନ୍ତି, ସେହି ହାରରେ ଉକ୍ତ ପ୍ରସୂତି ଗୃହରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନାହିଁ । ଭୂତ୍ତିଭୂମି ଅଭାବ ଯୋଗୁ ୍‌ଏବେ ପ୍ରସୂତି ଗୃହରେ ମାତ୍ର ୧୦ଟି ଲେବର୍‌ ବେଡ୍‌ ରହିଛି । ତେଣୁ ପ୍ରସୂତିମାନେ ପ୍ରସବ ପାଇଁ ହୀନସ୍ତା ହେଉଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଅପରେସନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସବ କରାଯାଉଥିବା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଗୃହ(ଅପରେସନ୍‌ ଥିଏଟର୍‌)ରେ ମାତ୍ର ୪ଟି ବେଡ୍‌ ରହିଛି । ଏଠାରେ ଦିନକୁ କିନ୍ତୁ ପ୍ରାୟ ୧୦ରୁ ୧୫ ଜଣ ପ୍ରସୂତିଙ୍କର ଅପରେସନ୍‌ କରାଯାଇ ପ୍ରସବ କରାଯାଉଥିବାର ସୂଚନା ମଳିଛି ।
ସେହିଭଳି କମ୍‌ ସଂଖ୍ୟକ ଓଟି ଟେବୁଲ୍‌ରେ କିପରି ପ୍ରସୂତିମାନଙ୍କର ଅପରେସନ୍‌ କରାଯାଇ ପ୍ରସବ କରାଯାଉଛି ତାହା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଚଟାଣରେ ପ୍ରସବ କରାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ପ୍ରସୂତି ଏବଂ ନବଜାତକ ବିପଦରେ ପଡୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏକଥାକୁ ଜଣେ ସ୍ତ୍ରୀ ରୋଗ ଏବଂ ପ୍ରସୂତି ବିଭାଗର ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ।
ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଏସ୍‌ସିବି ପ୍ରସୂତି ଗୃହରେ ୧୦ ହଜାର ୬୦୪ ଜଣ ପ୍ରସୂତି ପ୍ରସବ କରିଥିଲେ । ପ୍ରସବ କରିଥିବା ପ୍ରସୂତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୯ ଜଣ କୌଣସି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ସେହିପରି ୨୦୧୮ରେ ୧୦ ହଜାର ୭୧୦ ଜଣ ପ୍ରସୂତି ପ୍ରସବ କରିଥିବା ବେଳେ ସେଥିରୁ ୧୦୧ ଜଣ ଅକାଳରେ ଏଠାରେ ଆଖିବୁଜିଥିଲେ । ସେହିପରି ୨୦୧୭ରେ ଏସ୍‌ସିବିରେ ଜନ୍ମ ପରେ ଏସ୍‌ଏନ୍‌ସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ୧୯୯୩ ନବାଜାତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୫୫୫ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ମା’ କୋଳକୁ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ୧୧୫ ଜଣ ଆଖିବୁଜିଥିଲେ । ୨୦୧୮ରେ ୧୮୭୮ ନବଜାତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୫୩୫ ନବଜାତକ ଏସ୍‌ଏନ୍‌ସିୟୁରୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ହୋଇ ମା’ କୋଳକୁ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ୯୪ ନବଜାତକ ଆଖି ବୁଜିଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର