PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ , ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ାଉ , ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ , ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨ ଅଣକାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜୋରଦାର
  • ||
  • କଟକ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଅଗରବତୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ଏସ୍ଏସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ନାମକ କାରଖାନାରେ ନିଆଁ , ନିଆଁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଉଦ୍ୟମ , ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ମଙ୍ଗଲଦୀପ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଅଗରବତୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ନାଗାବଳି ନଦୀରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଦୁଇ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିଖୋଜ ।
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକାଙ୍କ ପାଇଲଟ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମେତ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବେଳାଭୂମି ନିକଟ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୨୮୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କଲା ଶାଶୂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡା : ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ମୁନିଗୁଡା ଓ ଭବାନୀପାଟନାକୁ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଦିନ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତାକାଲି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସିଲିଂ, ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲର୍ଟମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଅଲ୍‌ ଅମିରତ୍‌ : ଆଜିଠୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍, ସଙ୍ଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବାଂଲାଦେଶ-ସ୍କଟ୍‌ଲାଣ୍ଡ ମୁକାବିଲା
  • ||

ବିଜେଡିର ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ ରାସ୍ତାରେ ବିଜେପି କଣ୍ଟା!

ଢେଙ୍କାନାଳ ଲୋକସଭା କ୍ଷେତ୍ରର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ବିଧାନସଭା କ୍ଷେତ୍ର ପରଜଙ୍ଗ । ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ଏକସାଙ୍ଗରେ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ତାରିଖ ଘୋଷଣା ପରେ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ଯେଭଳି ରାଜନୈତିକ ଉଷ୍ମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ସେଇ ଦୋ÷ଡ଼ରେ ଏହି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ବି ସାମିଲ ହୋଇଛି । ଟିକେଟ୍‌ ଆଶାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛକାପଞ୍ଝା, କେଉଁ ଦଳରୁ କାହାକୁ ଟିକେଟ୍‌ ମିଳିବ ସେସବୁ ନେଇ ଚାଲିଛି ଅଙ୍କକଷା । ଗତଥର ଭଳି ଏଥର ବି ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଲଢ଼େଇ ହେବ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍‌ ଧରିଛି ।

ପରଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ୍‌ର ୨୯, କଙ୍କଡ଼ାହାଡ଼ ବ୍ଲକ୍‌ର ୨୧ ଓ କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ୍‌ର ୬ଟି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ନେଇ ୫୮ ନମ୍ବର ପରଜଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଗଠିତ । ସୀମା ପୁନଃନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ଅନେକ ଅଂଶ ପାଲଲହଡ଼ାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୦୯ ସୀମା ପୁନଃନିର୍ଦ୍ଧାରଣରେ ପରଜଙ୍ଗ ନୂତନ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିଲା । ଗତ ଦୁଇଟି ନିର୍ବାଚନରେ ଏଠାରେ କାଣ୍ଟେ କି ଟକ୍କର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ବିଜେଡିରୁ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡାକ୍ତର ନୃସିଂହ ଚରଣ ସାହୁ ପରଜଙ୍ଗରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ଡା. ସାହୁ ପାଲଲହଡ଼ା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ଜନତା ଦଳ ଟିକଟ୍‌ରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇ ୧୯୯୦ରୁ ୧୯୯୫ ବିଧାୟକ ରହିଥିଲେ । ପରେ ଜନତା ଦଳ ଛାଡ଼ି ‘ହାତ’ ଧରିଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୦୪ରେ କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟ୍‌ରେ ନିର୍ବାଚନ ଜିଣି ୨୦୦୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଧାୟକ ରହିଥିଲେ । ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପୁନର୍ଗଠନ ପରେ ସେ ବିଜେଡିକୁ ଫେରିଥିଲେ । ପରଜଙ୍ଗରେ ଡା. ସାହୁ ବିଜେଡି ସ୍ଥିତି ଜାହିର କରିଥିଲେ ହେଁ ଭୋଟ୍‌ ହାର ସେତେଟା ପ୍ରଭାବୀ ନଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି ।

ବିଜେପିରୁ ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ବିଭୁତି ଭୂଷଣ ପ୍ରଧାନ ଏହି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ଦୁଇ ଥର ଯାକ ପରାଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥର ବି ସେ ବିଜେପି ଟିକେଟ୍‌ରେ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲି ସମର୍ଥକ ଆଶାବାଦୀ ଅଛନ୍ତି । ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଭୁତି ମାତ୍ର ୩୦୪୬ ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଥର ବିଜେପି ଗଡ଼ ଦଖଲ କରିବାକୁ ପ୍ରାଣମୂର୍ଚ୍ଛା ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛି । ୨୦୦୯ରେ ବି ମାତ୍ର ୫୧୯୩ ଭୋଟ୍‌ରେ ବିଭୁତିଙ୍କଠାରୁ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଡା. ସାହୁ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ । ଗତ ଦୁଇ ଦୁଇଟି ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି-ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ସିଧାସଳଖ ଲଢେଇ ହୋଇଛି । ଡାକ୍ତର ସାହୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପାଳିରେ ବିଧାୟକ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ପଡ଼ୋଶୀ କାମାକ୍ଷାନଗର ଓ ପରଜଙ୍ଗର ଦୁଇ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିବା ସେତେବେଳେ ଦଳୀୟ ବିଧାୟକ ମହଲରେ ନାନା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ପରଜଙ୍ଗରେ ବିଜେପିର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସହ ସେ ଅଞ୍ଚଳରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପତିଆରା ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଚେକ୍‌ ଦେବାକୁ ଡାକ୍ତର ସାହୁଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀପଦରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଥିବା ସେତେବେଳେ ଚର୍ଚା ହୋଇଥିଲା । ଡାକ୍ତର ସାହୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବାରୁ ନିଜ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ତାଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଯଦିଓ ହ୍ରାସ ପାଇନାହିଁ ତଥାପି ତାଙ୍କ ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

ବିଜେପି କିନ୍ତୁ ଗତ ଦୁଇ ଥରର ପରାଜୟ ଗ୍ଲାନିକୁ ସହଜରେ ହଜମ କରିପାରି ନାହିଁ । ବିଜେଡିକୁ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ କରାଇ ନ ଦେବାକୁ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରଣକୌଶଳ ଜାରି ରଖିଛି । ଔପଚାରିକ ଭାବେ ବିଜେପି ବିଭୁତିଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରି ନ ଥିଲେ ହେଁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦଳୀୟ ନେତା ଟିକେଟ୍‌ ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ି ନଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । କଂଗ୍ରେସର ଚିତ୍ର ଏଥର ଭିନ୍ନ । ଏକାଧିକ ଆଶାୟୀ ଟିକେଟ୍‌ ଦୌଡ଼ରେ ଅଛନ୍ତି । ଗତଥର ପ୍ରାର୍ଥୀ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ରାଉତଙ୍କ ସମେତ ଆଇନ୍‌ଜୀବୀ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ରାଜ୍ୟ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ସାଧାରଣ ସଂପାଦକ ବିମଳ କୁମାର ବେହେରା ଲବି ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଯଦି ମହିଳାଙ୍କୁ ହିସାବ ନିଆଯାଏ ତେବେ ପୂର୍ବତନ ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଯଶସ୍ୱିନୀ ରାଉତ କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟ୍‌ ପାଇବାକୁ ଆଶା ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି । ପରଜଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ କଙ୍କଡ଼ାହାଡ଼ ବ୍ଲକ୍‌ର ଭୋଟ ହିଁ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ସେହି ଅଞ୍ଚଳ ଦୁର୍ଗମ ତଥା ଜନଜାତିର ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ । ସେମାନଙ୍କ ଭୋଟକୁ ଯିଏ ହାତେଇ ପାରିବ ତା’ ସପକ୍ଷରେ ଫଳାଫଳ ରହିବ । ତେଣୁ ବିଜେପି, ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃବୃନ୍ଦ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିତାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ବିଜେପି ନେତା ବିଭୁତିଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, କୃଷି ଓ ଲୋକମାନଙ୍କର ଜୀବନ ଜୀବିକାରେ ଉନ୍ନତି ଆଶାନୁରୂପ ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଚାଷୀ, ଅଥଚ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା ନାହିଁ । ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି । ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାକ୍ତର ମରୁଡ଼ି । ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି, ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶିକ୍ଷକ ନାହାନ୍ତି । ପରଜଙ୍ଗକୁ ଏନ୍‌ଏସି କରିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ସରକାର ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି ।
କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ରାଉତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଧାୟକ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ହୋଇ ସୁଦ୍ଧା ପରଜଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଥିବା ମେଡିକାଲ ଗୁଡ଼ିକରେ ଡାକ୍ତର କି କର୍ମଚାରୀ ନାହାନ୍ତି । ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ବି କଙ୍କଡାହାଡ଼ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଲୋକେ ନାଳ ପାର ହୋଇ ଯାଆସ କରୁଛନ୍ତି. ସବୁଦିନିଆ ରାସ୍ତା ସାତସପନ ପାଲଟିଛି । ଯେଉଁଠି ରାସ୍ତାଘାଟ କାମ ହୋଇଛି ବର୍ଷେ ବି ଯାଇନି, ମରାମତି ଲୋଡୁଛି । ପରଜଙ୍ଗ ଛକଠାରୁ ପରଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ୍‌ ରାସ୍ତାରେ କେତେ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଭଲଭାବେ ଜଣା ।

ବିଧାୟକ ଡାକ୍ତର ସାହୁ କିନ୍ତୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରଜଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ସର୍ବାଙ୍ଗୀନ ବିକାଶ କରାଯାଇଛି । ଗମନାଗମନ ସୁବିଧା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିମୟରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ, ୭୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଜଳସେଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉନ୍ନତମାନର ଗୃହ ସହ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସରଞ୍ଜାମ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଗାଁର ବିକାଶକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପାନୀୟ ଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା, କଂକ୍ରିଟ୍‌ ରାସ୍ତା, ବିଜୁଳି, ସ୍କୁଲ, ପକ୍କାଘର, ଆଇଟିଆଇ, ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଗ୍ରୀଡ୍‌ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଦି ଅନେକ ଯୋଜନା ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି ।