PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜ୍ଞାନବାପୀ ମସଜିଦ ବିବାଦ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି ଶେଷ, ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ରାୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଉପକୂଳରେ ବଢ଼ିବ ତାତି, କାଲି ପୁଣି ବର୍ଷିବ
  • ||
  • ଗଜପତି : ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଟାଉନ୍‌ ହଲ୍ ପରିସରରେ ଥିବା ପାର୍କିଂରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୫ଟି କାର୍‌
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କଲଭର୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡି, ୨ ମୃତ ୫ ଗୁରୁତର
  • ||

ନୂଆ ଓଡ଼ିଶା- ଧର୍ମପଦ ଡାଏଲଗ୍‌ରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଆହ୍ୱାନ: ନୂଆ ଉତ୍ସାହ ସହ ଅସମ୍ଭବକୁ ସମ୍ଭବ କର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ନୂଆ ଓଡ଼ିଶା ବିନା ନୂଆ ଭାରତ ଅସମ୍ଭବ । ଏଣୁ ଓଡ଼ିଆ ଯୁବପିଢ଼ି ନୂଆ ବିଚାର, ନୂଆ ନେତୃତ୍ୱ ଓ ନୂଆ ଉତ୍ସାହ ସହ ଅସମ୍ଭବକୁ ସମ୍ଭବ କର । ରାଜ୍ୟର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କୁଶଳୀ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ସୋମବାର ଏଭଳି ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ।
‘ନୂଆ ଓଡ଼ିଶା-ଧର୍ମପଦ ଡାଏଲଗ୍‌’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ରାଜ୍ୟର ୪୩୦ଟି ସ୍ଥାନରେ ଅଢ଼େଇ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ । ଏ ଅବସରରେ ସେ କହିଥିଲେ, ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ନିକଟରେ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତା, କୁଶଳତା ଓ ସାହସ ଭଳି ୩ଟି ଗୁଣ ଭରପୂର ରହିଛି । ଏସବୁ ଗୁଣକୁ ଆଧାର କରି ରାଜ୍ୟର ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ବିଶ୍ୱର ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ପରିଣତ କରିବାରେ ସଫଳ ହେବେ ।
ସେ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନୂଆ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ନୂଆ ଓଡ଼ିଶା ବିନା ନୂଆ ଭାରତ ଅସମ୍ଭବ । ଏଣୁ ରାଜ୍ୟର ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ନୂଆ ବିଚାର ଓ ନୂଆ ନେତୃତ୍ୱ ଜରିଆରେ ନୂଆ ଉତ୍ସାହର ସହ ଏ ଅସମ୍ଭବକୁ ସମ୍ଭବ କରନ୍ତୁ ।
ଧର୍ମପଦ ଡାଏଲଗ୍‌ରେ ନିମନ୍ତ୍ରିତ ୫ ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନୂଆ ଓଡ଼ିଶାର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡର ଭାବେ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି, ଏମାନେ କେହି ଜଣେ ବି ସୁପରଷ୍ଟାର ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ନିକଟରୁ କମ୍‌ ନୁହନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଅଫିସର ତଥା ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ପଲ୍ଲବୀ ମହାପାତ୍ର ଯୁଦ୍ଧବିମାନରୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରି ଇତିହାସ ରଚିଛନ୍ତି । ସାମାନ୍ୟ ଘରର ପିଲା ଅମରେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ନୂଆ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ନେଷ୍ଟଆୱେ ଜରିଆରେ ୬୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟ କରୁଛନ୍ତି । କଳାହାଣ୍ଡିର ଯୋଗବ୍ୟାସ ଭୋଇଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଆଗରେ ବିଶ୍ୱର ଉଚ୍ଚତମ ଶୃଙ୍ଗ ବି ମୁଣ୍ଡ ନୂଆଁଇଛି । ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି ବଡ଼ କମ୍ପାନିର ଚାକିରି ଛାଡ଼ି କୃଷିକ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରି ନୂଆ ପରମ୍ପରା ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବିଶୋଇ ସିଂହ ଆଇଆଇଟିର ପାଠ, ବୃତ୍ତିରେ ଚରମ ସଫଳତାକୁ ଛାଡ଼ି ଓଡ଼ିଶାର ଜୈବିକ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂଆ ବିପ୍ଳବ ଆଣିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ସଫଳ ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିର ସୁଯୋଗ ଓ ଅନୁଭୂତିର ଆଦାନପ୍ରଦାନ ନୂଆ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସହ ଏ ସାହାସୀ ଓଡ଼ିଆ ଜାତିକୁ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ପୂନର୍ବାର ଦୁନିଆର ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ସମାଜ ଗଢ଼ି ତୋଳିବା ଧର୍ମପଦ ଡାଏଲଗ୍‌ର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।
ବିନା ଯୁବପିଢ଼ିର ସହଯୋଗରେ କେବେ ବି କେଉଁଠି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ । ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ଡିଏନ୍‌ଏରେ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତା ରହିଛି । ଓଡ଼ିଆ ଜାତିରେ ଅନେକ ସଫଳ ଇତିହାସ, ସାହସ ଓ ଶକ୍ତି ଭରି ରହିଛି । ରାଜା ନ ଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ଏ ଜାତି କଳିଙ୍ଗ ଯୁଦ୍ଧରେ ଚଣ୍ଡାଶୋକଙ୍କୁ ଧର୍ମାଶୋକରେ ପରିଣତ କରିଥିଲା ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ।
ଏ ଅବସରରେ ଓଡ଼ିଆ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଅମରେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର ନେଇଥିଲେ । ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଥିବା ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର