ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି : ପ୍ରାଣୀ ଏବଂ ମଣିଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ ଏକ ସମାନ, ଉଭୟ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷଠାରୁ ଭିନ୍ନ

ନୀତିଶାସ୍ତ୍ରର ମହାନ ଜ୍ଞାନ ରହିଥିବା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନୀତି ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଅଟେ । ବିଷ୍ଣୁଗୁପ୍ତ ଏବଂ କୌଟଲ୍ୟ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ତଥା କୁଶଳ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରୀ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଚାଣକ୍ୟ ନିତିରେ ମନୁଷ୍ୟ ଏବଂ ପଶୁଙ୍କ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି। ମଣିଷ ଏବଂ ପଶୁ ସମାନ ଭାବରେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଚାଣକ୍ୟ ଏକ ପଦ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଶରୀରର ଗଠନ ଆଧାରରେ, କେଉଁ ଆଧାରରେ ମଣିଷ ପଶୁଠାରୁ ଉନ୍ନତ ହୁଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏ ବିଷୟରେ …

ଚାଣକ୍ୟ ଏହି ପଦ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ଯେ, ମଣିଷ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ କିପରି ଭିନ୍ନ ଏବଂ କେଉଁ ଧାରା ମଣିଷକୁ ଉନ୍ନତ କରେ । ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଜୀବଙ୍କ ପରି ମଣିଷ ମଧ୍ୟ ଉଦାର ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ, ଭୟ, ଶୋଇବା, ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ପ୍ରସବ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଯଦି ଏହି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖାଯାଏ, ମଣିଷ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଗଠନ ବ୍ୟତୀତ, ଭିତରେ କିଛି ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଆଚରଣ ମନୁଷ୍ୟକୁ ପଶୁଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଏବଂ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ମଣିଷର ଆଚରଣରେ ଧାର୍ମିକତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଅର୍ଥାତ୍ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଏହାର ପଥ ଅନୁସରଣ କରିବାର ପ୍ରବୃତ୍ତି ମନୁଷ୍ୟକୁ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ ପୃଥକ କରିଥାଏ |

ଯିଏ ଧର୍ମ ଏବଂ କର୍ମ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ, ସେ ପ୍ରକୃତରେ ମଣିଷ କୁହାଯିବା ଠିକ୍ । ଅପରପକ୍ଷେ, ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଧର୍ମ, ନୈତିକତା ନାହିଁ, ତେବେ ସେ ପଶୁ ପରି ଅଟନ୍ତି । ତେଣୁ, କେବଳ ନ ନୈତିକ ଗୁଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବୁଦ୍ଧିମାନ ଅଟନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଦରମା ମାଗିବାରୁ ସେଲସମ୍ୟାନକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ମଦ ଭାଟି ମାଲିକ

ବିରାଟଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ସଫଳତା, ୫ମ ଖେଳାଳି ଭାବେ କଲେ ଏହି ରେକର୍ଡ

ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କରୁଥିଲେ ଲାଇଭ୍‌ ସେକ୍ସ –କମାଉଥିଲେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଚୀନ୍‌ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରି ସାରିଛନ୍ତି – ୟୁପି ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ବିବାଦିତ ବୟାନ

କରୋନା – ମାସ୍କ ନପିନ୍ଧିବାକୁ ନେଇ ଯୁବକଙ୍କ ଅଜବ ତର୍କ , ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ

ପରମ୍ପରା ଅନେକ ପୂଜା ଏକ