ଗୋପରେ କାହ୍ନୁ, କୋପରେ ମାମୁଁ

ମଥୁରାନଗରୀ, ୧୨ା୧: ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଆସିବା ପରେ ମହାରାଜ କଂସ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ସାଧାରଣ ପ୍ରଜାଠାରୁ ହୀନ କାମ କରିବସନ୍ତି । ବ୍ୟାଘ୍ର ଭଳି ହିଂସ୍ର, ହାତୀ ଭଳି ପ୍ରତିଶୋଦ ପରାୟଣ ତଥା ସର୍ପ ଭଳି ଛକିକି ମାରିବା ଉଦ୍ୟମ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଛାଇ ନଥିବା ତ୍ରିଭୁବନ ବିଜୟୀ କଂସର ପରାକ୍ରମ, ଠାଣି, ଦମ୍ଭର ବିପରୀତାତ୍ମକ ଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରାର ଦ୍ୱିତୀୟ ରଜନୀରେ । ନିଜ ସ୍ୱାର୍ଥ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପିତା ଉଗ୍ରସେନଙ୍କୁ ରାଜ ସିଂହାସନରୁ ବେଦଖଲ କରି ମଥୁରା ସିଂହାସନ ଆରୋହଣ କରିଥିବା ଯୁବରାଜ କଂସ ନିଜକୁ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ସମ୍ରାଟ ଭାବେ ଆତ୍ମଘୋଷିତ କରି ପିତା ଉଗ୍ରସେନଙ୍କୁ ନଗ୍ରରକ୍ଷୀ କରିଛନ୍ତି । ଉପଯୁକ୍ତ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିବା ମଥୁରାର ହିତାକାଂକ୍ଷୀ ବୃଦ୍ଧମନ୍ତ୍ରୀ ଅକ୍ରୂରଙ୍କୁ ଗୋଇଠା ମାରି ତଡ଼ି ନେଇଛନ୍ତି । ମଥୁରା ପ୍ରଜାଙ୍କ ଉପରେ ରାଗ ସୁଝାଇ ନିଜ ଭଉଣୀ ଭିଣୋଇଙ୍କୁ କାରାଗାରରେ ନିକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି । ତଥାପି ମଧ୍ୟ ସରିନାହିଁ ତାଙ୍କ ରୋଷ । ନିଜ ଜୀବନ କଣ୍ଟାକୁ କାଢ଼ିବା ପାଇଁ ଗୋଟି ଗୋଟି କରି ଦେବକୀର ୬ଟି ଗର୍ଭକୁ ଉଜାଡ଼ିବାକୁ ପଶ୍ଚାତପଦ ହୋଇନାହାନ୍ତି । ଦେବତୂଲ୍ୟ ଭଣଜାମାନଙ୍କୁ ଶିଳାରେ କଚାଡ଼ି ପାଶବିକ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ନିରୀହ ମଥୁରାବାସୀଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଅକଥନୀୟ ଅତ୍ୟାଚାରରେ ଶିଶୁ ନାରୀ, ପୁରୁଷ କେହି ବର୍ତ୍ତି ନପାରି ତ୍ରାହି ତ୍ରାହି ଡ଼ାକ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି । ନିଜେ ନିଜ ରାଜ୍ୟାଭିଷେକ କରାଇ ସିଂହାସନ ମାଡ଼ିବସି କଂସରୁ କଂସାସୁରରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିବା ମହାରାଜ କଂସ ଭଉଣୀ ଦେବକୀର ଅଷ୍ଟମ ଗର୍ଭରୁ ଜାତ ସନ୍ତାନ ହସ୍ତରେ ନିଜ ମୃତ୍ୟୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ ଜାଣି ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଉଠିଛନ୍ତି । ମହାରାଜ କଂସ ମଥୁରା ନଗରୀର ପ୍ରଜା ତଥା କାରାଗାରର ଅନ୍ଧ କାଳ କୋଠରୀରେ ବନ୍ଦୀ ଥିବା ଭଉଣୀ ଦେବକୀ ଓ ଭିଣୋଇ ବସୁେଦେବଙ୍କ ଉପରେ ସମସ୍ତ ରୋଷ ଉତାରିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଅସୁରକୁଳକୁ ମଧ୍ୟ ଭୟଭୀତ କରେଇଦେଇଛି । କଂସ ନା ଶୋଉଛନ୍ତି ନା କାହାରିକୁ ଶୋଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ଅଷ୍ଟମ ଗର୍ଭକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ଭଣଜାହନ୍ତା କଂସ କାରାରକ୍ଷୀର ସମ୍ବାଦକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଦେବକୀର ଅନ୍ତରର ବେଦନା ଓ ନିବେଦନକୁ ଆଉ ଟାଳି ନପାରି ଜଗତପାଳ ବିଷ୍ଣୁ ଯୋଗବଳରେ ଦେବକୀଙ୍କ ସପ୍ତମ ଗର୍ଭ ହରଣ କରି ରୋହିଣୀଙ୍କ ଗର୍ଭରେ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ନିଜ ଆକର୍ଷଣ ବଳରେ ଗର୍ଭହରଣ କରିଥିବା ଶିଶୁଟି ସଙ୍କର୍ଷଣ ନାଁରେ ପରିଚିତି ଌାଇବା ସହିତ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବଳରାମ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଶୂନ୍ୟେ ଶୂନ୍ୟେ ଉଡ଼ିଯାଇଥିବା ସପ୍ତମ ଗର୍ଭ ସମ୍ବା ପାଇ କଂସ ଚିନ୍ତାରେ ବୁଡ଼ିରହିଥିବା ବେଳେ ଦେବକୀଙ୍କ ଉଦୟ ହୋଇଛି ଅଷ୍ଟମଗର୍ଭ । ଖବରପାଇ କଂସାସୁର ବେଶ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ପାଇଁ ରକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଆଦେଶ ଦେଇ ବାରମ୍ବାର କାରଗାର ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ସୃଷ୍ଟି ନିୟନ୍ତାଙ୍କ ଅଦୃଷ୍ଟ ଶକ୍ତି ଆଗରେ ସବୁ ନ୍ୟୁନ । ସହସ୍ରାଧିକ ଜଗୁଆଳିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଭାଦ୍ରବ କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିରେ ଦେବକୀଙ୍କ ଅଷ୍ଟମ ଗର୍ଭରୁ ଜନ୍ମଲାଭ ନେଇଛନ୍ତି ସୃଷ୍ଟିର ସତ୍ତା, ନ୍ୟାୟର ରକ୍ଷାକର୍ତ୍ତା ତଥା ସଂହାରକର୍ତ୍ତା ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ । ମଥୁରା କାରାଗାରର ଘନ ଅନ୍ଧାରେ ଆସିଥିବା କଳାକାହ୍ନୁଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଫୁଟି ଉଠୁଥିବା ରୂପକାନ୍ତି ଓ ଆଭାରେ ଦେବକୀ ବସୁେଦେବଙ୍କ ମୁହଁରେ ଚେନାଏ ହସ ଫୁଟିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାଇ କଂସଙ୍କ ଆତଙ୍କ ଦୁହିଁଙ୍କ ହସ ଚୋରାଇ ନେଇଛି, ଭୟ ଜଡ଼ିଯାଇଛି । ଏ ଶିଶୁଟିକୁ ହରାଇବା ଆଶଙ୍କାରେ ଚିନ୍ତାଶୀଳ ଦେବକୀ ବସୁେଽବ ନାରାୟଣଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କଲାଌରେ ଜଗତକର୍ତ୍ତା ରଚିଛନ୍ତି ମାୟା । ସୃଷ୍ଟି ନିୟନ୍ତାଙ୍କ ମାୟାବଳରେ ବୁସୁେଽବଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଶିକୁଳି ଖୋଲିଯାଇଛି, କାରାଗାରର ଶକ୍ତ ଦ୍ୱାର ଆପେ ଖୋଲିଯାଇଛି ଏବଂ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ବାସୁେଦୋବକୁ ନେଇ ବସୁେଦେବ ଗୋପ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି । ନିଶାର୍ଦ୍ଧରେ ଯିବା ସମୟରେ ନଗର ସୀମାନ୍ତରେ ସୀମାନ୍ତରକ୍ଷୀ ଉଗ୍ରସେନ ତାଙ୍କ ବାଟ ଉଗାଳିଛନ୍ତି ।


କଂସ ଭୟରେ ରାତିରେ ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ କୁଆଡ଼େ ଯାଉଥିବା ଜ୍ୱାଇଁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ିନାହାନ୍ତି, ମୁଣ୍ଡାଇଥିବା ଟୋକେଇ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । କଂସରାଜାଙ୍କ ବିନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କାହାରିକୁ ଛାଡ଼ିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିବା ଉଗ୍ରସେନ ବସୁେଽବଙ୍କ ବିନତି ଌରେ ଟୋକେଇ ଯାଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । ଶଙ୍ଖ, ଚକ୍ର, ଗଦା, ପଦ୍ମ ବିଭୂଷିତ ପରମ କାନ୍ତି ଦେଖି ବସୁେଦେବ ଜାଣି ଭାବବିହ୍ୱଳ ହୋଇଉଠିଛନ୍ତି ଆଉ ବସୁେଦେବଙ୍କୁ ବାଟ ଛାଡ଼ି ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ପର୍ଶରେ ଉଛୁଳା ଯମୁନା ନଦୀ ବାଟ ଛାଡ଼ିବା ପରେ ବସୁେଦେବ ଗୋପରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ନିୟନ୍ତା ଭି ଇଥିବା କୂଟ ଅନୁଯାୟୀ ନନ୍ଦରାଜାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ପହଞ୍ଚି ନିଷ୍ୱତ୍ତି ଯଶୋଦାଙ୍କ କୋଳରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଥୋଇ ତାଙ୍କ ନବଜନ୍ମିତା ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ନେଇ ମଥୁରା କାରାଗାରକୁ ଫେରି ଦେବକୀଙ୍କ କତିରେ ଶୁଆଇ ଦେଇଛନ୍ତି ବସୁେଦେବ । ସେପଟେ ରାଜଦରବାରରେ ଦୁର୍ମିଳାସୁର ନିଜକୁ କଂସଙ୍କ ପିତା ବୋଲି କହିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରି କଂସ ଦୁର୍ମିଳାସୁରକୁ ବସ କରିଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରର ନୁହେଁ ନିଜର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମଲ୍ଲଯୋଦ୍ଧା ଚାଣୁର ଓ ମୁଷ୍ଟିକକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରବଳ ପ୍ରତାପି କଂସ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ନିଜର ଗାଡିରେ ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ HSRP ଓ କଲର କୋଡ୍, ନଚେତ ଦେବାକୁ ପଡିବ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଜରିମାନା

ସେୟାର ବଜାରରେ ହାହାକାର: ସେନସେକ୍ସ ୧୧୦୦ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ୍, ନିଫ୍ଟି ମଧ୍ୟ ଖସିଲା

ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ଖୁସି ନୁହନ୍ତି -ଅବିବାହିତଙ୍କଠାରୁ ବିବାହିତ ଅଧିକ ଖୁସି

୫ଜି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସହିତ ଆଉ ଦୁଇଟି ମୋବାଇଲ ଲଞ୍ଚ କଲା ନୋକିଆ, ଜାଣନ୍ତୁ ଫିଚର୍ସ ଓ ଦାମ୍

ରୁପାରେ ଝଲସିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଦ୍ୱାର – ତିନି ଦ୍ୱାର ଡିଜାଇନ୍‌ ଦେଖିଲେ ମୁମ୍ବାଇ ବିଶେଷଜ୍ଞ

ବଳାତ୍କାର ଯୋଗୁଁ ଅନ୍ତଃସତ୍ତ୍ୱା ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ମାମଲା -ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଜାରି କଲେ ହାଇକୋର୍ଟ