PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ସୁନୀଲ ଜାଖଡ, କଂଗ୍ରେସ ସହ ୫୦ ବର୍ଷର ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ
  • ||
  • ୟାସିନ ମଲ୍ଲିକ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ମାମଲାରେ ବାନ୍ଧିଥିଲା ଏନ୍‌ଆଇଏ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ଭକ୍ତ ଦେଖିବେ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ହେଲେ ସ୍ନାନ ବେଦିରେ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହଙ୍କୁ କରିପାରିବେନି ସ୍ପର୍ଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍,୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି-କାଲି ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା, ତିନି ଦିନ ପରେ ପୁଣି ତାତି
  • ||
  • ପୁରୀ: ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌… ଅଖ ଅନୁକୂଳ, ନାହାକା ଚକରେ ପଇତା ଓ ୧୫ ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ମୋହନା: ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • କୁତ୍ରା: ୧୨ ବର୍ଷର ନାବାଳିକା ୭ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ, ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ପରିବାରଲୋକ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ : ପ୍ରେମିକକୁ ହତ୍ୟା କଲେ ପ୍ରେମିକା ପରିବାର, ଇନ୍‌ଫୋସିଟି ଥାନା ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭାରତ ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ୧୭୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ତାଲିମ ଦେଉଛି ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ISI
  • ||

ଦେଶୀ ମଦ କାରଖାନା ଠାବ, ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୫ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜଧାନୀରେ ପୁଣି ଦେଶୀ ମଦ କାରଖାନା ଠାବ ହୋଇଛି । ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଓ ପୁଲିସି ଆଜି ସାଲିଆସାହି ନୀଳଚକ୍ରନଗର ବିସ୍ତିରେ ଚଢ଼ଉ କରି ୫ଟି କାରଖାନା ଠାବ କରିବା ସହିତ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି । ୫ଟି ଘରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଦେଶୀ ମଦ ଓ ମଦ ରନ୍ଧା ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରାଯାଇଛି । ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ଆୟୁସୁନି ହେମ୍ବ୍ରମ୍‌ (୩୦), ବାଇଧର ମୁର୍ମୁ (୪୫), ବିରଞ୍ଚି ନାୟକ (୫୪), ଆର୍ସୁ ମାରାଣ୍ଡି (୪୦) ଓ ସରସ୍ୱତୀ ହାଂସଦା (୫୦) । ଅପରାହ୍ଣରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଜାମିନ ନାମଞ୍ଜୁର ହେବାରୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜି ପୂର୍ବାହ୍ନରେ କଟକ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ୍‌ ସ୍କ୍ୱାଡ୍‌, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଓ ନୂଆପଲ୍ଲୀ ଥାନା ପୁଲିସ ମିଳିତ ଭାବେ ସାଲିଆସାହି ନୀଳଚକ୍ରନଗର, ଘୁଷୁରୀ ସାହି ଓ ହାଟସାହିରେ ଚଢ଼ଉ କରିଥିଲେ । ସେଠାରେ ୫ଟି ଘରେ ଦେଶୀ ମଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିଲା । ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ୫ଜଣ ଧରା ପଡ଼ିଥିଲେ । ଚୋରା କାରଖାନାରୁ ୨୫ ହଜାର ଲିଟର ଗୁଡ଼ ପୋଚ, ୨୬୫୦ ଲିଟର ରନ୍ଧା ମଦ, ୩୨ଟି ଡେକ୍‌ଚି, ଡ୍ରମ୍‌ ଓ ମଦ ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହୃତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା । ଜବତ ଚୋରା ମଦ ଓ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏହି ଚୋରା ମଦ ବେପାରୀମାନେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଅଞ୍ଚଳର । ସେମାନେ ସାଲିଆସାହିରେ ରହି ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଚୋରାରେ ଦେଶୀ ମଦ ତିଆରି କରୁଥିଲେ । ଏହି ମଦର ନିଶା ଅଧିକ ଓ ମୂଲ୍ୟ ବହୁତ କମ୍‌ । ତେଣୁ ବସ୍ତି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମଦର ଚାହିଦା ଅଧିକ । ଧରା ପଡ଼ିଥିବା କାରଖାନା ମାଲିକମାନେ ଏଜେଣ୍ଟ୍‌ଙ୍କ ସହାୟତାରେ ସାଲିଆସାହି ସମେତ ରାଜଧାନୀର ଅନ୍ୟ ବସ୍ତିମାନଙ୍କୁ ମଦ ଚାଲାଣ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ଅବକାରୀ ବିଭାଗ କହିଛି । ଆଗକୁ ନିର୍ବାଚନ ଥିବାରୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଆଜି ଏହି ମଦ କାରଖାନା ଉପରେ ଚଢ଼ଉ କରାଯାଇଥିଲା । ଡେପୁଟି ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ୍‌ ପି.କେ ଦାସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ୍‌ ସ୍କ୍ୱାଡ୍‌ ଆଇଆଇସି ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ, ଆଇଆଇସି ପ୍ରଭାତ କୁମାର ସେଠୀ, ଏସ୍‌ଆଇ ହୃଦୟ ଚନ୍ଦ୍ର ସାମଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ନୂଆପଲ୍ଲୀ ଥାନା ପୁଲିସ ସହାୟତାରେ ଚଢ଼ଉ କରିଥିଲେ । ସୂଚନା ଥାଉ କି, ଗତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ସାଲିଆସାହିରେ ଦୁଇଟି ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ କାରଖାନା ଉପରେ ଚଢ଼ଉ କରାଯାଇ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ରନ୍ଧା ମଦ ଜବତ ହୋଇଥିଲା । ସେହିପରି ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ହାତୀଆଶୁଣି ବସ୍ତିରୁ ଏକ ଦେଶୀ ମଦ କାରଖାନା ଠାବ ହୋଇଥିଲା । ରାଜଧାନୀରୁ ବାରମ୍ବାର ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ କାରଖାନା ଠାବ ହେବା କମିଶନରେଟ୍‌ ପୁଲିସର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ଉଠାଇଛି ।