PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଡଙ୍କାରୀ ମାମଲାରେ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ଆଦେଶ: ସରକାର ଗଣିବେ ୨୫ କୋଟି

ଯାଜପୁର,୨୫ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଡଙ୍କାରୀ ଖାଦାନରେ ବେଆଇନ ଖନନ ଓ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ଜାତୀୟ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ୫ ମାସ ତଳେ ଡଙ୍କାରୀ ଖାଦାନକୁ ସିଲ୍‌ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଚଳିତ ମାସରେ ମାନ୍ୟବର ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଡଙ୍କାରୀର ବେଆଇନ ଖନନ ଯୋଗୁ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇଥିବା ଆରୋପରେ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ବେଆଇନ ଖନନରେ ଦାୟୀ ଅଧିକାରୀ, ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ଆଇନ ମୁତାବକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିମନ୍ତେ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଜାତୀୟସ୍ତରର କେତେକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଡଙ୍କାରୀର ବେଆଇନ ଖନନ ଓ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସରଜମିନ୍‌ ଅନୁଧ୍ୟାନ ଓ ଆକଳନ କରିବାକୁ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଆଦର୍ଶ କୁମାର ଗୋଏଲ ଆଦେଶନାମାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।
ଜାତୀୟ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଓଏ ସଂଖ୍ୟା-୬୦୪/୧୮ରେ ଧର୍ମଶାଳା ଅଂଚଳର ବରିଷ୍ଠ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସର୍ବେଶ୍ୱର ବେହୁରାଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ବିଚାର କରି ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଚଳିତ ମାସ ୪ ତାରିଖରେ ଏତାଦୃଶ ଆଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଆଦେଶନାମାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ଯେ ଡଙ୍କାରୀରେ ୧୫ ବର୍ଷ ତଳୁ ବେଆଇନ ଖନନ ହେଉଥିବାର ସମସ୍ତ ପ୍ରମାଣ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି । ସୁତରାଂ ବେଆଇନ ଖନନ କରୁଥିବା ଲିଜ୍‌ଧାରୀ ଓ ଦାୟିତ୍ୱନ୍ୟସ୍ତ ପ୍ରଶାସକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ସରକାର ଏହି ଅଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ବେଆଇନ ଖନନ ଓ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିମନ୍ତେ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ସଂସ୍ଥା ବା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଯେଉଁମାନେ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱ ଏବଂ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାରକ ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ସେମାନେ ବି ଏଭଳି ବେଆଇନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଦଣ୍ଡିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।ଡଙ୍କାରୀ ଉପତ୍ୟକାରେ ବେଆଇନ ଭାବେ କେତେ କଳାପଥର ଖନନ ହୋଇଛି ଓ ଏହା ବାବଦକୁ କେତେ କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ଆଦାୟ କରାଯିବ ତାହା ଆଇନମତେ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାର ଜରିମାନା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମାମଲାରେ ଦାୟଦାର ଭାବେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ ନିକଟରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦକୁ ମାସକ ମଧ୍ୟରେ ୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାର ଏହି କ୍ଷତିପୂରଣ ଅର୍ଥକୁ ବେଆଇନ ଖନନ ଓ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣକାରୀ ଅଧିକାରୀ, ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଓ ଅନୁଷ୍ଠାନଠାରୁ ଆଦାୟ କରିପାରିବେ । କ୍ଷତିପୂରଣ ଅର୍ଥକୁ ଡଙ୍କାରୀ ଅଂଚଳର ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ବିନିଯୋଗ କରାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଆଦେଶନାମାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।
ଡଙ୍କାରୀରେ ବେଆଇନ ଖନନ ଓ ପରିବେଶ କ୍ଷତିର ସରଜମିନ୍‌ ଆକଳନ କରିବାକୁ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଯୁଗ୍ମ କମିଟି ଗଠନ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡର ପ୍ରତିନିଧି, ଇଣ୍ଡିଆନ ସ୍କୁଲ ଅଫ୍‌ ମାଇନ୍ସ,ଧାନବାଦ, ଜଙ୍ଗଲ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ଡେରାଡୁନ୍‌, ରାଜ୍ୟ ସିଆ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏହି କମିଟିରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ସମ୍ପୃକ୍ତ କମିଟି ଡଙ୍କାରୀ ଗସ୍ତ କରି ବେଆଇନ ଖନନର ପରିମାଣ, ପରିବେଶର କ୍ଷତି ସମ୍ପର୍କରେ ସରଜମିନ୍‌ ତଦନ୍ତ କରି ରିପୋର୍ଟ ଦେବେ । ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ ଏହି ଯୁଗ୍ମ କମିଟିକୁ ସରଜମିନ୍‌ ପରିଦର୍ଶନରେ ସହଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦେବେ । ସରଜମିନ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ହସ୍ତଗତ ହେବା ପରେ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କ୍ଷତିପୂରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବେ । ସରଜମିନ୍‌ ଅନୁଶୀଳନ ରିପୋର୍ଟ ସିଆ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୩ ମାସରେ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲକୁ ଇମେଲ୍‌ ଯୋଗେ ପ୍ରେରଣ କରିବାକୁ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।