PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଗରାପୁରରେ ଅଘଟଣ, ରୋଷେଇ ଘରେ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କାଲି ସବ୍ୟସାଚୀ –ଅର୍ଚ୍ଚିତାଙ୍କ ବାହାଘର, ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଉଭୟ ଦେଲେ ସୂଚନା
  • ||
  • ଆଜି ୩ ସହରରେ ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଟପିଲା- ଅନୁଗୁଳରେ ତାପମାତ୍ରା ୪୦.୧ ଡିଗ୍ରୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ବୌଦ୍ଧରେ ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର – ସମ୍ବଲପୁରରୁ ବାହାରିଲା ଭୁବନେଶ୍ବର ଅଭିମୁଖେ ଚାଷୀଙ୍କ ଉଲଗୁଲାନ ଶପଥ ଯାତ୍ରା, ବାଇକ ରାଲିରେ ବାହାରିଲେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ- ୧୧କେଭି ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ବାର ବର୍ଷ ବାଳକର ମୃତ୍ୟୁ,ଶବ ରଖି ଉତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଭଦ୍ରକ ଆଗରପଡା ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ।
  • ||
  • ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଆର୍ମି ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ସୂଚନା
  • ||
  • କଟକ: ୧୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ଦାମୀ କାର ଜବତ, ୨ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଦୁଇ ଦିନିଆ କେନ୍ଦୁଝର ଗସ୍ତରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର କଲେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା: ପ୍ରେମିକର ବିବାହ ଖବର ଶୁଣି ଥାନାରେ ବିଷ ପିଇଦେଲେ ପ୍ରେମିକା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ମାଡ଼ପିଟ ଘଟଣାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଯୁବକ, ଶବ ରଖି ରାଉରକେଲା ଝିରପାଣି ଥାନା ଘେରାଉ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଓ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଉଠିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ସ୍କୁଟର, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟରେ ବଢିଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଫଳରେ ବଢ଼ିଲା ସର୍ଟଡାଉନ ନିୟମ ସୀମା, ପିସିବ୍ରିଜ ଛକ ଠାରୁ ଫାଣ୍ଡି ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟକଣା ନେଇ ବୁର୍ଲା ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ନିକଟ ବରଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନାଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ତାତିଲେ ଅଞ୍ଚଳ ବାସୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ, ଇସ୍ରୋ ସଫଳତାର ସହ ଲଞ୍ଚ କଲା ଆମାଜୋନିଆ-୧, ମହାକାଶକୁ ଗଲା ମୋଦି ଓ ଭଗବତ ଗୀତାର ଫଟୋ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଗତିରାଉତପାଟଣା ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜଣେ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: କରଡ଼ାଗାଡିଆ ସ୍ଥିତ ଏକ ଠିକା କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଗାଡ଼ି ଡୋରରେ ଚାପି ହୋଇ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ଆଜି ଆମାଜୋନିଆ-୧ର ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରିବ ଇସ୍ରୋ, ୧୮ଟି ଛୋଟ ଉପଗ୍ରହକୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯିବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: ସାତକୋଶିଆ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା କଟେଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ସର୍ଟସର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟ୍‌ ଏବେ କରୋନା ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ୧୧ ଛାତ୍ରାବାସ
  • ||

ଢାଙ୍କିଦେଲା କୁହୁଡ଼ି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଚାରିଆଡ଼ ଧୂଆଁ ଧୂଆଁ । ଯେମିତି ଧଳା ଚାଦର ଘୋଡ଼ାଇ ଦେଇଛି ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗକୁ । ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍‌ ଲାଇଟ୍‌ ହେଉ କି ଗାଡ଼ି ଲାଇଟ୍‌, କିଛି କାଟୁ କରୁନଥିଲା । କୁହୁଡ଼ି ଏମିତି ମାଡ଼ିଗଲା ଯେ ୧୦ ମିଟର ଦୂରତା ବି ଦିଶିଲାନି । ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏମିତି କୁହୁଡ଼ି ଆଚ୍ଛାଦିତ କରିଥିଲା ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାକୁ । ଭୋରୁ ସ୍ଥିତି ଆହୁରି ବିଗିଡ଼ି ଯାଇଥିଲା । ସକାଳ ୯ଟା ଯାଏଁ ନାକେଦମ୍‌ କରିଥିଲା ଜନଜୀବନକୁ ।
ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ, ଶନିବାର ରାତି ଓ ରବିବାର ସକାଳେ ବି ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାକୁ କୁହୁଡ଼ି ଘେରିବ । ମଧ୍ୟମ ଧରଣ କିମ୍ବା ଘନ କୁହୁଡ଼ି ଆଚ୍ଛାଦିତ କରିବ । ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୁହୁଡ଼ି ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।
ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଘନ କୁହୁଡ଼ି ଘେରିଥିଲା ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାକୁ । କଟକ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଯାଜପୁର, ଜଗତସିଂହପୁର, ପୁରୀ, ନୟାଗଡ଼, ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଭୀଷଣ କୁହୁଡ଼ି ଆଚ୍ଛାଦିତ କରିଥିଲା । ଘନ କୁହୁଡ଼ି ଯୋଗୁ ରାସ୍ତାରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ଗୁରୁତର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା । ଟ୍ରକ୍‌, କାର୍‌ ସମେତ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଗାଡ଼ିମୋଟର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଅଟକିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । କେତେକ ଜାଗାରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଦୁର୍ଘଟଣା ବି ଘଟିଥିଲା । କଟକ-ଭୁବନେଶ୍ୱର ରାସ୍ତାର ବହୁ ଜାଗାରେ ଗାଡ଼ିମୋଟର ଫସି ରହିଥିଲେ ।
ଘନ କୁହୁଡ଼ି ଯୋଗୁ ବିମାନ ସେବା ବି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା । ଭୋର ୪ଟା ୩୭ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାକୁ ଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ (ଇଣ୍ଡିଗୋ ୨୨୧୪) ବିମାନ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଅବତରଣ କରିପାରିନଥିଲା । କୁହୁଡ଼ି ଯୋଗୁ ବିମାନଟି କୋଲକାତାକୁ ଡାଇଭର୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ପାଗ ସୁଧୁରିବା ପରେ ବିମାନ ପୁଣି ଭୁବନେଶ୍ୱର ମୁହାଁ ହୋଇଥିଲା । ସକାଳ ୯ଟା ୧୦ରେ ଏହି ବିମାନ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା । ସେହିପରି ଏୟାର ଏସି÷ଆର କୋଲକାତା-ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନ (୫୩୫) ଭୋର୍‌ ୩ଟା ୧୪ରେ ପହଞ୍ଚିବାର ଥିଲା । ମାତ୍ର ଏହା ରୁଟ୍‌ ବଦଳାଇ ଭାଇଜାକକୁ ଡାଇଭାର୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ଦିନ ୧୧ଟା ୧୯ରେ ଏହା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆସିଥିଲା । ସେହିପରି କୁହୁଡ଼ି ଯୋଗୁ କୋଲକାତା, ଦିଲ୍ଲୀ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଆସିବାକୁ ଥିବା ୧୦ଟି ବିମାନ ବିଳମ୍ବରେ ଆସି ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଦିଲ୍ଲୀ, କୋଲକାତା, ମୁମ୍ବାଇ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ଗୌହ୍ୱାଟି, ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଯିବାକୁ ପ୍ରାୟ ୧୫ଟି ବିମାନ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରୁ ବିଳମ୍ବରେ ଉଡ଼ାଣ ଭରିଥିଲା ।
ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି, ଶନିବାର ରାତିରୁ ରବିବାର ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟକ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଯାଜପୁର, ଜଗତସିଂହପୁର, ପୁରୀ, ନୟାଗଡ଼, ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟମରୁ ଘନ କୁହୁଡ଼ି ଘେରିବ । ଆସନ୍ତାକାଲି ରାତିରେ ବି ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ କୁହୁଡ଼ି ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ୨୨ ତାରିଖରେ ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା ଓ ୨୩ରେ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ କୁହୁଡ଼ି ହୋଇପାରେ । ଆସନ୍ତା ୨ ଦିନ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପାରଦ ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ୨ରୁ ୩ ଡିଗ୍ରୀ କମ୍‌ ରହିବ । ଦୁଇଦିନ ପରେ କ୍ରମଶଃ ରାତି ତାପମାତ୍ରା ବଢ଼ିବ ।